دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

آیا کسی را می‌شناسید که دیابت دارد؟ این روزها سخت می‌شود همچین موردی را دور و اطراف خود سراغ نداشته باشیم چرا که در دنیای مدرن، این بیماری افراد بیشتر و بیشتری را به خود مبتلا می‌کند. با اینکه درمان مقطعی‌ای برای این بیماری وجود ندارد اما یک سری راهکارها هست که با انجام دادن آن می‌توانیم شانس ابتلای‌مان را کاهش داده یا مانع از بدتر شدن شرایط در صورت ابتلا شویم. در ادامه با ۲۳ دانستنی در مورد دیابت با ما همراه باشید.

1_ نشانه‌ها و علائم دیابت بسته به نوع آن متفاوت است.

2_ دیابت نوع 1 معمولا ژنتیکی است. این بیماری وقتی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به پانکراس خودش حمله کرده و بدن دیگر قادر به تولید انسولین کافی نیست؛ این بدان معناست که شما قادر به تجزیه‌ی گلوکز(قند) نیستید و بدن‌تان نمی‌تواند از هیچ میزان از آن استفاده کند.

3_ دیابت نوع 1 نادر است و معمولا زیر20 سال اتفاق می‌افتد، اما خب ممکن است در دیگر سنین هم اتفاق بیوفتد.

دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

4_ یکی از علائم شایع دیابت نوع 1 دی‌هیدراته شدن است. قند خون بالا موجب می‌شود که برای خلاص شدن از دست قند اضافی بیشتر ادرار کرده و بنابراین بدن‌تان دچار کم آبی شود و عطش بیشتری داشته باشید.

دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

5_ کاهش وزن یکی دیگر از علائم دیابت نوع 1 است. چرا که شما گلوکز را به جای اینکه در بدن‌تان به مصرف برسانید توسط ادرار دفع می‌کنید.

6_ کتواسیدوز دیابتی یک وضعیت تهدیدکننده‌ی زندگی است و توسط دیابت نوع 1 بوجود می‌آید. اساسا در این شرایط چون بدن‌تان گلوکز (قند) کافی دریافت نمی‌کند، شروع به شکستن سلول‌های چربی می‌کند و این باعث ایجاد ماده‌ی شیمیایی‌ای به نام کتو اسیدوز در خون‌تان می‌شود. ترکیب کتواسیدوز، قند بالا و کم آبی، یک وضعیت اورژانسی برای بدن ایجاد می‌کند.

7_ نابینایی یکی دیگر از پیامدهای احتمالی است. قند خون بالا می‌تواند درطی زمان به اعصاب بینایی آسیب بزند.

دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

8_ قند بالا در خون می‌تواند همچنین موجب تصلب شریان بشود. این بدان معناست که دیواره‌های شریان‌ها سخت شده و در آن‌ها بر اثر تری گلیسیریدها، کلسترول و گلبول‌های سفید، لختگی بوجود می‌آید و نتیجه‌ی نهایی تصلب شریان معمولاً حمله‌ی قلبی است.

دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

9_ سکته‌ی مغزی هم جزو نتایج معمول دیابت نوع 1 است.

10_ دیابت نوع 2 با دیابت نوع 1 بسیار متفاوت است و گاهی دیابت بزرگسال هم نامیده می‌شود چرا که اغلب افراد در سنین بالاتر به آن مبتلا می‌شوند.

11_ در دیابت نوع 2 پانکراس انسولین تولید می‌کند، اما بدن در طی زمان حساسیت خود را نسبت به آن از دست می‌دهد.

12_ برخلاف دیابت نوع 1، علائم و نشانه‌های دیابت نوع 2 ممکن است سال‌ها آشکار نشود. این یعنی بیماری می‌تواند برای خودش در بدن‌تان آسیب وارد کند بدون اینکه شما در جریان باشید.

13_ بسیاری از علائم و نشانه‌های دیابت نوع 1 و 2 دقیقا شبیه به هم هستند.

14_ در هر 2 دیابت گردش خون در اندام‌های مختلف با مشکل مواجه خواهد شد. نابینایی را یادتان هست؟ یک توضیح ساده برای این موضوع این است که خون غلیظ و شربتی می‌شود و نمی‌تواند به خوبی در اندام‌ها گردش کند.

دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

15_ مسئله‌ی گردش خون نامناسب می‌تواند باعث بی حسی انگشتان شما شود.

16_ هر 2نوع دیابت در نهایت می‌تواند منجر به زوال قدرت شناخت چشمگیری شوند.

دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

17_ سرانجام کلیه‌ها از کار می‌افتند. در این مرحله شما یا باید پیوند کلیه انجام بدهید و یا چندبار در هفته برای دیالیز مراجعه کنید. در طول دیالیز، تمام خون بدن‌تان برای پاک شدن از داخل دستگاهی عبور می‌کند، و این کاری است که کلیه‌ها به طور معمول باید انجام دهند.

دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

18_ با اینکه نمی‌توان از دیابت نوع 1 پیشگیری کرد، اما با رژیم غذایی سخت و چک کردن مداوم قند خون قابل کنترل است.

19_ بهترین درمان برای دیابت نوع 2 پیشگیری از آن بوسیله‌ی ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب است.

دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

20_ دیابت نوع 2 رابطه‌ی بسیار نزدیکی با چاقی و اضافه وزن دارند. اگرچه این‌ها جزو نشانه‌های معمول نیستند، اما پیش شرط‌های بسیار رایجی هستند.

21_ با اینکه علائم دیابت‌ها در ابتدا کم و کوچک هستند، اما در طی زمان غیرقابل تحمل و کشنده می‌شوند.

دیجی فکت: 23 دانستنی درباره‌ی دیابت

22_ سیگار کشیدن هم با ابتلا به دیابت نوع 2 در ارتباط است.

23_ با اینکه در صورت تشخیص داده شدن هم هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما می‌توان در صورت ابتلا زندگی عادی خود را با داشتن رژیم غذایی سالم و نکشیدن سیگار تا حد زیادی حفظ کرد. شما هیچ وقت از شر این بیماری خلاص نخواهید شد، اما حداقلش این است که در صورت مراعات، نابینا و متصل به دستگاه‌های دیالیزی نخواهید شد.

منبع list25
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها