بلیط هواپیما

ثبت تصویری نادر از ماه و زمین توسط ماهواره چینی

ماه گذشته میلادی بود که چین موفق شد کاوشگر Jade Rabbit 2 را با موفقیت بر روی بخشی از کره ماه که همواره پشت به زمین است، فرود بیاورد. ظاهراً این تنها موفقیت فضایی چینی‌ها در ماه‌های اخیر نبوده و امروز نیز تصویری نادر از قرص کامل کره ماه و زمین منتشر شده که توسط یک ماهواره چینی گرفته شده و نمایی پشتی ماه را به صورت دقیق نشان می‌دهد.

این عکس در روز 4 فوریه (15 بهمن) و توسط دوربینی که بر روی ماهواره DSLWP-B (Longjiang-2) قرار دارد، گرفته شده است. این احتمالاً اولین تصویر از قسمت پشتی کره ماه و کره زمین است که در طول 4 سال گذشته ثبت شده است. آخرین باری که شاهد انتشار چنین تصویری بودیم، به سال 2014 و عکس گرفته شده توسط یک فضاپیمای چینی دیگر به نام Chang’e 5T1 بر‌می‌گردد.

تصویر اصلی ماه
تصویر اصلی گرفته شده توسط ماهواره چینی Longjiang-2

به منظور جلوگیری از از تداخل با عملیات فرود Chang’e 4، ماهواره Longjiang-2 مجبور شده بود برای چند ماه عکاسی را کنار بگذارد، اما اکنون ظاهراً این مرخصی چند ماهه به اتمام رسیده و ماهواره چینی فرایند عکاسی خود را دوباره آغاز کرده است. البته برای گرفتن همین عکس به ظاهر ساده، تلاش زیادی انجام شده است. تلسکوپ رادیویی دوینگه‌لو در کشور هلند، تصویر مذکور را با سرعتی کمتر از یک کیلوبایت در دقیقه دانلود کرده و در مجموع برای دریافت این عکس 16 کیلوبایتی 20 دقیقه زمان صرف شده است! رنگ تصویر هم در ابتدا مناسب نبوده و لایه‌ای بنفش آن را احاطه کرده بود که با روش‌های نرم‌افزاری تصحیح شده است.

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها