آی پینز

نخستین وبسایت دنیا 25 سال پیش و در چنین روزی آنلاین شد

اگر وبسایت یک شخص بود، هم اکنون یک جوان 25 ساله بود! چرا که نخستین وبسایت دنیا در وب جهان گستر World Wide Web بیست و پنج ساله پیش (آگوست سال 1991) در چنین روزی نخستین ساعات آنلاین بودن خود را سپری کرد و به صورت عمومی در معرض نمایش همگان قرار گرفت. البته در آن زمان تکنولوژی وب به پیشرفتگی امروزه نبود و تنها کار این وبسایت نیز نمایش چند سطر درباره پروژه Hypertext-based به صورت ساده ترین شکل بوده است.شاید در آن سالیان که از وب تنها برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شده است کمتر کسی فکر می‌کرد که یک روزی گستره‌ی وب عظمتی به این بزرگی را به دست آورد.
امروزه وب کاملاً متفاوت از گدشته است. وب از یک درگاه انتقال اطلاعات به یک پلتفرم بسیار عظیمی تبدیل شده است که حتی به واسطه تلفن‌های همراه در جیبتان و یا در شیشه‌های عینک بر روی چشمتان نیز شما را همراهی می‌کند.

اما بنیانگذار نخستین وبسایت دنیا اکنون و در سال 2015 به چه چیزی مشغول است؟
برنرز-لی مخطرح و سازنده “وب جهات گستر” و همچنین “نخستین وبسایت دنیا” می‌باشد. علاوه بر آن وی نقش بسیار مهمی در شکل گیری “کنسرسیوم وب جهان گستر” داشته است که در حال حاضر مدیریت این بخش را نیز یدک می‌کشد. درحال حاضر او خیلی سخت مشغول به محافظت از اختراع خود است و برای درهم شکستن سانسورهای اینترنتی، بر علیه سانسور کنندگان تلاش می‌نماید چرا که از نظر او تمامی عقاید می‌بایست به صورت آزادانه در وب منتشر شود. در شبکه سرن (CERN) نیز در حالیکه تحقیقات شبکه ای (به اختصاص محاسبات شبکه ای) در آن انجام میگیرد، بیشتر به فیزیک ذره ای پرداخته میشود.

منبع engadget
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد