نسل پنگوئن امپراتور تا سال 2100 منقرض خواهد شد!

با وجود اینکه قطب شمال گونه‌های شناخته‌شده زیادی، مانند خرس‌های قطبی را در خود جای داده، اما قطب جنوب شرایط متفاوتی دارد و پنگوئن امپراتور نماد این منطقه جغرافیایی محسوب می‌شود. اما متأسفانه، در حال حاضر هر دو گونه در خطر انقراض قرار دارند و اگر اقدامی جدی صورت نگیرد، در پایان قرن بیست و یک، خبری از این گونه‌های زیبا نخواهد بود. با دیجی رو همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

بر اساس مطالعه جدیدی که نتایج آن روز سه‌شنبه در مجله Global Change Biology منتشر شد، در صورت ادامه روند گرمایش جهانی، نسل بلندقدترین پنگوئن جهان ممکن است تا سال 2100 به طور کامل از بین رفته و منقرض شود. پنگوئن های امپراتور فقط بر روی یخ‌های متصل به خشکی زندگی می‌کنند و گرمایش کره زمین باعث شده تا محیط زیست این گونه روز به روز محدودتر شود.

پنگوئن امپراتور در خطر انقراض

درست است که این پرندگان در طول تاریخ توانسته‌اند با برخی از سخت‌ترین شرایط سازگار شده و نسل خود را در مناطق اطراف قطب جنوب حفظ کنند، اما به نظر می‌رسد در مقابل گرم شدن کره زمین روز به روز آسیب‌پذیرتر می‌شوند. همین آسیب‌پذیری باعث شده تا در طی سال‌های 2016، 2017 و 2018، میزان زاد و ولد پنگوئن های امپراتور در دومین اجتماع بزرگ این پرندگان، روند نزولی داشته و به پایین‌ترین حد خود برسد.

گزارشی که در سال 2019 در مجله Antarctic Science منتشر شد، می‌گوید:

در سال 2016، پس از وقوع طوفان‌هایی غیر عادی، یخ دریا در ماه اکتبر و درست قبل از به حرکت درآمدن جوجه‌های امپراتور شکسته شد. این الگو در سال 2017 و سپس در سال 2018 نیز تکرار شد و تقریباً تمام جوجه‌ها کشته شدند.

خطر انقراض پنگوئن امپراتور

مطالعه جدید نشان می‌دهد که اگر آب شدن یخ دریا با سرعتی که در مدل‌های آب و هوایی پیش‌بینی شده ادامه پیدا کند، تا سال 2040 جمعیت پلنگوئن های امپراتور به تدریج کاهش خواهد یافت و پس از آن شاهد کاهش شدید جمعیت این پرندگان آبزی خواهیم بود. روندی که تا پایان قرن می‌تواند باعث انقراض تقریباً کامل پلنگوئن های امپراتور شود (حتی اگر تعداد معدودی هم زنده بمانند، وضعیت بسیار بحرانی بوده و احیاء شدن‌شان بسیار سخت خواهد بود).

پنگوئن‌ها از حیاتی‌ترین بخش‌های زنجیره غذایی در قطب جنوب محسوب می‌شوند و در حالی که از ماهی کریل، ماهی مرکب و ماهی‌های کوچک تغذیه می‌کنند، منبع غذایی اصلی برای گونه‌هایی مانند فوک پلنگی و نهنگ‌های قاتل به شمار می‌روند. بنابراین، انقراض پنگوئن‌ها می‌تواند بخش عمده‌ای از حیات وحش در قطب جنوب را با خطر مواجه کند.

منبع cgtn
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها