فلای تودی

با 14 دانستنی و حقیقت جالب در مورد جزیره ایستر آشنا شوید

آیا تابه‌حال نام جزیره ایستر به گوشتان خورده است؟ این جزیره برای اکثر ما غریب است و هیچ ایده‌ای از این‌که این جزیره در کجا قرار دارد، نداریم! اما باید بدانید این جزیره یکی از بی‌نظیر‌ترین مکان‌های روی کره زمین است که با داشتن مجسمه‌های سنگی به شکل سر انسان که داخل زمین قرار گرفته‌اند به شدت مورد توجه و استقبال مردم در سرتاسر جهان قرار گرفته است! حتی با نگاه کردن به عکس این منظره نیز شکوه و جذبه آن را احساس خواهید کرد.

اما جزیره ایستر چیزی بیشتر از چند عکس جذاب و تپه‌های سرسبز و سنگ‌های خوش تراش و پر رمز و راز بوده و در دل خود حقایق و شگفتی‌های زیادی را جای داده است. امروز در دیجی رو قصد داریم تا کمی بیشتر در مورد این جزیره زیبا، تاریخچه و حقایق جالب آن بدانیم. پس ادامه این مقاله را از دست ندهید!

1- جزیره ایستر چیزی بیشتر از سرهای سنگی را درون خود جای داده است 

ممکن است فکر کنید سرهای سنگی تمام چیزیست که جزیره ایستر را جذاب و جالب توجه کرده اما این‌طور نیست! این سنگ‌های تراش خورده‌ای که به شکل سر روی تپه‌ها قرار دارند، دارای پیکر نیز هستند اما به دلیل این‌که بدنه درون خاک فرو رفته است، قابل رویت نیست. اگر کمی زمین را حفاری کنید متوجه وجود پیکر این سرها خواهید شد!

2- تعداد این سرهای سنگی بیش از آن‌چیزیست که حتی فکرش را می‌کنید!

در این جزیره به این سرهای سنگی، موآی گفته می‌شود و طبق آخرین شمارش‌های صورت گرفته، گفته می‌شود که در حال حاضر 887 تا از آن‌ها در این جزیره وجود دارد. جالب است بدانید که به دلیل وجود این سنگ‌های جذاب و حیرت‌انگیز سازمان یونسکو (UNESCO) این منطقه را در فهرست میراث جهانی خود قرار داده است.

3- این جزیره تقریبا جزو مناطق کشف شده در قرن‌های اخیر به‌شمار می‌آید!

این جزیره زمانی محل اقامت نژادی باستانی به نام راپا نویی (Rapa Nui) بوده است؛ با این حال اروپایی‌ها و سایر افراد خارجی تا سال 1722 به این مکان دسترسی نداشته و از وجود آن مطلع نبودند.

این مکان برای اولین بار توسط جیکوب روگویین (Jacob Roggeveen) کشف و شناخته شد و نام آن را نیز از تاریخی که این فرد برای نخستین بار به ساحل آن قدم نهاد انتخاب کردند! همان‌طور که از نام این جزیره پیداست، روگویین اولین بار یکشنبه روز عید پاک به جزیره ایستر قدم گذاشت!

با 14 دانستنی و حقیقت جالب در مورد جزیره ایستر آشنا شوید نام‌گذاری

4- همه جای این جزیره از سرهای سنگی بزرگ پر شده است!

مجسمه‌های سنگی یا همان موآی‌ها بسیار غول‌پیکر هستند! ممکن است با دیدن آن داخل عکس‌ها خیلی به‌نظرتان بزرگ نباشند اما وقتی درست در کنار آن‌ها قرار بگیرید متوجه طول 13 فوتی (حدودا 4 متر) خواهید شد!

5- از ابتدا این سرهای سنگی به شکل ایستاده نبودند!

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد این موآی‌ها این است که آن‌ها در ابتدا، یعنی آن زمانی که برای اولین بار کشف شدند، به فرم ایستاده امروزی نبودند بلکه با گذشت‌ سال‌ها انسان‌ها این سنگ‌ها را به شکل ایستاده تغییر دادند.

6- جزیره ایستر و فرهنگ و رسوم بی‌نظیر و حیرت‌انگیزش!

تا به این لحظه افراد زیادی از فرهنگ راپا نویی (Rapa Nui) پیروی کرده و آن را زنده نگاه داشته‌اند؛ این درحالیست که این فرهنگ و آداب و روسوم راپا نویی تنها در میان 3000 نفر رواج داشته است! با این‌حال جزیره ایستر درحال حاضر به عنوان یکی از مناطق توریست‌پذیر شناخته شده و هر زمانی که افراد خارجی از این مکان بازدید می‌کنند، افراد بیشتری به فرهنگ راپانویی جذب می‌شوند.

7- جزیره ایستر دقیقا کجا واقع شده است؟

جزیره ایستر را می‌توان از نظر جغرافیایی در اعماق اقیانوس آرام، به عنوان نزدیک‌ترین مکان به کشور شیلی نامید. این جزیره تنها سه هزار و ششصد کیلومتر با شیلی فصله دارد، به طوریکه تنها با 5 ساعت پرواز از طریق هواپیما به راحتی از سانتیاگو (Santiago) به این جزیره می‌رسید.

8- جزیره‌ای دورافتاده اما جذاب و دلفریب!

پیتکارین (Pitcairn Island) نزدیک‌ترین جزیره به ایستر است که 1289 مایل (تقریبا 2075 کیلومتر!) با آن فاصله دارد!

با 14 دانستنی و حقیقت جالب در مورد جزیره ایستر آشنا شوید مدرنیزه

9- فریبکاری مدرن جزیره ایستر!

با گذشت زمان و دست‌یابی راحت‌تر به این منطقه به ویژه در سال‌های اخیر، جزیره ایستر نیز نتوانست از ویروس مدرنیزه شدن در امان بماند چراکه بلافاصله به آن زرق و برق داده و آن را به محلی مدرن مبدل کرده‌اند. دیگر از آشیانه‌های سنتی خبری نیست و خانه‌های مدرن، برق و تکنولوژی جای بافت قدمی و بکر این جزیره را پر کرده است. تعجبی ندارد که در حال حاضر ساکنین این منطقه به راحتی به اینترنت دسترسی پیدا کردند اما با این‌حال بازهم بخش عمده‌ای از مواد غذایی آن‌ها از طریق حمل و نقل دریایی و هوایی فراهم می‌شود.

10- سئوال اساسی اینجاست که چه کسی موآی‌ها را جابه‌جا کرده است؟!

نکته جالب توجه و مبهم در مورد جزیره ایستر این است که سرهای سنگی معروف یا همان موآی‌ها جابه‌جا شده و به شکل و در جایگاه امروزی قرار داده شده‌اند اما هیچ‌کس، حتی ساکنین این منطقه نیز دقیقا نمی‌دانند این حرکت کار چه کسی بوده! گمانه‌زنی‌ها براین است که فردی این سنگ‌ها را به شکل غلتان روی زمین هل داده و در جایگاه فعلی قرار داده است. با این‌حال کسی هنوز برای این سئوال پاسخ دقیق و درستی ندارد!

11- موآی‌ها نماد خانواده هستند!

با بررسی‌های صورت گرفته از موآی‌های موجود در جزیره ایستر، گمان می‌رود که این سرهای سنگی که در یک ردیف قرار گرفته‌اند، در واقع نمادی از خانواده‌های مختلف هستند که در زمان‌های قدیم در این محل درگذشتند. جالب اینجاست که هر کدام از این موآی‌ها مشخصه‌های مختص به خود را داشته و با دیگری متفاوت هستند.

با 14 دانستنی و حقیقت جالب در مورد جزیره ایستر آشنا شوید موآی

12- جزیره ایستر دارای ارتفاعات آتش‌فشانی است!

بله، این جزیره آتش‌فشان نیز دارد و بلندترین ارتفاع آن که در منطقه ترواکا (Terevaka) بوده، دارای آتش‌فشانیست که حدودا 1600 فوت (تقریبا 488 متر) بالاتر از سطح دریا قرار گرفته شده است.

13- جمعیت جزیره ایستر رو به رشد است!

از آنجایی که امکانات رفاهی در این جزیره در سال‌های اخیر بیشتر شده، به طبع جمعیت این مکان نیز رو به افرایش بوده است. با این‌حال می‌توان گفت که این رشد جمعیت تقریبا بسیار آهسته پیش رفته و بین سال‌های 2002 تا 2012 جمعیت این جزیره از 3791 نفر به 5167 نفر رسیده که تنها 60% درصد از آن را بومیان ایستر و یا اهل راپا نویی تشکیل می‌دهند.

14- سرهای سنگی را ندزدید!

هنگام بازدید از این منطقه فکر برداشت موآی‌ها را از سرتان بیرون بیاورید! چراکه یکبار فردی که قصد سرقت یک تکه گوش از موآی را داشت دستگیر شده و مجبور به پرداخت هفده هزار دلار جریمه شد. گفته می‌شود که این‌کار با 7 سال زندان همراه است. به هر حال این حرکت نه تنها سودی نداشت بلکه باعث شد تا نیروهای امنیتی محافظ از موآی‌ها به‌شدت سختگیرانه‌تر عمل کنند و دسترسی محدودی به توریست‌ها برای بازدید داده شود!

آیا تا به حال فرصت سفر به جزیره ایستر و بازدید از این سرهای سنگی شگفت‌انگیز و خارق‌العاده را از نزدیک داشته‌اید؟ چه حقایق دیگری از این جزیره و تاریخچه آن می‌دانید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع Factcity
مطالب پیشنهادی
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برسام
برسام
7 ماه قبل

من یکبار رفتم

گیگا چد
گیگا چد
پاسخ به  برسام
1 ماه قبل

نخوندم🗿