چه تفاوت‌هایی بین هاست و سرور وجود دارد؟

شاید شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که تا به حال دو واژه‌ی هاست و سرور را زیاد شنیده‌اید، اما معنای واقعی این کلمه‌ها و اینکه چه کاری انجام می‌دهند را ندانید.

هر دو واژه کامپیوتری، کاربردهای مشابهی دارند و به همین دلیل برخی هاست و سرور را یکی دانسته و در واقع، تفاوت این دو را نمی‌دانند. کارشناسان می‌گویند همه‌ی سرورها به عنوان هاست عمل می‌کنند اما همه‌ی هاست‌ها را نمی‌توان سرور در نظر گرفت. دلیل آن چیست؟ اگر دلیل آن را نمی‌دانید و با تفاوت‌های این دو آشنا نیستید در ادامه مقاله با دیجی رو همراه باشید.

مقایسه‌ای کوتاه

هاست

• هر دستگاه شبکه که از طریق اینترنت به دستگاه‌های دیگر وصل می‌شود.
• به اینترنت برای اتصال داخلی نیاز دارد.
• منابع را مصرف و به اشتراک می‌گذارد.

سرور

• یک سخت‌افزار یا نرم‌افزار رایانه‌ای است که می‌تواند خدمات مختلفی به دستگاه‌های دیگر ارائه دهد
• با هر دو اتصال اینترنتی و LAN کار می‌کند
• تنها خدمات و منابع را به اشتراک می‌گذارد

تعریف هاست

هاست یا میزبان شبکه، یک قطعه سخت‌افزار و یا یک دستگاه همه‌کاره متصل به یک شبکه کامپیوتری است. هاست یک آدرس IP منحصر به فرد دارد و می‌تواند به عنوان منبع اطلاعات و خدمات و برنامه‌هایی عمل کند که از طریق دستگاه‌های کاربران دیگر قابل دسترسی است و تحت عنوان ترمینال ریموت شناخته می‌شود.

هاست شبکه، یک نود فیزیکی شبکه و یا به زبان ساده، دستگاهی است که به شبکه وصل می‌شود. با این حال، به تمام دستگاه‌های متصل به شبکه، هاست گفته نمی‌شود. برای مثال، وسایلی مثل هاب‌ها، مودم‌ها و سوئیچ‌های شبکه، آدرس‌ هاست ندارند بنابراین آن‌ها را به عنوان هاست شبکه در نظر نمی‌گیرند. از طرفی دیگر وسایلی مانند پرینتر‌ها و روترهای شبکه اگرچه آدرس IP دارند اما کاربرد و هدف خاصی دارند بنابراین؛ با تعریف هاست به عنوان یک دستگاه همه‌کاره تناسب ندارند.

تعریف سرور

سرور سخت‌افزار یا نرم‌افزاری است که قابلیت‌ها و یا خدماتی به دیگر دستگاه‌ها و یا برنامه‌های رایانه‌ای ارائه می‌دهد. این دستگاه‌ها و برنامه‌های کامپیوتری در مدل کلاینت_سرور، کلاینت نامیده می‌شوند. به اشتراک‌گذاری منابع و داده‌ها و انجام محاسبات از جمله خدماتی است که یک سرور می‌تواند به یک یا چند کلاینت ارائه دهد. یک سرور می‌تواند چندین کلاینت داشته باشد که به آن متصل می‌شوند و یک کلاینت نیز می‌تواند به سرور های مختلف وصل شود. ممکن است یک کلاینت و سرور روی یک دستگاه اجرا شده و یا دستگاه با استفاده از اتصال‌های مختلف شبکه به یک سرور متصل شود. نمونه‌های معمولی سرورها عبارتند از سرورهای فایل، سرورهای برنامه، سرورهای پایگاه داده، سرورهای ایمیل و سرورهای بازی.

digiro 4218 - چه تفاوت‌هایی بین هاست و سرور وجود دارد؟
مدل کلاینت _سرور

یک سیستم کلاینت_سرور با کلاینتی کار می‌کند که درخواست را به سرور ارسال می‌کند. سرور نیز درخواست را پردازش کرده و پس از آن در خواست تأیید و یا نتیجه ارسال می‌شود. کامپیوتری که به‌خصوص به صورت “سخت‌افزار کلاس سرور” طراحی شده است معمولا سرور اختصاصی نامیده می‌شود. سرور اختصاصی اغلب قوی‌تر و با دوام‌تر از کامپیوترهای شخصی است. به جز P2P، یا به‌ اشتراک‌گذاری نظیر به نظیر فایل و برخی نرم‌افزارهای گوشی همراه مانند اسکایپ، اینترنت بر پایه‌ی این مدل کلاینت _سرور و بنا نهاده شده است. میلیون‌ها سرور که به طور دائم کار می‌کنند به اینترنت وصل هستند. هر کلیک کاربر اینترنت با موس در هر نقطه جهان به معنی ارتباط با یک یا چند سرور در هر نقطه در زمان است. یک یا دو رایانه‌ی شخصی در زیرزمین فرد و یا صدها کامپیوتر قوی و پیچیده که در مراکز اطلاعاتی قرار دارند سرور محسوب می‌شوند.

کامپیوتری که از طریق ارائه‌دهنده سرویس اینترنتی به اینترنت وصل می‌شود نیز هاست محسوب می‌شود به خصوص وقتی که پروتکل نقطه به نقطه (PPP) برای راه‌اندازی ارتباط شبکه‌ای استفاده شود. در این سناریو، به محض شروع اتصال به شبکه، رایانه یک آدرس آی پی را تعیین می‌کند. بنابراین، کامپیوتر خانگی به عنوان یک هاست برای آن اتصال عمل می‌کند.

تفاوت هاست و سرور

با توجه به آنچه گفته گفته شد تفاوت بین سرور و هاست در چیست؟ همانطور که در بالا هم گفته شد سرورها را می‌توان هاست کامپیوتر به حساب آورد اما همه هاست‌ها را نمی‌توان سرور در نظر گرفت. هاست شبکه یک سخت‌افزار رایانه یا دستگاه متصل به شبکه از طریق اینترنت است. از سوی دیگر، سرور را می‌توان یک برنامه کامپیوتری و یا سخت‌افزاری دانست که قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی ارائه می‌دهد که دستگاه‌های دیگر از طریق مدل کلاینت_سرور می‌توانند به آن‌ها دست یابند. سرور را می‌توان با استفاده از اتصال منطقه‌ای یا اینترنت به کامپیوترهای دیگر وصل کرد. در مقابل، هاست را تنها می‌توان با استفاده از اتصال اینترنتی به رایانه‌های دیگر وصل کرد.
هاست‌های شبکه منابع را با نودها و دستگاه‌های متصل به اشتراک گذشته یا مصرف می‌کنند در حالی که تنها هدف سرور به اشتراک گذاشتن اطلاعات، برنامه‌ها و منابع با دیگر رایانه‌ها و یا دستگاه‌های متصل به آن است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar