Private Browsing در فایرفاکس ایمن تر می شود

در آخرین نسخه‌های فایرفاکس بتا، موزیلا تلاش کرده قسمت‌هایی که همیشه ادعا داشته در آن‌ها متفاوت است را بهبود ببخشد: حریم خصوصی و امنیت.

برای حریم خصوصی، نحوه کار «Private Browsing Mode» که معادل «Incognito» در کروم است تغییر کرده است. در این نسخه از فایرفاکس علاوه بر قابلیت همیشگی این امکان‌ که تلاش می‌شود اطلاعات شما از دیگر افراد در حال استفاده از کامپیوتر در امان بماند، قابلیت جدیدی اضافه شده که در آن تلاش می‌شود از دست تعقیب‌کنندگان اینترنتی نیز بیشتر در امان باشید و بتوانید در فضای وب ناشناس بمانید.

firefox private browsing

علاوه بر ذخیره نشدن تاریخچه، «جلوگیری از ردگیری» نیز که قبلاً قابلیتی مخفی بود حالا به صورت پیش‌فرض فعال شده است. این قابلیت شبیه به Disconnect کار می‌کند و محتواها و دامنه‌های تعقیب‌کننده را مسدود می‌کند. از آن‌جایی که ممکن است این قابلیت باعث بروز مشکلاتی در بعضی از صفحات شود به سادگی می‌توانید آن را روی بعضی از سایت‌های دلخواه‌تان غیر فعال کنید. این کار را می‌توانید با کلیک روی علامت «سپر» درون آدرس بار انجام دهید.

firefox tracking protection

بعد از کلیک صفحه‌ای با اطلاعات امنیتی و وضعیت فعلی «محافظت از ردگیری» روی این وب‌سایت برای شما نمایش داده خواهد شد. در پایین این صفحه می‌توانید این قابلیت را غیر فعال کنید.

firefox security dialog

بعد از بستن پنجره‌هایی که در حالت Private Browsing باز شده‌اند تمام کچ و کوکی‌های مربوط پاک خواهند شد. فایرفاکس بوک‌مارک‌ها و چیزهایی که دانلود کرده‌اید را نگاه خواهد داشت.

فعلاً این قابلیت فقط در نسخه v42 فایرفاکس موجود است.

همچنین می‌توانید به صورت دستی این قابلیت را چه در حالت Private Browsing چه در حالت استفاده معمولی از مرورگر فعال کنید. به about:config بروید (در آدرس بار تایپ کنید) و سپس تنظیمات «privacy.trackingprotection.enabled» و «privacy.trackingprotection.pbmode.enabled» را پیدا کنید.

اگر می‌خواهید در حالت معمولی نیز «جلوگیری از ردگیری»‌ را فعال کنید اولین تنظیم را به true‌ تغییر دهید. اگر فقط می‌خواهید در حالت Private Browsing این قابلیت فعال باشد دومین تنظیم را به true تغییر دهید. در صورتی که می‌خواهید در هر دو حالت این امکان فعال باشد هر دو گزینه را به true تغییر دهید.

امضای افزونه‌ها

بهبود جدید امنیتی فایرفاکس، امضای فایرفاکس برای افزونه‌ها است. برای مدت‌ها بود که امضای رمز‌گذاری شده‌ای همراه افزونه‌های داخل مخزن فایرفاکس قرار داشت. این امضا به مرورگر می‌گوید که این افزونه از جای معتبری آمده است و نسخه اصلی این افزونه است.

از نسخه v41 به بعد، موزیلا در حالت پیش‌فرض افزونه‌ّهای امضا نشده را مسدود خواهد کرد. موزیلا سیستم جدیدی برای تولید امضای دیجیتالی ساخته که فقط به یک بازدید اتوماتیک نیاز دارد (مگر در موارد خاص)، همچنین نیازی به ثبت کردن افزونه در سایت موزیلا ندارد و فقط چند دقیقه طول خواهد کشید. شاید بپرسید که چه نیازی به این کار است؟

وقتی که هر افزونه‌ای امضایی داشته باشد فایرفاکس می‌تواند به سادگی افزونه‌های غیر ایمن که موارد امنیتی در آن‌ها رعایت نشده است را مسدود کند. اگر موزیلا از افزونه‌ای مخرب مطلع شود، به سادگی می‌تواند امضای دیجیتالی آن را تشخیص دهد و به سرعت در تمام مرورگرهایش مسدودش کند.

firefox blocks unsigned extensions

فعلاً که نسخه اندروید این مرورگر غیر فعال کردن این قابلیت را برای کاربران بسیار آسان کرده است، برنامه بلند مدت و کارکرد فعلی این قابلیت در دسکتاپ این است که فقط در نسخه‌ّهای nightly و developer این مرورگر فعال شود.

چند نفر از اشخاص پیش‌رو در زمینه افزونه‌ّهای فایرفاکس،‌ مانند EFF، در حال تلاش برای استفاده از این امضای دیجیتال هستند. افزونه‌های این اشخاص با قسمت‌های بسیار زیادی از مرورگر سر و کار دارد و این باعث می‌شود سیستم بررسی اتوماتیک، این افزونه‌ها را نیازمند بررسی انسانی تشخیص دهد. در حالی که فعلاً مشخص نیست این قابلیت چقدر به خوبی عمل خواهد کرد، چنین جوابی از طرف سیستم اتوماتیک نشان‌دهنده ضعف‌ّهای پیاده‌سازی این ایده خوب است.

androidpolice

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد