بلیط هواپیما فلای تودی

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

انسانها معمولا چیزهای سریع را دوست دارند. از خودروهای اسپرت گرفته تا کامپیوترها و ارتباطات اینترنتی، همیشه افراد ترجیح می‌دهند تا از سریعترین مدل‌های موجود استفاده کنند.

در دنیای حیوانات نیز سرعت‌های بالا می‌توانند برای شکار کردن یا فرار از دست شکارچیان عاملی حیاتی تلقی شوند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با سریعترین حیوانات خشکی آشنا کنیم. البته لازم به ذکر است که با اینکه شاهین‌ها سرعتی حدود 389 کیلومتر در ساعت دارند و سریعترین موجود روی زمین هستند، اما در این مطلب تنها حیوانات پستانداری که بر روی خشکی زندگی می‌کنند را مورد بررسی قرار داده‌ایم. با دیجی رو همراه باشید.

 

10- گورخر آسیایی

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

گورخر آسیایی که در ایران نیز یک نوع نادر آن وجود دارد با وزنی معادل 290 کیلوگرم و طول 2.1 متری کمی از الاغ‌ها بزرگتر است و شباهت‌های بیشتری به اسب‌ها دارد. با اینحال این حیوانات پاهای کوتاه تری نسبت به اسبها داشته و رنگ بدن آنها در طول سال و با توجه به آب و هوا تغییر می‌کند. گورخر آسیایی قادر است تا با سرعت 70 کیلومتر در ساعت حرکت کند.

 

9- اسب

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

طبق اطلاعات ثبت شده در کتاب رکوردهای گینس، بالاترین سرعتی که یک اسب به آن دست یافته در سال 2008 در مسابقه‌ای در گرنت‌ویل پنسیلوانیا بوده است. در این مسابقه اسبی به نام Winning Brew به سرعت 70.76 کیلومتر در ساعت رسیده است. احتمالا بسیاری از خوانندگان انتظار داشتند که اسب‌ها رتبه بالاتری در لیست ما داشته باشند، اما منتظر باشید تا با حیواناتی سریعتر از اسب نیز آشنا شوید!

 

8- کانگورو

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

کانگوروها تنها حیوانات بزرگی هستند که برای حرکت از پریدن و جهیدن استفاده می‌کنند. بالاترین سرعتی که یک کانگوروی قرمز می‌تواند به آن دست پیدا کند 71 کیلومتر در ساعت است. احتمالا انتظار نداشتید که این حیوان استرالیایی را در لیست 10 حیوان سریع دنیا مشاهده کنید.

 

7- سگ وحشی آفریقایی

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

سگ وحشی آفریقایی یک پستاندار گوشتخوار است که تنها در ساوانهای آفریقا و دیگر مناطقی که دارای پوشش درختی اندکی هستند زندگی می‌کند. این سگ وحشی با نام‌های سگ شکار آفریقایی، سگ رنگ‌آمیزی‌ شده و سگ خالدار نیز شناخته می‌شود. این حیوان قادر است تا در مدت یک ساعت 71 کیلومتر را طی کند.

 

6- خرگوش صحرایی

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

همانطور که احتمالا از داستانهای دوران کودکی به خاطر دارید، خرگوشها حیوانات بسیار سریعی هستند. اما سریعترین خرگوش، خرگوش صحرایی اروپایی است که قادر است تا سرعت خود را به 72 کیلومتر در ساعت برساند. این خرگوش جثه‌ای بزرگ‌تر از خرگوش‌های اهلی دارد و گوش‌هایی بلندتر، شبیه گوش الاغ با انتهای گرد و نوک سیاه دارد.

 

5- سیاه‌کل

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

این حیوان که Blackbuck نیز نامیده می‌شود در هند، نپال و پاکستان زندگی می‌کند. این حیوانات شاخ دراز که بیشتر برای جهش‌های بلند خود شناخته می‌شوند، سرعت بسیار بالایی نیز دارد. سیاه‌کلها قادرند تابا سرعت 80 کیلومتر در ساعت بدوند.

 

4- کل یالدار

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

احتمالا صحنه مهاجرت‌های جمعی این حیوانات بزرگ که برای یافتن چراگاه‌های جدید از رودخانه‌ها گذر می‌کنند را دیده‌اید. اجتماعی بودن آنها باعث شده که حتی گله‌های شیر هم نتوانند کل‌های یالدار را درون گروهشان شکار کنند. این حیوانات که معمولا در جنگلهای تانزانیا زندگی می‌کنند سرعت بسیار بالایی دارند، آنها قادرند تا با حداکثر سرعت 80.5 کیلومتر در ساعت حرکت کنند.

 

3- شاخ چنگالی

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

بدن این حیوانات به گونه‌ای تکامل یافته که می‌توانند با بالاترین سرعت ممکن از دست شکارچیان فرار کنند و در فرهنگ امروزی نیز به عنوان یکی از سریعترین پستانداران کره زمین شناخته می‌شوند. این حیوانات با شاخ زیبای خود که در قسمت‌های غربی و شمالی آمریکای شمالی زندگی می‌کنند، می‌توانند تا به سرعت 88.5 کیلومتر در ساعت دست یابند.

 

2- غزال جهنده

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

غزال جهنده یا Springbok که حیوانی قهوه‌ای سفید و مابین غزال و بزکوهی است در قسمتهای جنوب غربی آفریقا زندگی می‌کند. این حیوان با شاخهای زیبا سرعت بسیار بالایی دارد و قادر است تا در یک ساعت مسافت صد کیلومتری را طی کند. همچنین می‌تواند تا چهار متر در هوا و تا پانزده متر به جلو بپرد.

 

1- یوزپلنگ

با سریعترین حیوانات روی زمین آشنا شوید

احتمالا یکی از محبوبترین و مشهورترین حیوانات سریع دنیا یوزپلنگ یا همان چیتا است. یوزپلنگ‌ها قادرند تا سرعت خود را به 115 کیلومتر در ساعت برسانند و به این ترتیب سریعترین حیوان روی خشکی هستند. تعداد بسیاری از این حیوانات هنوز در آفریقا زندگی می‌کنند اما یوزپلنگ آسیایی به شدت در خطر انقراض قرار داشته و تنها تعداد کمی از این گونه در ایران یافت می‌شوند.

منبع Wonderslist
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
samam
samam
4 سال قبل

باسلام. یعنی شتر مرغ دوّمین حیوان سریع دنیا (بعد از یوزپلنگ) نیست!؟

بی نام
بی نام
4 سال قبل

خیلی جالب بود مشکرم … باید اخر اون بخشه که نوشته شده ” اما یوزپلنگ آسیایی به شدت در خطر انقراض قرار داشته و تنها تعداد کمی از این گونه در ایران یافت می‌شوند.” … یدونه اینو هم اضافه میکردیم که به لطف مسعولین ژن خاصی نظام جمهوری اسلامی ایران این گونه در خطر انقراض قرار دارد.

عاشق حیوانات
عاشق حیوانات
1 سال قبل

خوب بود اطلاعاتم زیاد شد ولی شترمرغ رو یادشون رفت