تراشه ساخت شرکت ایلان ماسک یک میمون را قادر به انجام بازی ویدیویی کرد!

کمپانی نورولینک (Neuralink) که توسط ایلان ماسک مشهور بنیان‌گذاری شده و در زمینه توسعه میکروچیپ‌های مبتنی بر هوش مصنوعی فعالیت دارد، اخیراً ویدیویی جالب و جنجالی منتشر کرده است. در این ویدیو میمیونی را می‌بینیم که گفته می‌شود میکروچیپ ساخت شرکت در مغزش کار گذاشته شده و به این واسطه قادر است بازی‌های ویدیویی مانند بازی مشهور پونگ (Pong) را با موفقیت انجام دهد! در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

ماسک قبلاً به آزمایشات نورولینک بر روی حیوانات اشاره کرده بود، اما این اولین بار است که یک نمایش رسمی از آن را شاهد هستیم. ایلان ماسک در جریان یک سخنرانی در سال 2019 گفته بود که این شرکت یک میمون را قادر ساخته تا رایانه را با مغز خود کنترل کند.

به گفته نورالینک، میمونی که در ویدیو مشاهده می‌شود، شش هفته پیش تراشه‌ای در مغزش کار گذاشته شده است. در این ویدیو، یک جوی استیک به او داده شده که به وسیله آن قادر است مکان نمای روی صفحه نمایش را حرکت داده و به یک مربع رنگی ببرد. هر بار که او با موفقیت این کار را انجام می‌دهد، می‌تواند از طریق لوله‌ای که روبرویش قرار دارد، مقداری اسموتی موز جایزه بگیرد.

در همین حال که میمون مشغول استفاده از جوی استیک و بازی کردن است، تراشه نورولینک فعالیت مغز وی را زیر نظر گرفته و با ارسال اطلاعات به یک رایانه، بررسی می‌کند که با حرکت دادن دست، چه اتفاقی در مغز می‌افتد. سپس جوی استیک از دستگاه جدا می‌شود، اما میمون از این موضوع خبر ندارد و همچنان به بازی کردن ادامه می‌دهد! در واقع، از اینجا به بعد این مغز اوست که کنترل بازی را بر عهده گرفته و سیگنال‌های مغزی مستقیماً توسط تراشه نورولینک خوانده شده و برای کنترل بازی به رایانه فرستاده می‌شود.

به لحاظ تئوری می‌توان از این فناوری برای کنترل اندام مصنوعی در انسان‌ها نیز استفاده کرد. روز پنجشنبه، ماسک در یک توییت گفت که اولین محصول نورولینک به افراد دارای معلولیت اجازه خواهد داد تا گوشی هوشمند خود را به صورت ذهنی کنترل کرده و حتی این کار را سریع‌تر از افراد عادی انجام دهند.

اندرو جکسون، متخصص علوم اعصاب در دانشگاه نیوکاسل معتقد است که قادر ساختن حیوانات به کنترل بازی‌های ویدیویی از طریق رابط‌های عصبی چیز جدیدی نیست و آزمایش‌های مشابهی در سال 2002 انجام شده بود، اما این آزمایش برای آینده فناوری بسیار خوب است.

وی می‌گوید:

اگر شما یک تلسكوپ جدید اختراع كنید، منطقی است كه ابتدا آن را به سمت جایی كه می‌دانید چیزی خواهید دید، نشانه بروید. بنابراین، آن‌ها (محققان نورولینک) برای اعتبار بخشی به دستگاه خود مسیری معقول را دنبال می‌کنند. من مطمئن هستم که این دستگاه در آینده به اکتشافات جدید علمی کمک خواهد کرد (به ویژه اگر آن را به طور گسترده در دسترس دانشمندان قرار دهند) و همچنین قابلیت استفاده از فناوری‌های رابط عصبی را برای افراد دارای معلولیت، بهبود خواهد داد.

جکسون در ادامه این طور می‌افزاید که مهندسی این دستگاه جدید که به صورت بی‌سیم در جمجمه کار گذاشته می‌شود، یک پیشرفت کاملاً چشمگیر است.

آنچه قطعاً جدید و بدیع است این است که هیچ کابلی از پوست عبور نمی‌کند و سیگنال‌های مغزی همگی به صورت بی‌سیم ارسال می‌شوند. به نظر من این پیشرفت بزرگی است و برای ارتقاء ایمنی در کاربردهای انسانی هم بسیار مهم است (سیم‌هایی که از پوست عبور می کنند، یک مسیر بالقوه برای عفونت هستند). از سوی دیگر، اتصال بی‌سیم برای رفاه حال حیوانات مورد مطالعه هم اهمیت داشته و کمتر باعث اذیت می‌شود. تیم [نورولینک] قطعاً در این زمینه پیشرفت خوبی داشته است.

رایلی گرین، محقق مهندسی زیستی در کالج امپریال لندن نیز از سلامت و راحتی ظاهری میمیون بسیار تمجید کرده است. وی می‌گوید:

بهترین چیزی که در این ویدیو می‌بینم این است که میمون آزادانه در حال حرکت است و هیچ چیز قابل مشاهده‌ای به او متصل نشده. من می‌گویم که این قطعاً پیشرفت است؛ نه اینکه ابتکار بسیار بزرگی باشد، اما یک گام مثبت رو به جلو است.

0 0 رای
امتیاز دهید
منبع businessinsider
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها