آیا شهر گمشده آتلانتیس واقعاً وجود داشته است؟

آتلانتیس، جزیره‌ای افسانه‌ای است که گفته می‌شود در گذشته‌های دور به زیر آب دریاها و اقیانوس‌ها رفته و تمدن پیشرفته آن محو شده است. در این زمینه دو سوال اصلی وجود دارد. اول اینکه آیا امکان دارد که بتوانیم این شهر گمشده را پیدا کنیم؟ مورد دوم که سوال اصلی نیز می‌باشد این است که آیا این شهر اصلاً وجود داشته است؟ در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

یک پاسخ کوتاه به هر دو سوال خیر است که البته کاملا قطعی نیست. همه شواهد موجود نشان می‌دهند که افلاطون، زمانی در حدود سال 360 قبل از میلاد مسیح در مورد ایجاد یک ملت و امپراطوری واحد صحبت کرده تا خطرات نظام امپریالیسم تهاجمی را متذکر شود. در گفتار افلاطون، آتلانتیس اصلاً مدینه فاضله‌ای نبوده؛ بلکه آتلانتیس نسخه ایده آل و مد نظر از شهر آتن بوده که از مدت‌ها قبل از زمان افلاطون در ذهن دانشمندان و فیلسوفان وجود داشته است. جیل گنتزلر، استاد فلسفه در دانشگاه آمهرست می‌گوید:

آتن باستان بسیار شبیه به نظر افلاطون در مورد دولت ایده آل و واحد بود. افلاطون جزئیات مربوط به وضعیت چنین دولتی را در اثر معروف خود به نام جمهوری بیان کرده است. در توصیف افلاطون ساکنان آتلانتیس سرانجام پر از طمع مال و قدرت شدند و به ناعدالتی روی آوردند.

مکان آتلانتیس

آتلانتیس کجاست؟

در متون افلاطون، آتلانتیس منطقه بسیار بزرگی بوده است که در آن زمان شامل شمال آفریقای امروزی و بیش از نیمی از ترکیه می‌شد. این جزیره افسانه‌ای در اقیانوس اطلس و جایی خارج از تنگه جبل الطارق واقع شده بود. این منطقه به حدی کافی بزرگ بوده که اگر واقعاً در جایی در زیر آب‌های اقیانوس اطلس قرار گرفته باشد، مطمئناً در نقشه‌های سونار کف اقیانوس دیده می‌شود. پس چگونه آتلانتیس که نمایانگر تمدن آرمان شهری مدرن می‌باشد، گمشده است؟

برای یافتن پاسخ این سوال می‌توانید به کتاب ایگناتوس دونلی مراجعه کنید. در سال 1882، نماینده سابق كنگره آمریكا کتاب Atlantis: The Antediluvian World را منتشر كرد. این کتاب 13 فرضیه را با محوریت این ایده که آتلانتیس واقعاً وجود داشته ارائه می‌دهد و در واقع مکانی را نشان می‌دهد که بشر اولیه برای مدت‌ها در صلح و خوشبختی در آنجا زندگی کرده است. به گفته دونلی آتلانتیس مرجع اصلی بسیاری از تمدن‌های باستان در سراسر جهان بوده است. دونلی معتقد است که اگر کسی سرنخ‌های نوشته افلاطون را دنبال کند، می‌تواند آتلانتیس را کشف کند.

مارک آدامز در سال 2015 در کتاب مرا در آتلانتیس ملاقات کنید: در آن سوی سه قاره در جستجوی شهر افسانه‌ای غرق شده، نوشت: “فصل اول کتاب دونلی تاثیر به سزایی بر آینده آتلانتیس شناسی داشته است.” او می‌گوید: ” این کتاب الگویی را به وجود آورد که مردم می‌توانند در دهه‌های آینده آن را دنبال و رازهایش را کشف کنند.”

طبق گفته آدامز، دونلی از کشف قابل توجهی که در اوایل دهه 1870 اتفاق افتاد الهام گرفت. یک باستان شناس آماتور با استفاده از ایلیاد (اثر حماسی هومر شاعر نابینای یونانی است که در آن از جنگ تروا که به‌خاطر دزدیدن هلن به دست پاریس اتفاق افتاد سخن به میان آمده است) ادعا کرد که شهر افسانه‌ای تروا را کشف کرده است. اگر تروا که مدت‌ها خیالی پیش نبود، واقعی بوده، پس چرا آتلانتیس چنین نباشد؟

مکان آتلانتیس

جستجوگران آتلانتیس

در سال‌های اولیه پس از آنکه کریستف کلمب خبر کشف جهان جدید آمریکا را به اروپا برد، بسیاری ادعا کردند که آمریکا همان آتلانتیس افسانه‌ای است. اما بسیاری از جستجوها در واقع در قرن‌های 20 و 21 صورت گرفتند. برخی از جستجوگران به فوران آتشفشانی اشاره کردند که باعث تخریب مناطقی از جزیره سانتورینی در حدود سال 1600 قبل از میلاد شده بود و تمدن مینوسی را از بین برده بود. در سال 2018، یک تیم با شور و شعف زیاد اعلام کردند که مدرک اثبات وجود آتلانتیس را پیدا کرده‌اند. شواهد اصلی آن‌ها شامل مجموعه‌ای از قطعات سخت شده بتنی بود که در پارک ملی اسپانیا وجود دارد و بعد معلوم شد که این‌ها حوضچه‌های آزمایشی هستند که در سال 2004 و 2005 برای مطالعه‌ای در مورد زئوپلانکتون‌ها ساخته شده بودند.

کنت فدر، استاد برجسته انسان شناسی در دانشگاه ایالتی کانتیکت، در بیشتر دوران حرفه‌ای خود به بررسی ادعاهای موجود در رابطه با آتلانتیس پرداخته است. فدر می‌گوید: اگر چه هیچ مدرکی وجود ندارد که آتلانتیس همانطور که افلاطون توصیف کرده است وجود داشته، اما افرادی که تحت تأثیر این داستان قرار می‌گیرند گاهی اوقات می‌توانند به درون علم باستان شناسی کشیده شوند. طبق گفته فدر کارهای عملی و جدی زیادی در این زمینه انجام نشده است. او می‌گوید باستان شناسان چیزهای زیادی در مورد مکان‌های افسانه‌ای دیگر مانند استون هنج، اهرام مصر یا شهرهای ساخته شده توسط آزتک‌ها می‌دانند. اما اطلاعات و تحقیقات در رابطه با شهر افسانه‌ای آتلانتیس بسیار کم است. او امیدوار است که گروه‌ها و مراکز مختلفی برای کشف این راز سر به مهر وارد عمل شوند.

منبع discovermagazine
59 نظرات
 1. امیر کاربر می‌گوید

  سلام خیلی ساده و مختصر براتون میگم اتلانتیس وجود خارجی دارد این شهر از اول زیر دریا نبوده بعدا رفته زیر دریا و الان کمی متلاشی شده اون موقع علم انها اونقدر با لا بود که توانسته بودند انهارا بنا ککنده

 2. علیرضا کاربر می‌گوید

  خیلی با حال بود

 3. صالح کاربر می‌گوید

  اتلانتیس نمیتونه وجود داشته باشه
  چون اولا با علم امروزی هم شاید نشه یه شهر باشکوه زیر دریا ساخت چه برسه به هزاران سال پیش.که 2 تا خونه و برج و قلعه هم به سختی درست میکردن
  دوم این که اگه این شهر وجود داشته پس کنار دریا بوده اما در حال حاضر کنار هیچ ساحلی حتی کوچک ترین نشانه هم ازش پیدا نشده
  سوم این که حتی اگه به فرض محال وجود هم داشته با فشار اب و فرسایش طبیعی تا حالا متلاشی شده

  1. ناشناس کاربر می‌گوید

   قاره آتلانتیس زیر آب نبوده ، بلکه روی خشکی بوده اما این طور که گفته شده بر اثر طوفان در قعر آب رفته و برخی ملل اروپایی هم موجودات اساطیری دریایی خودشون رو به اون نسبت دادند و ظاهرا آتلانتیسی ها از نظر علم از ملل اون دوره خیلی جلوتر بودند و به همین خاطر بعضی موجودات افسانه ای رو بهش نسبت دادند و گرنه اینکه آتلانتیس همیشه زیر آب بوده اشتباه هست.

   1. ناشناس کاربر می‌گوید

    میشه بپرسم این چه جور طوفانی بوده که یه قاره رو برداشته زیر آب فرو برده!!!!
    این جور باشه باید یه نسیم ملایم باید شهر ها را از جا بکنه
    حالا خوبه خودت میگی افسانه

    1. فلان کاربر می‌گوید

     حرفت خیلی مسخره است به خرم بگن می فهمه طوفان شدید با نسیم فرق داره

    2. پاسخ به فلان کاربر کاربر می‌گوید

     بی ادب چرا توهین کردی این پیام رو دوباره بخون تا بفهمی
     میگه که یه طوفان نمیتونه یه قاره رو متلاشی کنه
     اگر این اتفاق بیفته نسیم ها و باد ها باید شهر ها رو از جا بکنه

    3. ALA کاربر می‌گوید

     در اصل یه قاره نبوده اگر بیشتر مطالعه کنین متوجه میشین که مکان های خیلی زیادی رو مکان های احتمالی اتلانتیس حدس میزنن و در هر کدوم وسعت اتلانتیس متفاوته و حتی خیلی ها به این باورن که اتلانتیس تو مثلث برمودا داره محافظت میشه و دلیل اینکه نمیشه وارد مثلث برمودا شد و زنده برگشت هم همینه به نظرم اگر هنوز این موضوع براتون سواله بیشتر در موردش تحقیق کنین یوتوبر های معروف و معتبر هم خیلی خوب این نوضوع رو توضیح میدن و کتاب های زیادی هم وجود داره

  2. رس کاربر می‌گوید

   نفهم دیوس آتلانتیس وجود داره چون آتلانتیس علمش از علم امروز ما بالا تر بوده

   1. کریم کاربر می‌گوید

    خجالت بکشید
    این چه طرز صحبته
    ما انسانیم نه حیوان که روبروی هم عربده کشی کنیم
    گره ای که با دست باز میشه با دندون چرا
    اگر وجود داشته خب داشته
    نداشته هم مهم نیست
    دیگه دعوا و توهین نداره که

   2. صالح کاربر می‌گوید

    توهین نکنید بهم زشته به خدا

   3. سجاد کاربر می‌گوید

    حداقل شأن پندار نیک و گفتار نیک رو حفظ کنید شاید برادر کوچک یا خواهر خودتون یا.. این 2 جمله زشت و منفور رو ببینه
    بوده و نبوده چه سودی به حالمون داره که این طور افتادین به جون هم

   4. فاطی کاربر می‌گوید

    آفرین 👏

  3. ناشناس کاربر می‌گوید

   احتمالا وجود داره چون گفت غرق شدنیست از اول تو دریا بود

   1. رضا کاربر می‌گوید

    بابا به شما چه ربطی داره وجود داشته یا نداشته من الان تو اتلانتیسم سوغاتی چی میخاین

    1. مهدیخ کاربر می‌گوید

     😐باوا‌حاجییییی میدونی اگه باشه میشه چقدرعلم ازش درآوردبه گفته‌افلاطون؟

    2. ناشناس کاربر می‌گوید

     اصلا کسی به اسم افلاطون وجود داشته؟؟

  4. M کاربر می‌گوید

   اتفاقا قبلا خیلی پیشرفته تر بودن به دلیل جنگ ها و اتفاقات ناگوار به مرور زمان علم که باعث پیشرفت بوده از بین رفته . یک نمونه ی اثبات شده میشه به اهرام مصر اشاره کرد که چه قدر دقیق ساخته شدن که اینکه اگه اون زمان پیشرفته نبودن چه طوری این قطعات سنگ سنگین رو روی هم قرار دادن و از نظر ریاضی انقدر دقیق ساخته شدن و همین طور نمونه هایی از ایمپلنت دندان در مصر باستان کشف شده که این ها شواهدی از پیشرفته بودن قدیم رو نشون میده .

   1. ماهان کاربر می‌گوید

    علم کجا بود
    اون اهرم ها رو کارگرای بدبخت درست کردن
    که شکنجه و شلاق هم بالاسرشون بود

 4. ناشناس کاربر می‌گوید

  من گناه کسی رو نمیشورم و نمیدونم اصلا چنین شهری هست یا نه
  و معلوم نیست اگر این قاره اگر بوده کجا بوده

  ولی احتمالش زیاد هست اگر وجود داشته چون مردم این قاره کافر بودن و خدا رو قبول نداشتن با عذاب الهی اتلانتیس با تمام جمعیتش زیر دریا غرق شده و به طور کامل نیست و متلاشی شده)
  پس اگه به فرمان و خشم خدا نابود شده باشه هیچ جای دنیا دیگه حتی کوچک ترین اثری هم ازش نخواهد بود
  برای همینه با این که خیلی از دریا ها رو رصد کردن ولی هیچی ازش پیدا نشده حتی کوچک ترین نشانه

  1. aria کاربر می‌گوید

   بابا تو دیگه کی هستی
   ما هنوز نمیدونیم وجود داره یا نه
   اون وقت تو به این جا رسیدی!!

 5. فلان کاربر می‌گوید

  احتمالا وجود داره چون گفت غرق نگفت از اول تو دریا بود
  خدا را چه دیدی

 6. arash ोीोेप کاربر می‌گوید

  اسگل یه وری شهر اتلانتیس که وجود نداره همش داستان دروغه ………………. تازشم اگرم وجود داشت اون هایی که می دونن می رفتن تو اون شهر.. پس ببینین دروغه این شهر به درد کتاب داستانم نمی خره هرکی هم گفته وجود داره خره الان اگه جرعت داشتن می رفتن تو اون شهر و برای تفریح به انجا برویم..

  1. सbaलद m کاربر می‌گوید

   ृ-ृ-ृ-ृ-ृ-ृ-ृ-ृ-ृ-ृपरुुपि््रररकरपिि््े

  2. ناشناس کاربر می‌گوید

   نه بابا

 7. یزدان کاربر می‌گوید

  من که میگمیه فرضیه هست ولی خب هر فرضیهیه زمانی نظریه هست بر اثاث فرضیه افلاطون اگر ما اونجا رو بگردیم نبوددیگه اونوقت هیچی دیگه خمی میشیم(خمی مخفف خوار و مادرمون یکی میشه هست) اینا میان بیرون از زیر اب و دیگه هیچ جنگ میشه ولیعهد میدونم چون زیر اب با فشاری که هست همه چی از بین میره بعد چند سال چهارده به چند قرن

 8. am کاربر می‌گوید

  اتلانتیس عصر چهارم بوده که بر اثر حادثه کیهانی به زیر اب رفته و الان ما نصل پنجم بشریم هر 2600 سال یک نصل از بین میره و یک نصل دیگه به وجود میاد او دلیلش حادثه کیهانی هست

  1. مسعود کاربر می‌گوید

   ساکت بابا فسفطه بافی نکن،🤣🤣
   برو اول ادبیات فارسی اول دبستان یاد بگیر
   نصل غلطه نسل درسته 😂😂😂
   خودت نفهمیدی چی حرف مفد زدی 😡😡🙄
   چرت نگو

   1. M . Jaafari کاربر می‌گوید

    یکم ادب به خرج بدین و مودبانه رفتار کنید

  2. حکیم کاربر می‌گوید

   اگر قرار باشه هر 2600 سال دنیا یه بار از بین بره خب چرا از زمان هخامنشیان که 2600 سال گذشته هیچ اتفاقی نیفتاد؟
   به قول دوستمون فلسفه بافی نکن

 9. ناشناس کاربر می‌گوید

  من فکر میکنم وجود نداره اخه دانشمند ها و باستانشناس ها هیچ ردی نتونستن ازش بگیرن

 10. ناشناس کاربر می‌گوید

  اتلانتیس وجود داشته به خاطر عذاب الهی نبوده ک رفته زیر دریا چون از نظر علمی خیلی پیشرفته بودن میخواستن از انرژی خورشیدی استفاده کنن که باعث میشه زیر زمین واکنش های رخ بده که باعث شکاف شده و اتلانتیس به زیر دریا فرو رفته قابل توجهتون دریای خزر باقی مانده دریای اتلانتیسه

  1. سالار کاربر می‌گوید

   هر کی میاد میگه یه جایی هست و یه نظریه برا خودش ارائه میده
   يکی میگه تو مثلث برمودا نابود ‌شده
   یکی میگه تو وسط یک کویر متلاشی شده
   يکی میگه وسط اقیانوس اطلس غرق شده
   یکی میگه تو اقیانوس آرام بوده
   یکی میگه اصلا قاره اش کلا متلاشی شده
   يکی میگه قارش زير زمینه
   یکی میگه یه شهر کوچک بوده که گم شده
   یکی میگه..
   حالا یکی دیگه هم اومده میگه تو خلیج فارس!!!

   هرچی بود و نبود با عذاب الهی متلاشی شد تمام
   همین یک جمله جواب تمام فرضیه ها و راحت شدن ذهن
   بود و نبودش هم سودی به حال ما نداره

  2. R کاربر می‌گوید

   همینو کم داشتیم
   از اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و مثلث برمودا و.. رسیدی به دریای خلیج فارس؟؟

  3. H کاربر می‌گوید

   به درک
   بود و نبودش بره ما سودی نداره

 11. مهدی کاربر می‌گوید

  سلام دوستان عزیز
  لطفا آروم بخونید
  لطفا به تک تک این جملات قشنگ فکر کنید و ریپلی هم میدید درست و حسابی و با منطق باشه
  ببینید
  دارم از لحاظ علمی با شما عزیزان صحبت میکنم

  قاره آتلانتیس اگر وجود داشته و حتی از آسیا و آفریقا هم بزرگ تر بوده و بیش از میلیون ها نفر جمعیت داشته بعدش غرق شده پس چرا با این همه عظمت هرچی دریاها رو می‌گردن پیداش نمیکنن؟
  چرا با این که وسط و گوشه هر دریایی رو که رصد کردن نیستش
  چون اصلا وجود نداره اگر هم داشته حتما کارش با عذاب الهی تموم شده
  اگر 4 تا شهر زير دریا باشه 2 روزه ملت کل اینترنت رو به آتیش میکشن چه برسه به یه قاره!!!

 12. علی کاربر می‌گوید

  وجود نداره
  اگه هست چرا پیدا نشد
  چرا هیچ کتاب و.. ازش حرف نزده
  چرا هیچ اثری هم ازش نیست

  خواهشا جواب میدی با فکر جواب بده
  مثلا میگی هست دلیل بیار دیدیش؟؟
  نه فقط یه حرف از رو هواست
  نیست وجود نداره ذهنتون رو الکی درگیر نکنید

  1. بهراد کاربر می‌گوید

   ببین ازش کتاب درست کردن من کتابشو دارم پس اگه میگی از کتاب نیست پس چرا من دارم پس حرف الکی نزن

 13. ناشناس کاربر می‌گوید

  اصلا وجود نداره. ساده 😕😕

 14. افشین کاربر می‌گوید

  قاره مو( لموریا)وجود داره ولی آتلانتیس رو نمیدونم شاید اونم وجود داشته است

 15. ناظری کاربر می‌گوید

  شاید پیدا بشه چون خیلی خوف ناکه😣

 16. ALA کاربر می‌گوید

  در اصل یه قاره نبوده اگر بیشتر مطالعه کنین متوجه میشین که مکان های خیلی زیادی رو مکان های احتمالی اتلانتیس حدس میزنن و در هر کدوم وسعت اتلانتیس متفاوته و حتی خیلی ها به این باورن که اتلانتیس تو مثلث برمودا داره محافظت میشه و دلیل اینکه نمیشه وارد مثلث برمودا شد و زنده برگشت هم همینه به نظرم اگر هنوز این موضوع براتون سواله بیشتر در موردش تحقیق کنین یوتوبر های معروف و معتبر هم خیلی خوب این نوضوع رو توضیح میدن و کتاب های زیادی هم وجود داره

  1. ناشناس کاربر می‌گوید

   AlA خانم
   یک رفیق مشنگی داشتم میگفت حتما شاهنامه هم واقعیته!!!!
   و تخت جمشید رو دیو ها و جن ها ساختنش
   شما یکم دیگه ادامه بدی وضعت از اون هم بدتر میشه

 17. ناشناس کاربر می‌گوید

  خوا شفا تان بدات

 18. شمیم کاربر می‌گوید

  خیلی خوب بود.

 19. Rihannah کاربر می‌گوید

  فعلا که هرچی ازش هست فقد حرفه
  بنظرم اگه وجود داشته باشه،شاید با گذر زمان،رانش زمین یا زلزله زیر آب رفته.مث همین که خیلی از کشور های دنیا از زیر اب اومدن بیرون:/همین ایران خودمون.
  الان کلی نظر هست مثلن،،از پری های دریایی.یا فضایی ها:/عایا بصورت قطعی تایید کردن؟؟نه.

 20. ناشناس کاربر می‌گوید

  یک عالمه ادم پرخاشگر و بی سواد دکر هم جمع شدین و سر یک مسله کوچیک نه تنها گفتگو کردن را بلد نیستید باید بگم که تو پرخاشگری و توهین و خرافات غرق اید .
  از ایرانی بودنم متاسفم شدم

  1. Chuyya کاربر می‌گوید

   سلام شما با این حرفتون به تمام افرادی که اینجا گفت و گو میکردن توهین کردین با وجود اینکه نمیدونین حرفاشون درسته یا نه
   شما حقی برای قضاوت دیگران ندارید من شنیدم که هر خصلتی که در دیگران میبینی و اون رو بهشون ربط میدی در تو هم هست پس قبل اینکه همه رو زیر سوال ببرید یکم فکر کنین چطوری باید دیگران رو خطاب کنید
   اصلا نمیفهمم منظورتون از بی سواد چیه !!!
   بیشتر افراد اینجا داشتن این موضوعات رو به صورت علمی بررسی میکردن! بیسواد اون کسیه که کاینو تشخیص نمیده!!!
   اصلا از کجا معلوم شاید وجود داشته و یه روز یکی از همین افراد به اصطلاح «بیسواد پرخاشگر!» پیداش کنه!!
   بازم میگم حق ندارین به دیگران توهین و اونها رو قضاوت کنید پس خواهشاً حد خودتونو توی حرف زدن با، یا درمورد افراد بدونید!!

 21. ناشناس کاربر می‌گوید

  بابا بس کنید دیگه مخ همدیگه رو سر یه شهر خیالی که وجود خارجی نداره خوردید که
  حالم از این فضا ها بهم میخوره

 22. Plato کاربر می‌گوید

  عزیرانی که میگن وجود نداره اگه به این چیزا باور ندارین چرا میاین در موردش میخونید؟؟
  و اینکه علم قدیمی بهتر از الم امروزی بوده
  اونا باهوش تر از ما بودن …. اگه باور هم نداری میتونی از این سایت بری بیرون😊

  1. صادق کاربر می‌گوید

   قبلا چیزی به اسم فرهنگ و علم وجود نداشته

   چه برسه که بخواد با پیشرفت علم و تکنولوژی الان مقایسه بشه!!!!

 23. فرهاد اناری کاربر می‌گوید

  آتلانتیس هر چه شما را درگیر خود کرده آتلانتیس شهر گشمده طبق گفته افلاطون فناوری در آتلانتیس پیشرفته تر از الان بوده چون در زمان افلاطون فناوری نبوده که باهاش بگه که این شهر وجود نداشته به نظر من فکر کنم وجود داشته و مطمن هم نیستد

 24. ممد مدی کاربر می‌گوید

  من که میگم اتلاینتیس اگر وجود داشته باشه زیر مثلث بر مود است چون هرچی اون جا باشه قرق میشه البته اگر مثلث برمودا واقعی باشه

 25. M کاربر می‌گوید

  منم میگم آتلانتیس وجود داشته 👌

 26. M کاربر می‌گوید

  انقد با هم سره یه مسعله باهم کل کل نکنید مثلا شما میخایید آینده رو تغییر بدین و اسرار گذشته رو پیدا کنید.
  با یکم صبر ، تلاش ، کوشش و پشته کار به امید خدا بالاخره حقیقت برملا میشه.
  کسی چه میدونه شاید وجود داشته باشه ولی هنوز اون علم یا اون زمان رو نداشته باشیم برای دونستن حقیقت .
  اصلا شاید موجوداتی هم باشن که ما تاحالا اونا رو ندیدیم .
  چون دانشمندا هنوز نصف بیشتره کره زمین رو کشف نکردن .

 27. آرشین کاربر می‌گوید

  از نظر من آتلانتیس هم وجود داره همنداره ۵۰،۵۰ س

 28. بهراد کاربر می‌گوید

  اتلانتیس وجود دارد
  و اتلانتیس در زیر اب بود همه ی اینایی که گفتید اشتباهه اتلانتیس در زیر اب بود

 29. بهراد کاربر می‌گوید

  و از اول اول اتلانتیس زیر اب بوده

 30. بهراد کاربر می‌گوید

  ادم های اتلانتیس الان وجود ندارن چون شاه زاده ی اتلانتیس نصف مردم اتلانتیس رو کشته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.