کشف شکل و ساختار DNA دایناسورها

در پیشرفتی که اخیرا حاصل شده، دانشمندان انگلیسی توانسته‌اند پیشینه‌ای از دی‌ان‌ای دایناسور‌ها را کنار هم قرار دهند.

در فیلم پارک ژوراسیک، دانشمندان از دی‌ان‌ایی که حفظ شده بود توانستند دایناسوری واقعی و زنده خلق کنند. با این حال در واقعیت، دست یابی به همچنین چیزی انقدر‌ها کار آسانی نیست، چرا که در طی میلیون‌ها سال، DNA صرف نظر از اینکه چقدر خوب حفظ و نگهداری شده، بالاخره آسیب دیده و از بین می‌رود.

اما در حال حاضر، محققین دانشگاه کنت روشی برای ایجاد تصویری از دی‌ان‌ای احتمالی دایناسور‌ها پیدا کرده‌اند. مطالعه‌ی این دانشمندان، متمرکز بر آنالیز نوادگان زنده‌ی دایناسور‌ها- یعنی پرندگان- و همینطور دیگر خزندگان ماقبل تاریخی مثل لاک پشت‌ها می‌باشد.

با ایجاد پیشینه‌ای از دی‌ان‌ای که به حدود 255 میلیون سال قبل برمی‌گردد، این دانشمندان توانستند کشف کنند که دی‌ان‌ای امروزی پرندگان آنقدر‌ها با دی‌ان‌ای دایناسورها تفاوتی ندارد.

طبق استدلال آن‌ها، این دی‌ان‌ای در طی تاریخ بسیار پایدار بوده و نحوه‌ی سازمان یافتن آن در جهت ایجاد تغییرات و تسهیل انتخاب طبیعی ممکن است شاهدی بر موفقیت نظریه‌ی تکامل باشد. این رفتار دی‌ان‌ای همچنین ممکن است دلیل این حجم از تفاوتی که امروزه در گونه‌های مختلف پرندگان شاهد هستیم باشد.

طبق گفته‌ی دکتر Rebecca O’connor، شواهد فسیلی و شواهد تازه بدست آمده، این ایده که پرندگان و دایناسور‌ها خویشاوند نزدیک بوده و در واقع پرندگان تکامل یافته از دایناسور‌ها هستند را تقویت و تایید می‌کنند. در واقع پرندگانی که امروزه اطراف ما هستند، همان دایناسور‌های گذشته‌اند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع unexplained
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.