29 نکته و دانستنی جالب در مورد فلامینگو

پرندگان زینت دهندگان طبیعت هستند و نمی‌توان از نقش هر کدام از گونه‌های این جانوران در دل طبیعت چشم پوشی نمود. فلامینگو یکی از این پرنده‌های زیبا است و حقایقی که درباره آن وجود دارد برای اغلب ما بسیار جذاب هستند. گونه‌های مختلف فلامینگو، پیرترین و جوان‌ترین پرندگان این گونه، محل زندگی، تغذیه و روش پرواز و بسیاری از اطلاعات دیگر در مورد فلامینگوها را در ادامه این مطلب از دیجی رو مطالعه خواهید کرد.

این حقایق جالب در مورد فلامینگوها می‌تواند به درک درست شیوه زندگی این موجودات کمک کرده و سبب شود تا انسان‌ها از فعالیت‌هایی که باعث آسیب رساندن به زیستگاه‌های این گونه از جانوران می‌شوند، بکاهد. لذا این پرندگان صورتی رنگ و زیبا قادر خواهند بود بهتر در کنار ما انسان‌ها زندگی کنند.

حقایق جالب و خواندنی در مورد فلامینگو

1. کلمه فلامینگو، کلمه اسپانیایی به معنی “شعله رنگی” است.

2. شش گونه مختلف از فلامینگو در جهان وجود دارد.

3. فلامینگوهای بالغ 1 تا 1.5 متر قد دارند ولی وزنشان تنها بین 1.5 تا 2 کیلوگرم است.

4. در سال 2005 یک جفت فلامینگوی آفریقایی از باغ وحش ویچیتا در کانزاس فرار کردند. 14 سال بعد یکی از آن‌ها در تگزاس پیدا شد.

5. اگر فلامینگوها خوردن میگو و سایر غذاهای حاوی رنگدانه‌های کاروتنوئید را ترک کنند، رنگ‌شان سفید خواهد شد!

6. گونه فلامینگوی کارائیب، درخشان‌ترین رنگ صورتی را دارد ولی رنگ پرهای فلامینگوی شیلی، صورتی کمرنگ است.

7. پرهای زیر بال فلامینگوها سیاه رنگ است. معمولا این پرها تنها در حین پرواز فلامینگو قابل رویت هستند.

8. زبان فلامینگو در روم باستان به عنوان یکی از لذیذترین غذاها در بین مردم شناخته می‌شد!

9. شیر فلامینگوها در چینه‌دان آن‌ها است که به آن “شیر چینه‌دان” می‌گویند. این ماده سرشار از چربی و پروتئین برای نوزادان فلامینگو است. شیر فلامینگوها از طریق غدد پستانی ایجاد نمی‌شود و جوجه‌ها برای تغذیه از مادر، برخلاف پستانداران آن را نمی‌مکند.

تغذیه جوجه ها

10. فلامینگوها تک همسر هستند و هرساله فقط یک تخم می‌گذارند.

11. در ابتدا فلامینگوها به رنگ صورتی متولد نمی‌شوند، بلکه حدود دو سال طول می‌کشد تا پرهای آن‌ها صورتی و قرمز شود.

12. به گروه های بزرگ شامل تعداد زیاد فلامینگو، “فلامبویانس” می‌گویند.

13. فلامینگو اصالتاً پرنده‌ای از کشور باهاما است.

14. فلامینگوها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند. آنان در کلنی‌های هزاران نفری زندگی می‌کنند.

15. پیرترین فلامینگوی جهان “گریتر” بود. این پرنده تا سن 83 سالگی در استرالیا زندگی کرد. جالب است بدانید که فلامینگوها معمولا بین 20 تا 30 سال عمر می‌کنند.

16. به طور کلی فلامینگوها مهاجرت نمی‌کنند ولی اگر آب و هوا یا میزان آب در محل زندگیشان تغییر کند، ممکن است محل زندگیشان را عوض کنند.

17. دانشمندان احتمال می‌دهند دلیل ایستادن فلامینگوها روی یک پا، صرفه‌جویی در انرژی است!

فلامینگوها

18. معدن‌کاران کشورهای آندی (هفت کشوری که رشته کوه آند در آن‌ها قرار دارد) طبق رسم گذشتگانشان، فلامینگوها را کشته و از چربی آن‌ها برای درمان سل استفاده می‌کنند.

19. نوعی از فلامینگوها به نام “فلامینگوی شعله‌ور” در اوایل دهه 1900 در فلوریدا منقرض شدند. هرچند گروه‌های کوچکی از آن‌ها در مناطق دیگر دیده شده است.

20. دونالد فیترستون مجسمه ساز آمریکایی، در سال 1975 یک مجسمه پلاستیکی از فلامینگوی صورتی بر اساس عکسی که در نشنال جئوگرافی دیده بود، ساخت.

21. باغ وحشی در انگلستان با استفاده از آینه، فلامینگوها را فریب می‌دهد. آینه‌ها باعث می‌شوند که فلامینگوها خود را در گله‌هایی بزرگ‌تر ببینند. زیرا این پرندگان در گروه‌های بزرگ‌تر احساس راحتی بیشتری می‌کنند و احتمال جفت‌گیری در آنان افزایش می‌یابد.

22. در سال 2009 شهر مدیسون پایتخت ایالت ویسکانسین، فلامینگوی صورتی را پرنده رسمی شهر معرفی کرد.

23. فلامینگوها برای پرواز کردن در ابتدا شروع به دویدن می‌کنند.

پرواز فلامینگو

24. فلامینگوها برای تغذیه سر خود را برعکس در آب نگه می‌دارند. از این طریق آنان از موادی مانند آب، دانه گیاهان، موجودات ریز و حشرات تغذیه می‌کنند.

25. فلامینگوها در معرض خطر انقراض نیستند. آنان کمترین احتمال نابودی را در بین پرندگان دارند.

26. این موجودات می‌توانند 500 الی 600 کیلومتر پرواز کنند.

27. با اینکه فلامینگوها پرندگان سازگار با مناطق گرمسیری هستند ولی اگر آب و غذای کافی داشته باشند؛ به راحتی می‌توانند در مناطق سردسیر هم رشد و نمو کنند.

28. فلامینگو‌ها می‌توانند در ارتفاع 3 الی 4.5 کیلومتری پرواز کنند. آنان همچنین می‌توانند با سرعت 50 الی 60 کیلومتر در ساعت پرواز کنند.

29. بزرگ‌ترین گروه فلامینگو که تاکنون به ثبت رسیده، شامل بیش از یک میلیون فلامینگو است و این گروه بزرگ در آفریقای شمالی زندگی می‌کنند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع factretriever
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها