خرید از ترندیول

چرا نباید از لپ تاپ برای استخراج رمز ارز استفاده کرد؟

وقتی صحبت از استخراج رمز ارز به میان می‌آید، هرکس نظر متفاوتی دارد؛ برخی عاشق این کارند و سایر افراد علاقه‌ای به انجام این کار ندارند. اما یکسری موارد هم در این میان وجود دارد که بیشتر ما در آن با یکدیگر هم عقیده هستیم و یکی از آن‌ها این است که استخراج رمز ارز از طریق لپ تاپ ایده فوق‌العاده بدی است! ماین کردن رمز ارزها بهتر است از طریق کامپیوترهای دسکتاپ و یا دستگاه‌هایی که به این منظور طراحی شده‌اند انجام شود. در ادامه با ما همراه باشید که در مورد جزئیات این‎‌که دقیقا چرا نباید از این روش برای ماین کردن استفاده کنید، بیشتر صحبت کنیم.

1- استخراج رمز ارز از طریق لپ تاپ سودآور نیست

یکی از اولین فکت‌هایی که در مورد عدم استخراج رمز ارز از طریق لپ تاپ باید بدانید این است که GPU لپ تاپ از کامپیوتر ضعیف‌تر و گرانتر است. به همین دلیل هم ماینرها برای استخراج رمز ارز به هیچ عنوان به سراغ لپ تاپ نمی‌روند.

مطمئنا از هر دو پردازنده Ampere و RDNA 2 در ساخت لپ تاپ نیز به استفاده شده است و همه ما می‌دانیم که این GPUها به قدری قوی هستند که برای گیمینگ و انجام کارهای سنگین بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما وقتی صحبت از توان وسط می‌آید، لپ تاپ RTX 3080 Ti به سختی از نظر سرعت و عملکرد استخراج ارز دیجیتال (هش ریت) به پای کامپیوتر RTX 3060 Ti می‌رسد.

این مشکل باعث می‌شود که حتی با گذشت چندین ماه باز هم نتوانید سود نزدیک به مقدار سرمایه‌گذاری خود را دریافت کنید. لپ تاپ TX 3080 Ti در حال حاضر بین  3000 تا 3500 دلار قیمت دارد و اگر در بهترین حالت ممکن RTX 3070 استخراج رمز ارز داشته باشد، می‌توانید انتظار کسب درآمد 2 دلار در روز، 60 دلار در ماه و 720 دلار در سال را داشته باشید.

1- استخراج رمز ارز از طریق لپ تاپ سودآور نیست

با این روند 5 سال طول می‌کشد تا پول سرمایه‌گذاری شده اولیه خود را پس بگیرید و این تنها برای لپ‌تاپ‌های قوی صدق می‌کند. اگر لپ تاپ قوی ندارید به احتمال زیاد توانایی خنک‌سازی گرمای موثر برای خروج آن را ندارید و لپ تاپتان دائما با مشکل گرما دست و پنجه نرم خواهد کرد. البته باید توجه داشته باشید که با مصرف 24 ساعته برق، درآمد شما از مقدار تخمین زده به خاطر هزینه اضافی پرداخت قبض برق، کمتر خواهد شد.

به همین دلیل هم توصیه می‌کنیم سرمایه خود را صرف خرید یک دستگاه مناسب برای استخراج رمز ارز و یا حتی خرید یک سیستم کامپیوتر دسکتاپ مناسب کنید. پیدا کردن پردازنده گرافیکی مناسب برای این کار سخت است اما اگر واقعا تصمیم به انجام این کار دارید بهتر است به جای این‌که از لپ تاپ گیمینگ استفاده کنید از اسکالپرها پردازنده گرافیکی تهیه کنید.

2- لپ تاپ‌ها برای استخراج رمز ارز ساخته نشده‌اند

حقیقت دوم این است که لپ‌تاپ‌ها برای استخراج رمز ارز ساخته نشده‌اند و به همین دلیل نباید برای این کار از آن‌ها استفاده کنید. این فکت تنها توصیه سازندگان نیست بلکه باید بدانید طراحی این دیوایس به گونه‌ای است که استفاده از آن‌ برای استخراج رمز ارزها را به یک ایده وحشتناک تبدیل می‌کند. بیایید با جزئیات بیشتر در مورد این‌که چرا نباید از لپ تاپ برای استخراج رمز ارز استفاده شود صبحت کنیم.

کامپیوترهای دسکتاپ به دلیل داشتن کیس‌‌های بزرگ فضایی مناسب برای تنفس و تهویه هوا به اجزای داخلی سیستم می‌دهند و وجود این فضا برای اجزای سازنده کیس ضروریست. استخراج رمز ارز یک فعالیت محاسباتی بسیار سخت و پیچیده است که می‌تواند باعث فعال شدن کل GPU و درگیری آن شود. شکستن اعداد برای تایید تراکنش‌ها و فشار این روند باعث تولید گرمای زیاد در پردازنده خواهد شد.

از آنجایی که کامپیوترهای دسکتاپ دارای خنک کننده‌های فعال هستند- فن یا خنک کننده‌های آبی- می‌تواند در دفع گرمای تولید شده توسط سیستم عملکرد خوبی از خود نشان دهد. علاوه‌بر آن کیس کامپیوتر دارای فضای داخلی زیادی بوده و وجود فن‌های داخلی و خارجی قوی به این‌که گرما راه خروجش را از کامپیوتر پیدا کند کمک زیادی خواهد کرد.

2- لپ تاپ‌ها برای استخراج رمز ارز ساخته نشده‌اند

این موارد در لپ تاپ نیز وجود دارد اما نکته قابل توجه این است که گرمایی که از طریق استخراج رمز ارز در سیستم تولید می‌شود برای لپ تاپ قابل مدیریت نیست. حتی لپ تاپ‌هایی که مخصوص گیمینگ تولید شده‌اند، ظاهری ظریف‌تر داشته و فضای داخلی آن‌ها بسیار محدودتر است. همچنین فن‌های داخل لپ تاپ بسیار کوچک و ضعیف هستند که آن‌ها را مناسب استفاده روزانه می‌کند.

استخراج رمز ارز فرآیند بسیار سخت و پیچیده‌ای برای لپ تاپ خواهد بود، باید این فکت را در نظر داشته باشید که این پروسه 24 ساعت در هر 7 روز هفته زمان‌‌بر بوده و تنها فشار غیرضروری به سیستم لپ تاپتان وارد خواهد کرد.

این کار در دراز مدت به GPU سیستم آسیب وارد کرده و فن‌های کوچک لپ تاپ را نیز خراب می‌کند که باعث سخت‌تر شدن اوضاع آن خواهد شد. به علاوه گرمای تولید شده در لپ تاپ به باتری آن نیز آسیب زیادی وارد کرده و در صورت داغ شدن زیاد سیستم، به راحتی باتری آن فرسوده و غیرقابل استفاده خواهد شد. تمامی این موارد در کنار هم از عمر لپ تاپ کاسته و باعث می‌شود تا خیلی زود دیگر برای شما غیرقابل استفاده شود.

3- معضل زباله‌های الکترونیکی

استفاده از لپ تاپ به عنوان منبع استخراج ارز دیجیتال باعث فرسایش زودرس سیستمتان خواهد شد و همین موضوع باعث می‌شود که پس از مدتی سیستم از کار افتاده و دیگر نتوانید از لپ تاپ خود استفاده کنید. بعد هم باید لپ تاپ را به جایی که زباله‌های الکترونیکی در آن قرار می‌دهند، بیاندازید.

3- معضل زباله‌های الکترونیکی

بعد از خراب شدن GPU در اکثر مواقع دیگر چیزی برای درست کردن و احیا لپ تاپ وجود ندارد و باید آن را دور انداخت. میانگین طول عمر یک پردازنده گرافیکی که از آن برای استخراج رمز ارز استفاده می‌شود، معادل نصف عمر یک پردازنده عادی با شرایط دمایی نرمال است. اگر GPU شما در اثر گرما از کار بیوفتد با توجه به مدل آن ممکن است امکان تعمیرش وجود داشته باشد اما در اکثر مواقع دیگر غیرقابل استفاده بوده و به یک زباله الکترونیکی تبدیل خواهد شد.

این کار حتی به سایر اجزای لپ تاپ نیز آسیب وارد می‌کند و حتی در مواردی باعث از بین رفتن کامل آن‌ها خواهد شد. تمامی این‌ها به منزله زودتر تولید شدن زباله‌ و سریع‌تر پر شدن محل‌ دفن زباله‌های الکترونیکی است.

لطفا با استفاده از لپ تاپ اقدام به استخراج رمز ارز نکنید

به طور کل باید گفت که استخراج رمز ارز توسط لپ تاپ را نباید تحت هیچ شرایطی انجام دهید چراکه سودی از آن برای شما و یا محیط زیست حاصل نخواهد شد! سود مالی ماین کردن ارز دیجیتال با استفاده از لپ تاپ با میزان سرمایه‌گذاری به سختی برابر خواهد شد و علاوه‌بر آن نابود شدن زودرس لپ تاپ و آلودگی‌های زیست محیطی افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر می‌خواهید با استخراج رمز ارز درآمد زایی کنید روش‌های بسیار بهتری وجود دارد و می‌توانید از یک کامپیوتر رومیزی با استفاده از یک GPU به همراه خنک کننده استفاده کنید. همچنین برای استخراج اتریوم و بیت کوین بهتر است یک دستگاه ماینر تهیه کنید.

منبع Makeuseof
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها