دیجی‌فکت: با 10 دانستنی درباره‌ی الکتریسیته آشنا شوید

الکتریسیته برگرفته شده از کلمه‌ی الکتروکوس است که نام یونانی نوعی ماهی است. الکتریسیته تا سال 1600 به مدت چند هزار سال تنها به عنوان یک کنجکاوی ذهنی قلمداد می‌شد تا اینکه ویلیام گیلبرت، دانشمند انگلیسی، مطالعات دقیقی پیرامون الکتریسیته و مغناطیس انجام داد و تأثیر سنگ آهنربا را بوسیله‌ی مالش کهربا شناسایی کرد. در اوایل قرن نوزدهم پیشرفت‌های سریعی در مهندسی برق اتفاق افتاد. با تلاش افرادی مثل الکساندر گراهام بل، توماس ادیسون، ویلیام تامسون، نیکولا تسلا و …، الکتریسیته از حس کنجکاوی علمی به ابزاری مهم در زندگی مدرن و نیروی محرکی برای انقلاب صنعتی دوم تبدیل شد.

1_ الکتریسیته با سرعت نور حرکت می‌کند، یعنی بیش از 186هزار مایل در ثانیه.

2_ یک جرقه‌ی الکتریکی استاتیک می‌تواند 3هزار ولت باشد.

3_ رعدوبرق درواقع تخلیه‌ی الکتریسیته در اتمسفر است. سرعت حرکت آن‌ها 120هزار مایل بر ساعت بوده و به درجه‌ی 54هزار فارنهایت دمایی می‌رسند.

4_ مارماهی‌ها شوک‌های الکتریکی‌ای در حدود 500 ولت برای شکار و دفاع از خود تولید می‌کنند.

5_ تابحال به این فکر کرده‌اید که چرا پرنده‌هیی که روی سیم برق می‌نشینند دچار برق گرفتگی نمی‌شوند؟ اگر پرنده‌ای روی یک سیم برق بنشیند مشکلی ندارد اما اگر بال یا پایش با سیم دیگری برخوورد کنند یک مدار ایجاد کرده و جریان برق داخل بدنش حرکت می‌کند و این باعث برق گرفتگی می‌شود.

6_ برق در سال 1896 به اتیوپی معرفی شد. در آن زمان امپراطور Menelik II، 2 صندلی الکتریکی تازه اختراع شده سفارش داده بود اما فهمید که آن‌ها بدون برق در کشور بلااستفاده هستند.

7_ در سال 1963، دولت  کبک  تمام کمپانی‌های برق خصوصی را خریداری کرده و برق را ملی کرد. امروزه 96% از انرژی کبک  هیدروالکتریکی است و یکی از ارزان‌ترین نرخ‌های الکتریسیته را در آمریکای شمالی داشته، درحالیکه درآمدش میلیاردها دلار است.

8_ یک مایکرویو معمولی، انرژی بیشتری صرف ساعت دیجیتالی‌اش می‌کند تا گرم کردن غذا.

9_ بنجامین هریسون، 23امین رییس جمهور آمریکا، اولین رئیس جمهوری بود که از برق کاخ سفید استفاده کرد، اما هیچ وقت به هیچکدام از کلیدهای برق دست نزد، چراکه می‌ترسید دچار برق گرفتگی شود.

10_ یک پلاتی پوس از طریق الکتریسیته شکار کرده و 80 نوع مختلف سم دارد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع kickassfacts.
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها