فایرفاکس بیش از پیش شبیه به کروم خواهد شد

موزیلا در حال انجام مجموعه تغییراتی روی فایرفاکس است که باعث می‌شوند این مرورگر از جهات بیشتری شبیه به کروم شود. این تغییرات در جهت ایمن‌تر و پایدارتر کردن فایرفاکس انجام می‌شوند، اما نکات بدی نیز دارند. نکاتی از جمله قابلیت کمتر برای انجام تغییرات در این مرورگر و استفاده بیشتر این مرورگر از حافظه.

موزیلا برای انجام این کار در حال انجام یک سری تغییرات کلیدی است. اولین تغییر این است که این شرکت در حال تغییر عملکرد افزونه‌ها (که فایرفاکس از آن‌ها با اسم add-ons نام می‌برد) و اتصال‌شان به مرورگر است. موزیلا در حال آغاز فرآیندی است که خیلی شبیه به آن چیزی است که در کروم و اپرا استفاده می‌شود. با این‌که این تغییر به معنای این است که خیلی از افزونه‌ها باید دوباره تغییر کنند، اما همچنین بعد از انجام این تغییر، افزونه‌های کروم و اپرا می‌توانند با تغییرات کمی به فایرفاکس اضافه شوند. موزیلا در پستی در وبلاگش نوشت «توسعه‌دهندگانی که از کروم نیز پشتیبانی می‌کنند از این تغییر سود خواهند برد چون بعد از این تغییر فقط به یک مجموعه کد نیاز دارند.»

موزیلا همچنین در حال شروع به انجام فرآیندی است که طی آن همه افزونه‌ها قبل از تایید باید از لحاظ امنیتی بررسی شوند (در حال حاضر فقط افزونه‌هایی که قصد اضافه شدن به گالری افزونه‌های رسمی فایرفاکس را دارند نیاز به انجام این بررسی دارند.» با این‌که راه‌هایی برای دور زدن این بررسی توسط توسعه‌دهندگان وجود دارد این به آن معنی است که افراد عادی فقط افزونه‌هایی را نصب خواهند کرد که از بررسی امنیتی موزیلا عبور کرده باشند. این تغییر از بیشتر جنبه‌ها چیز خوبی است. موزیلا کمی پیش‌تر در همین امسال اعلام کرده بود که «افزونه‌ّایی که بدون رضایت کاربر صفحه خانه و تنظیمات جست‌وجو را تغییر می‌دهند خیلی رایج شده‌اند، همچنین افزونه‌هایی که تبلیغات را در صفحات کاربر می‌گنجانند و حتی افزونه‌هایی که کد‌های مخرب به سایت‌های اجتماعی کاربران اضافه می‌کنند نیز افزایش پیدا کرده‌اند.» مسلماً وقتی که می‌گذارید یک افزونه بدون بررسی‌های امنیتی روی مرورگر نصب شود، مشکلات امنیتی زیادی به وجود خواهد آمد، اما به نظر می‌رسد موزیلا در حال رفع این مشکل است.

دیگر تغییرات شامل تغییرات تکنولوژی استفاده شده در خود فایرفاکس هستند. برای مثال مدیریت پشت‌صحنه تب‌ها در فایرفاکس به زودی بسیار شبیه به کروم عمل خواهد کرد. به جای اجرا کردن مرورگر و محتواهای وب به صورت یک مجموعه، کروم آن‌ها را جدا می‌کند به صورتی که چهارچوب مرورگر از هر تب جدا است. این به آن معنی است که اگر یک تب از کار بیفتد (کرش کند) بقیه تب‌ها می‌توانند به کار خود ادامه دهند و کل مرورگر از کار نخواهد افتاد. همچنین بهبودهایی امنیتی نیز هنگام جدا نگاه داشتن تب‌ها وجود دارد. این همان مدلی است که فایرفاکس به سمت آن در حال حرکت است. در قدم اول موزیلا، مرورگر و محتواهای وب را به دو قسمت مجزا تقسیم خواهد کرد، اما در نهایت به نظر می‌رسد که بخواهد برای هر تب این کار را انجام دهد. این کار ممکن است به همان مشکلات استفاده زیاد از حافظه که کروم درگیر آن است منجر شود، اما به نظر می‌رسد که این اتفاق معامله خوبی برای پایداری و امنیت بیشتر مرورگر باشد.

در نهایت موزیلا در حال تغییر بعضی از تکنولوژی‌های زیرین فایرفاکس است. و این به آن معنا است که توسعه‌دهندگان افزونه‌ها دیگر قادر نخواهند بود به اندازه قبل مرورگر را تغییر دهند. ممکن است که این تغییر خیلی‌ها را ناامید کند اما نباید از این تغییر عصبانی شوید: فایرفاکس مدت‌ها بود که خیلی بیشتر از دیگر مرورگرها قابل تغییر بود اما این قابلیت تغییر زیاد می‌توانست مشکلاتی از لحاظ پایداری و امنیتی برای کاربران ایجاد کند. در حال حاضر افزونه‌ها دسترسی کامل به پیاده‌سازی‌های داخلی مرورگر دارند. این اتفاق همچنین به کاهش سرعت نوشتن افزونه‌ها برای فایرفاکس انجامیده است که موزیلا امیدوار است با تغییرات خود بتواند این مشکل را برطرف کند.

theverge

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.