پیشرفت عظیم دوربین گوشی‌های هوشمند، از نوکیا 808 پیور ویو تا پیکسل 2

دوربین گوشی‌های هوشمند در طی چند سال گذشته پیشرفت بسیار زیادی داشته اند و در حال حاضر نیز جدیدترین محصول گوگل با نام پیکسل 2 با اینکه از دوربین دوگانه و یا بزرگنمایی اپتیکال بهره مند نیست، اما توانسته در جدیدترین نتایج بنچمارک دوربین DxOMark در بین گوشی‌های تلفن همراه رتبه نخست را به خود اختصاص دهد.

با اینکه معیارها و فاکتورهای در نظر گرفته شده در تست‌های بنچمارک مربوط به دوربین جای بحث دارد، اما با این حال DxOMark چندین سال است که به بررسی و امتیازدهی دوربین‌های دیجیتالی می پردازد و در این زمینه توانسته نامی برای خود دست و پا کند. از حدود 6 سال پیش DxOMark بررسی دوربین گوشی‌های تلفن همراه را نیز به تست‌های خود اضافه کرد و تا به امروز بسیاری از گوشی‌های موجود در بازار را مورد ارزیابی و امتیازدهی قرار داده است.

دوربین گوشی

در طی این سال‌هایی که DxOMark به بررسی دوربین گوشی های هوشمند پرداخته، این قطعه سخت افزاری با سرعت زیادی پیشرفت کرده و نتایج امروز گوشی‌هایی مانند پیکسل 2، آیفون ایکس، هواوی میت 10 پرو و یا گلکسی نوت 8 اصلاً قابل مقایسه با نتیجه اولین تست انجام شده بر روی نوکیا 808 پیور ویو (Nokia 808 PureView) نیست. این پیشرفت قابل ملاحظه در بخش دوربین گوشی‌های هوشمند در حالی بوده که این محصولات روز به روز باریک‌تر و ظریف‌تر شده و اندازه سنسور دوربین آن‌ها نیز کوچک‌تر شده است.

یک نکته جالب توجه این است که رقابت بر سر شمار مگاپیکسل‌ها از چند سال گذشته به پایان رسیده و امروزه اکثر تولید کنندگان تمرکز خود را بر روی بهبود اندازه پیکسل‌ها و فناوری فوکوس، و همچنین بهبود الگوریتم‌های مربوط به نرم افزار دوربین، معطوف کرده‌اند. با نگاهی به گوشی‌های پرچمدار امروزی نیز می‌توان به خوبی متوجه شد که پرداختن به این فاکتورها تأثیر بسیار خوبی داشته و توانسته کیفیت دوربین گوشی‌های هوشمند را به شکل قابل ملاحظه‌ای ارتقاء دهد؛ موفقیتی که به هیچ وجه تنها با افزایش شمار مگاپیکسل‌ها میسر نمی‌شد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها