نگاهی به تغییرات ایجاد شده در FIFA 20؛ یک گام رو به جلوی بزرگ برای فیفا

کمپانی EA در چند سال گذشته توانسته سری بازی‌های فیفا (FIFA) را متحول کرده و از رقیب سنتی خود یعنی PES کونامی پیشی بگیرد. بازی‌های فیفا هر سال بهتر از سال گذشته هستند و تقریباً همه ما دیگر به این موضوع عادت کرده‌ایم! البته همیشه سال قبل از عرضه فیفای جدید همه این سؤال را مطرح می‌کنند که آیا این بازی ارزش خرید و پرداخت هزینه یک بازی کامل را دارد، یا همان بازی سال قبل است که با شکل و شمایلی جدید روانه بازار می‌شود؟ اما این سؤال‌ها معمولاً تا قبل از شروع پیش فروش بازی مطرح هستند و به محض آغاز پیش فروش همه برای خرید فیفا دست به کار می‌شوند!

سری بازی‌های فیفا با تمام خوبی‌هایی که دارد، از معایب و نواقصی هم رنج می‌برد. به عنوان مثال، میزان آزادی و حق انتخاب بازیکنان همیشه در این سری از بازی‌ها یک چالش جدی بوده است. از سختی بیش از حد Ultimate Team (به اختصار FUT) گرفته تا عدم وجود قابلیت شخصی سازی و مدهای مختلف، مواردی هستند که گیمرها همواره در انتقادات خود به آن‌ها اشاره کرده‌اند.

اما امسال به نظر می‌رسد اوضاع تاحدود زیادی فرق کرده است و FIFA 20 با تغییراتی واقعی همراه خواهد بود. البته منظور ما از تغییر، چیزهایی غیر از طراحی ظاهری و بهبودهای جزئی در گیم‌پلی یا پنالتی زدن است! بازگشت فوتبال خیابانی، بهبودهای اساسی در FUT و اعمال برخی تغییرات در بخش کریر مود (Career Mode)، نوید این را می‌دهند که امسال با خیال راحت می‌توانیم هزینه یک بازی کامل را برای FIFA 20 بپردازیم و از یک بازی جدید فوتبالی لذت ببریم.

برای آشنا شدن هر چه بیشتر شما با نسخه جدید فیفا، در ادامه این مطلب سعی کرده‌ایم تا نگاهی اجمالی به تغییرات روی داده در FIFA 20 بپردازیم. با ما در دیجی رو همراه باشید.

نگاهی به تغییرات ایجاد شده در FIFA 20؛ یک گام رو به جلوی بزرگ برای فیفا

فوتبال خیابانی دوباره برگشته است

سال‌ها پیش، فوتبال خیابانی یک بازی کاملاً مستقل تحت عنوان FIFA Street بود، اما با توجه به استقبال کمی که در مقایسه با نسخه‌های اصلی فیفا می‌شد، EA تصمیم گرفت تا از ساخت ادامه این سری بازی‌ها صرف نظر کند. امسال در جریان معرفی FIFA 20 همه ما غافل‌گیر شدیم، چون فوتبال خیابانی در قالب یک مود جدید با عنوان Volta به این بازی اضافه شده و قرار نیست هیچ هزینه اضافه‌ای برای خرید آن بپردازیم! این مود جدید در واقع جایگزین حالت داستانی یا The Journey شده که در سه سال گذشته همواره بخشی از مجموعه فیفا بوده است. در مود Volta یک بازیکن را برای خود انتخاب کرده و ماجراجویی فوتبالی خود را از کوچه پس کوچه‌های شهر شروع خواهید کرد!

EA برای طراحی حالت Volta در FIFA 20 واقعاً سنگ تمام گذاشته است. استفاده از مکان‌های شناخته شده و منحصر به فرد در بازی، نورپردازی خیره کننده در سالن‌های سرپوشیده، پشت بام‌های توکیو و طراحی میادین محلی فوتبال با همان حال و هواوی سنتی، باعث شده تا گیمرها بی‌صبرانه منتظر تجربه کردن فوتبال خیابانی در FIFA 20 باشند. جالب است بدانید که Volta در زبان پرتغالی به معنای “بازگشت” است و نشان می‌دهد که EA قصد دارد بازگشت باشکوهی را برای فوتبال خیابانی رقم بزند.

مهم‌ترین انتظاری که از بخش Volta داریم این است که بتوانیم آزادانه پنج بازیکن دلخواه خود را انتخاب کرده و به مصاف رقبا برویم. تصور کنید که مسی، نیمار، فن دایک و هازارد را به همراه یک بازیکن کلاسیک مانند رونالدینیو در یک تیم داشته باشید! واقعاً هیجان انگیز است.

نگاهی به تغییرات ایجاد شده در FIFA 20؛ یک گام رو به جلوی بزرگ برای فیفا

کاهش سرعت

در حالی که تصور می‌شود سرعت و خشونت از خصوصیات مهم یک بازی فوتبالی هستند، اما EA در اقدامی عجیب تصمیم به کاهش سرعت در FIFA 20 گرفته است. بازیکنان و به خصوص هافبک‌های تهاجمی در این نسخه آهسته‌تر حرکت می‌کنند، تا فرصت کافی برای اجرای تکنیک‌ها و دریبل‌ها وجود داشته باشد.

خبر کاهش سرعت در FIFA 20 به نظر جالب می‌رسد و برخلاف انتظار شاید بتواند باعث متعادل‌تر شدن بازی شود. در نسخه‌های پیشین همه ما این تجربه را داشته‌ایم که توپ را در جناحین به بازیکنان سریعی مانند محمد صلاح برسانیم تا با اتکا به سرعت بالای آن‌ها به دل مدافعان زده و موقیت گلزنی ایجاد کنیم. با این تاکنیک، هافبک های میانی که معمولاً کندتر هستند جا می‌ماندند و فاصله‌ای بین خط میانی و دفاع ایجاد شده و باعث خلق موقعیت می‌شد.

کم کردن سرعت بازی باعث می شود تا بازیکنان زمان بیشتری برای تصمیم گیری و فشردن کلیدهای مناسب بر روی کنترلر داشته باشند و گیم پلی بازی نیز به واقعیت نزدیک‌تر شود. از طرف دیگر، این تغییر برای افزایش کیفیت گیم پلی در حالت ولتا یا همان فوتبال خیابانی هم می‌شود. زیرا همان طور که می‌دانید، فوتبال خیابانی بیش از هر چیز بر مهارت‌ها و تکنیک‌های فردی مبتنی است تا پاس کاری مداوم و کار گروهی.

نگاهی به تغییرات ایجاد شده در FIFA 20؛ یک گام رو به جلوی بزرگ برای فیفا

پخته‌تر شدن بخش کریر مود

اگر اهل بازی کردن آنلاین نیستید، حتماً کریر مود یکی از بخش‌های مورد علاقه شما در سری فیفا است که در آن می‌توانید تیم دلخواه خود را انتخاب کرده و رتبه آن را تا جای ممکن بالا ببرید. این بخش در طول چند سال گذشته معمولاً تغییرات زیادی نداشته و تنها به اعمال چند تغییر جزئی در منوهای آن، بازخورد بازیکنان و تغییر در اطلاعات فصل‌ها، اکتفا شده است

در FIFA 20 به تقلید از بخش داستانی، کنفرانس‌های مطبوعاتی نیز به کریر مود اضافه شده که در آن خبرنگاران با توجه به تعداد گل‌های رد و بدل شده و رتبه تیم در جدول رده‌بندی، سؤال‌های متناسبی را مطرح می‌کنند. این کنفرانس‌ها و سؤال‌‌های مطرح شده، حداقل در یکی دو فصل اول کاملاً تازه و جذاب خواهند بود. البته مربی‌ها علاوه بر شرکت در کنفرانس‌های مطبوعاتی، باید با بازیکنان خود هم در تعامل باشند و تیم را تمرین دهند. در واقع، این وظیفه مربی خواهد بود که بازیکنان خود را قبل از هر مسابقه آمده رویاروی با رقیب کند.

این بار در کریر مود، استفاده از پتانسیل بازیکنان هم نسبت به قبل از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. شما اغلب مربیان آشنایی مانند اونای امری یا ارنستو والورده را در کنار زمین مشاهده خواهید کرد که دغدغه بازی دادن به بازیکنان جوان خود مانند متئو گندوزی و عثمان دمبله را دارند و در هر بازی سعی می‌کنند تا در فرصت مناسب از آن‌ها استفاده کنند. در واقع اگر بخواهید مانند نسخه‌های قبلی، این بازیکنان جوان را بیش از حد روی نیمکت نگه دارید، هیچ تجربه‌ای کسب نخواهند کرد و استعدادشان تلف خواهد شد!

نگاهی به تغییرات ایجاد شده در FIFA 20؛ یک گام رو به جلوی بزرگ برای فیفا

FIFA 20 شما را به عنوان گیمر و همه کاره تیم (!) مجبور می کند که نیازهای آینده تیم خود را نیز از طریق سیستم سنجش پتانسیل بازیکنان، همواره در نظر داشته باشید. بازیکنان آینده‌داری مانند کریستین پولیسیک یا وینیسیوس جونیور برای پیشرفت کردن به زمان  دارند و اگر این فرصت را در اختیارشان نگذارید، به سرعت افت کرده و همه چیز به هدر خواهد رفت.

از سوی دیگر برای اینکه تعادل بازی حفظ شود، بازیکنان ستاره با وجود گذشتن از مرز 30 سالگی همچنان عملکرد خوب خود را حفظ خواهند کرد و نیازی نیست نگران آن‌ها باشید. به عنوان مثال، برای حفظ نمره 92 در کنار نام رونالدو کار سختی پیش رو نخواهید داشت و این بازیکن تا مدت‌ها می‌تواند روند موفق خود را ادامه دهد. بنابراین فرصت استفاده از جوانان کاملاً مهیا بوده و می‌توانید با خیالی آسوده به جای بازیکنان اصلی خود از آن‌ها نیز در بازی‌ها استفاده کنید.

آلتیمیت تیم (FUT) انعطاف‌پذیرتر از همیشه

آنچه در مورد آلتیمیت تیم FIFA 20 بیش از همه ما را هیجان زده می‌کند، امکان بازی چند نفره آفلاین با تیم‌های این بخش است. این حد از آزادی عمل پیش از این در سری فیفا وجود نداشته، اما در نسخه جدید بالاخره خواهیم توانست با تیم رویایی خود که مدت‌ها برای ساختنش زحمت کشیده‌ایم، به مصاف دوستان رفته و مسابقات هیجان انگیزی را تجربه کنیم. خوشبختانه این مسابقات روی ویژگی های تیم شما در آلتیمیت تیم تأثیری نمی‌گذارد و با خیال راحت می‌توانید بازی کرده و نگران نتیجه نباشید.

اما تجربه آنلاین بازی کردن همواره در آلتیمیت تیم حرف اول و آخر را زده است. این بخش در قسمت آنلاین خود تقریباً بدون تغییر بوده و تمام ویژگی‌های پیشین از قبیل پرداخت درون برنامه‌ای و ساخت تیم را حفظ کرده است. البته تغییراتی جزئی در نوع شادی‌های بعد از گل، جو ورزشگاه‌ها و مواردی از این دست اعمال شده که تأثیر مستقیمی بر روی گیم پلی بازی ندارند.

نگاهی به تغییرات ایجاد شده در FIFA 20؛ یک گام رو به جلوی بزرگ برای فیفا

در مقابل، EA سعی کرده تا بازیکنان را به انجام چالش‌های حین مسابقات ترغیب کند. این طور که به نظر می‌رسد، برآورده کردن اهداف از قبل تعیین شده برای یک فصل در آلتیمیت تیم، از مهم‌ترین ویژگی‌های این بخش خواهد بود. چالش‌هایی که برای گیمرها در طول یک فصل در نظر گرفته شده از لحاظ سطح دشواری متفاوت بوده و به همان نسبت جوایز مختلفی هم خواهند داشت. در واقع، هیچ بعید نیست که چشم باز کنید و ببینید در FIFA 20 به جای بردن مسابقه، تمرکز خود را به زدن گل‌های والی و یا ضربه سر معطوف کرده‌اید!

این‌ها بخشی از تغییراتی بودند که قرار است در FIFA 20 شاهد آن‌ها باشیم. با توجه به اینکه سری بازی‌های فیفا از لحاظ کیفی در چند سال اخیر روند رو به رشدی داشته‌اند، از همین حالا می‌توان انتظار یک بازی خوب دیگر را داشت، اما به هر حال برای قضاوت نهایی باید تا زمان عرضه بازی که 24 سپتامبر (2 مهر) خواهد بود، منتظر بمانیم.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها