حافظه‌ی ‌DDR5 در راه است، دو برابر سریع تر از DDR4

حافظه‌ی DDR جدیدی در راه است، با وجود اینکه خیلی ها پایان دوران DDR را پیش بینی کرده بودند.JEDEC -‌ یک سازمان تعیین استاندارد – پنجشنبه گفت که طراحی و توسعه خصوصیات برای DRAM جدید DDR5 آغاز شده است و در سال آینده به پایان می رسد.

DDR5 جانشین حافظه‌ی DDR4 خواهد شد که در PC ها و Server ها مورد استفاده قرار می گیرد.  DDR5 دو برابر سریع تر از DDR4 خواهد بود و مصرف انرژی کمتری خواهد داشت.DDR5 همچنین چگالی دو برابر نسبت به DDR4 خواهد داشت. DDR5 DIMM ها 2 گیگابایت ظرفیت بیشتر نسبت به DDR4 DIMM ها خواهند داشت.

تحلیلگران انتظار ساخت DDR5 را نداشتند و به جایش فکر می کردند نسل DDR DRAM ها در DDR4 متوقف شود. اما طراحی PC و Server ها چندان در سال های اخیر تغییر نکرده است، و DDR5 می توان رغبت انگیز باشد.

مشخص نیست که حافظه سازان چه زمان حافظه‌ی DDR5 را برای فروش آماده می کنند. اما مانند DDR4، DDR5 ممکن است ابتدا وارد Server ها و PC های High-end gaming بشود و پس از آن به لپ تاپ ها راه پیدا کند.یک مدل کم مصرف  DDR5 هم می توان برای سیستم های قابل حمل عرضه شود. تلفن های هوشمند Galaxy S8 جدید سامسونگ حافظه‌ی LPDDR4 دارند.

Chip و Motherboard سازان باید برای پشتیبانی حافظه‌ی جدید DDR5 دست به کار شوند، و این فرایند می تواند بیش از یک سال پس از انتشار خصوصیات طول بکشد.

شرکت های صاحب تکنولوژی در حال توسعه‌ی فرم جدیدی از حافظه ها برای رقابت با DDR5 ها هستند. Intel سال آینده Optane memory DIMM را برای فروش آماده می کند که می تواند جایگزین DDR RAM بشود.Optane دارای برتری قابلیت حفظ اطلاعات در حتی در صورت خاموش بودن PC هستند، و این چیزی است که DDR DRAM نمی تواند انجام دهد.

حالت های مختلف DRAM ها در نهایت به شکل High-Bdanwidth Memory که سریع تر است و GDDR5X در آمدند که در پردازشگرهای تشنه‌ی منبع گرافیک، زیاد به کار گرفته می شوند. فرم جدیدی از حافظه‌ی 3D به نام Hybrid Memory Cube در چیپ های سوپرکامیتوری Xeon phi شرکت Intel مورد استفاده قرار گرفته است.

نقاضا برای DDR5 ممکن است نسبی باشد باشد چون که برنامه هایی مانند Database ها در حال تمایل به پردازش درون حافظه ای هستند. شرکت های مانند Dell و Hewlett Packard Enterprise با سرعت زیادی مرتباً در حال دو برابر کردن ظرفیت حافظه در Server ها هستند تا بتوان این برنامه ها را پاسخگو بود.

JEDEC همچنین اعلام کرد طراحی و توسعه‌ی خصوصیات برای فرم جدیدی از حافظه‌ی هیبرید به نام NVDIMM-P در دست اقدام است. NVDIMM  نوعی حافظه‌ی با دوام است که حافظه‌ی فلش دایم و حافظه‌ی موقت DRAM در یک اسلات DIMM ترکیب می کند. این نوع از حافظه برنامه هایی مانند Database را هدف گرفته است که ترکیبی از Flash و DRAM را برای پردازش و ذخیره استفاده می کنند.

منبع PCWorld
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها