با معایب و مشکلات باورنکردنی تیز هوشی آشنا شوید

ممکن است فکر کنید که هرچه آی‌کیو بالاتری داشته‌باشید؛ زندگی شما شادتر و آسان‌تر و سرشار از موفقیت‌های بی‌شمار می‌شود‌. درحالی که به این سادگی‌ها نخواهد بود‌ و گاهی هوش زیاد و تیز هوشی، شما را در دردسر می‌اندازد‌. انتظارات بالای مردم و حساب کردن بیش‌از‌حد آن‌ها روی افراد تیز هوش، از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که باهوش‌ها با آن روبرو می‌شوند. در ادامه به تعدادی از این مشکلات با دلایل علمی می‌پردازیم که شاید باعث شود فکر باهوش بودن را از سرتان بیرون کنید! با دیجی رو همراه باشید.

 

1. شما اغلب به جای احساس کردن، فکر می‌کنید

مارکوس گدولد می‌گوید او عمیقا احساساتش را درک می‌کند و کاملا می‌تواند درباره‌ی آن‌ها با افراد صحبت کند. اما هیچ گاه با حرف‌زدن درباره‌ی احساساتش، آرام نمی‌‌شود. این یک مشکل رایج برای افراد تیزهوش است به ویژه کسانی که به شدت برون‌گرا هستند. آن‌ها از کلمات برای بیان‌کردن منظور خود استفاده می‌کنند و هرچه کمتر بتوانند منظور خود را با جملات و صحبت کردن بیان کنند، به واکنش‌های فیزیکی روی می‌آورند و با فریاد زدن، دویدن و یا دیگر حرکات بدن، سعی می‌کنند احساسات خود را توضیح دهند‌. درحالی که در آخر پس از این همه تقلا، از شر احساسات ضد‌ و‌ نقیض خود رها نشده‌ و تسکین نیافته‌اند‌. دانشمندان نمی‌توانند بفهمند که آیا این دو عامل مرتبط هستند یا خیر؛ اما برخی تحقیقات نشان می‌دهند که هوش ادراکی بالا، مهارت ارتباطی عاطفی کم را حداقل در محیط کار جبران می‌کند‌. به عبارت دیگر به نظر می‌رسد که افرادی که فوق العاده هوشمند هستند، نیازی به تکیه بر مهارت‌های عاطفی برای حل مشکلات ندارند.

 

2.مردم اغلب از شما انتظار دارند که مثل یک سوپرمن عمل کنید

راشنا نازیز می‌نویسد: همیشه از شما انتظار می‌رود که به طور اتوماتیک بهترین باشید، بدون توجه به این مسئله که شما نیز مانند هر انسان دیگر، احتیاج به فردی دارید که با او درباره‌ی ضعف‌ها و ناتوانی‌هایتان صحبت کنید‌. از آن بدتر، استرسی است که شما در طول انجام کارهایتان متحمّل می‌شوید که اگر وظایفتان را به بهترین شکل و در تایم معین انجام ندهید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این‌ها باعث می‌شوند که شما درمورد شکست خود، خیلی محتاط باشید. انتظارات بی‌جا، فرصت ریسک کردن را از شما می‌گیرد و ترس از شکست، در وجودتان رخنه‌‌می‌کند. نویسندگان سایت سایکولوژی تودی می‌نویسند:

والدینی که فرزندانشان باهوش هستند و در مدرسه خوب عمل می‌کنند، معمولا بسیار بیشتر از والدین دیگر درباره‌ی موفقیت و آینده‌ی کودکشان دچار اضطراب می‌شوند‌. متاسفانه این مسئله باعث می‌شود آن‌ها به تمرکز بیش‌از‌حد بر روی درس و فعالیت‌هایشان بپردازند و از مسائل مهمتر زندگی غافل شوند.

 

3.شما ممکن است ارزش سخت کار کردن را یاد‌ نگیرید

افراد باهوش، اغلب فکر می‌کنند می‌توانند با تلاش کمتر، نتایج نسبتا مشابهی با دیگران به دست آورند. در حالی که هوش بالا مستقیما به موفقیت منجر نمی‌شود و افراد تیزهوش ممکن است هرگز تلاش و پشتکار رسیدن به موفقیت را به دست نیاورند. طبق پژوهش‌های کنت فلانگ، هوش زیاد مشکل ساز می‌شود؛ زیرا افراد در اولین گام‌های برخورد با مشکلات، با تلاشی کمتر به خواسته‌های خود می‌رسند و احتیاج به پشتکار را کمتر درک می‌کنند، در‌نتیجه این افراد هرگز سخت کار کردن را نمی‌آموزند و بعد‌ها به مشکل برمی‌خورند‌‌.

 

4.مردم ممکن است ناراحت شوند که صحبت‌های آنان را در مکالمات روزمره اصلاح کنید

هنگامی که متوجه اشتباهات و سخنان نادرست اطرافیان می‌شوید، بسیار برایتان مشکل به نظر می‌رسد که تمایلات خود را برای اصلاح حرف‌های آن‌ها نادیده بگیرید. اما شما باید بسیار حساس به این واقعیت باشید که ممکن است افراد در اثر حرف‌های شما خجالت زده شوند و احساس بدی به آنان دست دهد و یا حتی دوستان خود را از دست بدهید. هنگامی که هربار صحبت افراد را قطع می‌کنید تا اشتباهاتشان را گوشزد کنید، رفته رفته تمایل آن‌ها به صحبت با شما کمتر شده‌ و از اطرافتان پراکنده می‌شوند.

 

5.شما تمایل دارید درباره‌ی هر چیز بیش از حد فکر کنید

یک مشکل مشترک دیگر میان افراد باهوش، این است که آن‌ها زمان زیادی را صرف فکر کردن و تجزیه و تحلیل مسائل می‌کنند. آکاهاش لداها می‌نویسد: فرض کنید که شما متوجه می‌شوید که همه چیزدر حال مرگ است و هیچ چیز واقعی نیست. شما برای علت‌ها و پاسخ‌ها جست‌و‌جو می‌کنید و سعی می‌کنید اهمیت حیاتی هر مفهوم و تجربه را به دست آورید تا جایی که این وسواس در فکر کردن شما را به مرز جنون برساند. مطالعات گسترده‌ای که در سال 2015 منتشر شد، نشان می‌دهد که اطلاعات کلامی با نگرانی و نشخوار ذهنی ارتباط دارد. از دیدگاه علمی، همه‌ی این استدلال‌ها به این معنی است که برای افراد تیزهوش، ممکن است انتخاب کردن و تصمیم گرفتن غیرممکن باشد. تیدانکار چاکرابورتی می‌نویسد:

درک نتایج احتمالی ایجاد شده بر اثر تصمیمات شما، به ویژه گرایش بیش از حد به تجزیه و تحلیل عواقب آن، باعث می‌شود گاه هیچ تصمیمی گرفته نشود.

 

6.شما متوجه می‌شوید که چقدر نمی‌دانید

فوق‌العاده باهوش بودن اغلب به معنی درک محدودیت‌جهان شناخت خود است. سعی کنید تا جایی که ممکن است به خودتان بقبولانید که یادگیری و درک همه چیز، ممکن نخواهد بود. مایک فورکاس می‌نویسد: هوش سبب ناکامی می‌شود؛ هنگامی که هرچه بیشتر بدانید و اطلاعات کسب کنید، احساس می‌کنید کمتر می‌دانید. مشاهدات فورکاس، یک مطالعه‌ی کلاسیک جاستین کروگر و دیوید دانینگ را یادآوری می‌کند که نشان می‌دهند هرچه شما کمتر باهوش و شناخته شده باشید، بیشتر به شناخت توانایی‌ها و مهارت‌های خود دست می‌یابید و بالعکس. به عنوان مثال، در یک آزمایش دانش آموزانی که نمره‌هایشان در یک چهارم پایین‌‌ترین سطح آزمون بود، تعداد سوالاتی را که پاسخ صحیح داده بودند، بیش از مقدار واقعی برآورد کردند. و این در‌حالی بود که دانش‌آموزانی که نمره‌ی آن ها در حدود یک چهارم بالاترین سطح آزمون بود، تعداد پاسخ‌های صحیح خود را کمتر از مقدار حقیقی آن براورد کردند.‌

حال با این اوصاف، آیا هنوز دوست دارید یک فرد باهوش و نابغه باشید؟

منبع Businessinsider

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
1 دیدگاه
0 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
Best
Best

وای چقدر همه این مشکلات رو توی زندگی من میشه دید 🙁