آی پینز

دایناسورها هنوز در سیارات دیگر زندگی می‌کنند؟!

درست است که دایناسورها بیش از 65 میلیون سال پیش منقرض شده و از کره زمین محو شده‌اند، اما دانشمندان بر این باورند که آن‌ها هنوز ممکن است به عنوان موجودات فرازمینی در سیارات دیگر وجود داشته باشند!

پژوهش جدیدی که اخیراً در مجله ماهانه انجمن سلطنتی اخترشناسی منتشر شده، این ادعا را مطرح کرده است که دایناسورها نه تنها ممکن است در سیارات دیگر وجود داشته باشند، بلکه ممکن است ما احتمال پیدا کردن آن‌ها را هم داشته باشیم.

در این مطالعه پیشنهاد شده که اگر دانشمندان ترکیباتی را که در حال حاضر در زمین وجود ندارند اما در دوران دایناسورها وجود داشته‌اند مورد بررسی قرار دهند، ممکن است نتایج جالبی در خصوص زنده بودن این موجودات غول پیکر در سیارات دیگر به دست آید.

یکی از عناصر کلیدی که دانشمندان باور دارند می‌تواند زمینه‌ساز یک کشف بزرگ باشد، اکسیژن است. سطح اکسیژن در جو زمین در حال حاضر حدود 21 درصد است، اما در زمان دایناسورها بسیار بالاتر و در حدود 30 درصد بود. به گفته برخی نظریه‌پردازان، این سطح بالای اکسیژن به دایناسورها امکان داده تا رشد زیادی داشته و میلیون‌ها سال بر سیاره ما حکمرانی کنند.

در نتیجه، این مطالعه پیشنهاد می‌کند که اگر سطوح مشابهی از اکسیژن در سیارات دوردست کشف شود، شرایط در آن‌ها ممکن است برای زندگی کردن دایناسورهای فرازمینی مناسب باشد.

دایناسور

یکی از نویسندگان این مطالعه، خانم لیزا کالتنگر، در بیانیه‌ای گفته:

امروزه الگوی نوری زمین به عنوان الگویی برای شناسایی سیارات بالقوه قابل سکونت به کار می‌رود، اما زمانی این الگو حتی برجسته‌تر از امروز بود و بهتر نشان می‌داد که نشانه‌هایی از حیات بر روی این سیاره وجود دارد.

او اضافه کرده:

دانستن این حقیقت به ما امید می‌دهد که شاید پیدا کردن نشانه‌هایی از حیات (حتی حیات پیچیده و بزرگی مانند دایناسورها) در جایی دیگر از گیتی آسان‌تر باشد.

یکی از نکات کلیدی که می‌تواند این کشف را که دانشمندان به دنبال آن هستند باورپذیرتر و امکان‌پذیرتر کند، یافتن نشانه‌هایی از مرحله فانروزوئیک در یک سیاره است که امکان تکامل موجوداتی مانند دایناسورها را فراهم می‌کند.

نویسنده اصلی این مطالعه، ربکا پین از دانشگاه کرنل، معتقد است:

فانروزوئیک تنها 12 درصد یا کمتر از تاریخ اخیر زمین را شامل می‌شود، اما تقریباً تمام بازه زمانی را که حیات‌هایی پیچیده‌تر از میکروب‌ها و اسفنج‌ها در آن وجود داشته، در بر می‌گیرد. این الگوهای نوری چیزی هستند که اگر در جای دیگری از جهان هستی به دنبال چیزی پیچیده‌تر از یک موجود تک سلولی باشیم، باید به آن‌ها توجه کنیم.

کالتنگر معتقد است که اگر آن‌ها موفق شوند وجود چنین شرایطی را در سیارات دیگر کشف کنند، در این صورت می‌توان به پیدا کردن دایناسورها در سیارات دور دست امیدوار بود:

امیدواریم که در حال حاضر سیاراتی را پیدا کنیم که اکسیژن بیشتری نسبت به زمین دارند، زیرا این امر جستجوی حیات را کمی آسان‌تر می‌کند. و چه کسی می‌داند، شاید دایناسورهای دیگری هم هنوز در دنیا وجود دارند.

منبع indy100
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها