آی پینز

10 نکته و ترفند برای استفاده بهتر از گلکسی اس 10 و اس 10 پلاس

آیا به تازگی یک گوشی هوشمند سامسونگ گلکسی اس 10 خریده‌اید، در صورتی که پاسخ‌تان مثبت است به شما تبریک می‌گوییم، چرا که این گوشی واقعاً یکی از قدرتمندترین و جذاب‌ترین گوشی‌هایی است که این روزها می‌توان تهیه کرد. اما آیا از همه کارهایی که می توانید با این گوشی انجام دهید، اطلاع دارید؟ احتمالاً نه. در این صورت، گام بعدی شما این خواهد بود که نه تنها با ویژگی های اساسی گلکسی اس 10 آشنا شوید، بلکه برخی نکات و ترفندهای ویژه را که مختص این گوشی هستند فرا گرفته و از دستگاهی که خریداری کرده‌اید، نهایت استفاده را داشته باشید. با دیجی رو همراه باشید.

Galaxy S10

بدون شک گلکسی اس 10 یک گوشی قدرتمند است که از ویژگی های بسیار خوبی بهره می‌برد. اما متأسفانه، برخی از این ویژگی ها به طور پیش فرض اعمال نشده‌اند و باید خودتان اقدام به تنظیم کردن آن‌ها کنید. به عنوان مثال می‌توان به قابلیت پنهان کردن حفره دوربین سلفی اشاره کرد که در ابتدا فعال نیست.

Galaxy S10 and S10

10 نکته و ترفند جالب در مورد سامسونگ گلکسی اس 10 اس 10 پلاس

قبل از اینکه به ارائه نکات و ترفندها بپردازیم، یادآوری می‌کنیم که نسبت به نصب آخرین به‌روزرسانی سیستم عامل اندروید در گوشی خود اطمینان حاصل کنید. چرا که در غیر این صورت ممکن است برخی از ترفندها برای شما کار نکنند.

1-  Finder Search

Finder Search

کادر جستجوی گلکسی اس 10 موسوم به Finder Search به شما این امکان را می‌دهد که به سهولت بتوانید برنامه‌ها، فایل‌ها و سایر اطلاعات مورد نظر خود را در گوشی پیدا کنید. به محض اینکه شروع به تایپ کردن در این کادر کنید، نتایج نزدیک به خواسته شما به صورت همزمان برایتان نمایش داده خواهد شد و اگر به اینترنت دسترسی داشته باشید، نتایج محتوای وب را هم مشاهده خواهید کرد.

Galaxy S10 Filled Search Box

شما همچنین می توانید یک آیکون در اندازه 1 در 1 را نیز برای دسترسی سریع‌تر به Finder، به صفحه هوم و یا صفحه برنامه‌ها اضافه کنید. برای این کار باید در نوار جستجوی Finder Search بر روی علامت سه نقطه عمودی تپ کرده و سپس کلید Add Finder Icon را به وضعیت فعال تغییر دهید.

Galaxy S10 Finder Icon

2- فعال کردن و شخصی سازی پانل اج

پانل اج در واقع همان میانبرهایی را شامل می‌شود که در لبه صفحه نمایش اضافه شده و دسترسی سریع‌تر به برنامه‌های پرکاربرد را امکان‌پذیر می‌کند. برای فعال کردن این پانل ابتدا باید وارد بخش تنظیمات گوشی شده (Settings) و سپس Display را لمس کنید. در صفحه Display بر روی گزینه Edge Screen لمس کنید و در نهایت Edge Panels را انتخاب نمایید. به محض فعال کردن پانل اج می‌توانید در سمت صفحه نمایش گوشی خود به میانبرهای برنامه‌های مختلف دسترسی داشته باشید.

Galaxy S10 Edge Panels Option

برای شخصی سازی و تغییر میانبرها نیز می‌توانید انگشت خود را بر روی پانل اج و از سمت چپ صفحه به داخل کشیده و سپس وارد تنظیمات بخش تنظیمات پانل شوید (گزینه تنظیمات، در پایین صفحه و سمت راست نمایش داده می‌شود). در صفحه تنظیمات پانل می‌توانید تعیین کنید که مایل به استفاده از کدام نوع میانبرها هستید. این میانبرها شامل دسته‌بندی‌های زیر هستند:

 • Apps Edge
 • Live Messages
 • Smart Select
 • People Edge
 • Weather
 • Quick Tools
 • Reminder
 • Tasks Edge
 • Samsung Internet
 • Clipboard Edge

تعدادی از میانبرهای موجود در پانل اج را می توان بدون نیاز به باز کردن قفل گوشی نیز اجرا و استفاده کرد، اما برخی از آن ها (مانند People Edge) تنها پس از باز کردن قفل در دسترس خواهند بود.

3- عکس گرفتن از صفحه نمایش

متداول ترین راه برای گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش گوشی، فشردن همزمان دکمه های پاور و کاهش صدا است. البته در پرچمدارهای سامسونگ یک روش راحت تر هم وجود دارد. به این ترتیب که با کشیدن کف دست خود بر روی صفحه گوشی، می توانید از آن عکس بگیرید. برای فعال کردن این قابلیت، ابتدا به منوی تنظیمات رفته و سپس وارد بخش Advanced Features شوید. در این بخش بر روی Motions and gestures و سپس Palm Swipe to Capture لمس کنید.

Galaxy S10 Tasks Edge

یک روش دیگر هم برای اسکرین شات گرفتن با گلکسی اس 10 وجود دارد و آن هم استفاده از دستور Take screenshots در بخش Tasks Edge از پانل اج است. برای قرار دادن میانبر اسکرین شات گیری در پانل اج، ابتدا باید وارد تنظیمات پانل اج شده (در بخش قبل توضیح دادیم)، سپس بر روی Check Tasks Edge لمس کنید. حال، بر روی گزینه Edit در پایین صفحه تپ کرده و میانبر Take Screenshots را به پانل اج اضافه کنید.

پس از گرفتن اسکرین شات هم برای ویرایش آن می توانید از قابلیت Smart Capture در گوشی های سامسونگ استفاده کنید. جهت فعال کردن این قابلیت، وارد منوی تنظیمات گوشی شده و بر روی Advanced Features لمس کنید. در این صفحه گزینه ای تحت عنوان Smart Capture وجود دارد که باید آن را فعال کنید.

Galaxy S10 Smart Capture

Smart Capture به شما امکان می دهد تا از صفحات وب یا تصاویر بلندی که نیاز به اسکرول کردن دارند، اسکرین شات تمام صفحه بیگیرید. حتی می توانید چند اسکرین شات مختلف را با هم ترکیب کرده و تصویری بزرگ تر داشته باشید. در نهایت، امکان به اشتراک گذاری تصاویر هم به صورت مستقیم فراهم شده است. برای دسترسی به Smart Capture نیاز نیست کار خاصی انجام دهید، زیرا پس از گرفتن اسکرین شات، گزینه های مربوط به آن در زیر تصویر ظاهر خواهد شد.

4- مخفی کردن حفره دوربین سلفی

آیا جزو کسانی هستید که از حفره دوربین در نمایشگر گلکسی اس 10 بدشان می آید؟ اگر چنین است، استفاده از یک تصویر زمینه مناسب و یا گزینه Hide Front Camera در تنظیمات گوشی را به شما پیشنهاد می کنیم.

با استفاده از برخی تصاویر زمینه می توان کاری کرد که حفره دوربین در واقع به شکل یک بخش از تصویر به نظر رسیده و کمتر آزار دهنده باشد. همچنین تصاویری که پس زمینه سیاه دارند و یا حداقل در گوشه بالای سمت راست از رنگ سیاه پوشیده شده باشند، تقریباً می توانند حفره دوربین را از دید مخفی کنند.

Galaxy S10 Full-Screen Apps

البته همان طور که اشاره کردیم، سامسونگ یک گزینه ویژه هم برای مخفی کردن حفره دوربین در نظر گرفته که برای دسترسی به آن باید به صفحه تنظیمات گوشی مراجعه کنید. در صفحه تنظیمات، ابتدا بر روی Display و سپس Full-Screen Apps لمس کنید. حال گزینه Hide Front Camera را فعال نمایید.

با این کار، یک حاشیه ضخیم به بالای صفحه اضافه شده و در واقع بخشی از نمایشگر کنار گذاشته می شود تا حفره دوربین از محدوده دید حذف شود.

5- تعداد آیکون های نمایش داده شده در صفحه را افزایش دهید

بر روی یک بخش خالی از صفحه نمایش گوشی خود لمس کرده و انگشت تان را نگهدارید. با این کار تنظیمات مربوط به صفحه خانگی نمایش داده خواهد شد. در این بخش باید گزینه Grid Size را انتخاب کنید.

Galaxy S10 Homescreen Settings Grid

در مجموع چهار حالت برای نمایش آیکون برنامه ها در صفحه خانگی گوشی و صفحه برنامه ها در نظر گرفته شده که عبارتند از:

 • 4×5
 • 4×6
 • 5×5
 • 5×6

Galaxy S10 Quick Settings Grid

برای بخش تنظیمات سریع یا Quick Settings هم می توانید تعداد آیکون های نمایش داده شده را از بین یکی از حالات 3×3، 4×3 و 5×3 انتخاب کنید.

6- استفاده از تشخیص چهره برای باز کردن قفل گوشی

در گوشی های گلکسی اس 10 و اس 10 پلاس علاوه بر اسکنر اثر انگشت، می توانید از فناوری تشخیص چهره نیز برای باز کردن قفل گوشی استفاده کنید.

برای تنظیم کردن این ویژگی ابتدا وارد صفحه Settings شوید و سپس بر روی Biometrics and Security لمس کنید. حال می توانید یکی از گزینه های تشخیص چهره (Face Recognition) یا اسکنر اثر انگشت (Fingerprints) را برای باز کردن قفل انتخاب کنید (امکان استفاد از هر دو روش به صورت همزمان نیز وجود دارد).

Galaxy S10 Biometrics and Security

برای اثر انگشت شما می توانید حداکثر 4 اثر انگشت مختلف را به گوشی بشناسانید. به عنوان مثال می توانید انگشتان شست و نشانه هر دو دست خود را اسکن کنید تا صرف نظر از اینکه گوشی را با کدام دست خود گرفته اید، بتوانید به راحتی قفل آن را باز کنید.

7- از ابزارهای موجود در Smart Select استفاده کنید

مجموعه ابزارهای قدرتمند Smart Select در پانل اج گوشی قابل فعال سازی و استفاده هستند (به ترفند 2 مراجعه کنید).

اگر به سرعت نیاز به بریدن بخش هایی از یک عکس یا تصویر داشته باشید، Smart Select در خدمت شما است. همچنین اگر بخواهید از یک تکه از فیلمی که در حال تماشای آن هستید، یک تصویر متجرک یا گیف (GIF) بسازید، می توانید از ابزار Animation در Smart Select استفاده کنید.

Galaxy S10 Smart Select Options

برای استفاده از ابزارهای Smart Select کافیست آن را در پانل اج اضافه کرده و هر زمان که نیاز داشتید با کشیدن صفحه از چپ به راست، ابزار مورد نظر خود را انتخاب کنید.

8- کلیدهای میانبر صفحه قفل را تغییر دهید

یکی دیگر از ویزگی های جالب گوشی های سری گلکسی سامسونگ، امکان تغییر کلیدهای میانبر در صفحه قفل گوشی است.

برای این منظور ابتدا وارد تنظیمات گوشی (Settings) شده و سپس بر روی Lock Screen و در نهایت App Shortcuts لمس کنید.

Galaxy S10 Lock Screen Shortcut

حال، می توانید تعیین کنید که هر کدام از میانبرهای چپ و راست به کدام برنامه اختصاص داده شوند. برای این منظور باید بر روی گزینه های Left Shortcut و Right Shortcut لمس کرده و اپ مورد نظر خود را برای هر کدام از آن ها انتخاب کنید.

9- حالت شبانه و فیلتر نور آبی

حالت شبانه یا Night Mode باعث می شود تا تم گوشی شما تاریک تر شده و شب ها راحت تر بتوانید با گوشی خود کار کنید. البته اگر از تم های دانلودی و غیر پیش فرض استفاده کنید، امکان فعال کردن این ویژگی را نخواهید داشت.

علاوه بر این، فیلتر کردن نور آبی (Blue Light Filter) هم می تواند مانع خستگی بیش از حد چشم های شما شده و کار کردن با گوشی را به خصوص در هنگام شب راحت تر کند. بد نیست بدانید که بر اساس گفته های محققان، نور آبی باعث افزایش تمرکز و سرعت عمل شده و با تأثیری که بر ساعت بیولوژیکی بدن می گذارد، خوابیدن را دشوارتر می کند. بنابراین برای اینکه شب ها از اثرات نور آبی در امان باشید، بهتر است آن ار در گوشی خود فیلتر کنید.

Galaxy S10 Night Mode and Blue light filter

هر دو گزینه حالت شبانه و فیلتر نور آبی از طریق منوی تنظیمات سریع (Quick Setting) قابل دسترسی هستند.

10- از گوشی خود به عنوان یک شارژر بی سیم استفاده کنید

گلکسی اس 10 و اس 10 پلاس از یک ویژگی جالب برای به اشتراک گذاری شارژ باتری استفاده می کنند که Wireless PowerShare نام دارد. کاری که این ویژگی انجام می دهد در واقع این است که گلکسی اس 10 را قادر می سازد، به عنوان یک شارژر بی سیم، دستگاه های سازگار با فناوری Qi را شارژ کند.

برای فعال کردن این قابلیت، تنها کافیست تا دکمه مربوط به Wireless PowerShare را در منوی تنظیمات سریع (Quick Setting) فعال کنید. بعد از فعال کردن، کافیست تا دستگاه مورد نظر را روی پانل پشتی گلکسی اس 10 قرار دهید تا شروع به شارژ شدن کند. این ویژگی به خصوص برای شارژ کردن گلکسی واچ بسیار به درد می خورد و شما را از شارژر خود ساعت بی نیاز خواهد کرد.

Galaxy S10 Wireless PowerShare

این ها نکات و ترفندهایی بودند که می توانند تجربه شما را در استفاده از سری گلکسی اس 10 تاحدود زیادی بهبود دهند. اما در ادامه بد نیست چند سؤال پرتکرار را که معمولاً توسط کاربران این گوشی پرسیده می شود، پاسخ دهیم.

پاسخ برخی سؤالات متداول درباره گلکسی اس 10

سؤال: گلکسی اس 10 چه ویژگی های خاصی دارد؟

پاسخ: علاوه بر ویژگی های و قابلیت های کلیدی که در سایر گوشی های پرچمدار هم می توان مشاهده کرد، گلکسی اس 10 از یک ویژگی خاص به نام AI App Prediction برخوردار است که باعث می شود برنامه های فعال در پس زمینه در موقعیت های مختلف به صورت خودکار شناسایی و در صورت عدم نیاز، بسته شوند. این ویژگی می تواند در مصرف باتری نیز به شکل قابل توجهی صرفه جویی کند. همچنین امکان ساخت ایموجی از ظاهر خودتان و استفاده از آن در پیام رسان ها، از جمله ویژگی های جالب دیگر گلکسی اس 10 است.

سؤال: چگونه می توان چراغ قوه را در گلکسی اس 10 روشن کرد؟

پاسخ: تنها کافیست تا در منوی تنظیمات سریع (Quick Settings) بر روی دکمه flashlight لمس کرده و آن را فعال یا غیرفعال کنید.

سؤال: پوشه امن سامسونگ را چگونه راه اندازی کنیم؟

پاسخ: برای فعال کردن پوشه امن در گلکسی اس 10 ابتدا باید وارد صفحه تنظیمات (Settings) شده و سپس Biometrics and Security را تپ کنید. در صفحه ظاهر شده وارد بخش Secure Folder شوید و بعد از ورود به حساب کاربری خود در Samsung Account، گزینه Show Secure Folder را لمس کنید. شما می توانید نوع قفل گذاری بر روی پوشه امن را هم خودتان مشخص کنید. برای دسترسی به پوشه امن هم می توانید از صفحه اپ ها اقدام کرده و بر روی آیکون آن لمس کنید.

امیدواریم از این 10 ترفند و نکته معرفی شده نهایت بهره را برده و استفاده بهتری از گلکسی اس 10 خود داشته باشید. اگر نکته یا ترفند خاصی در مورد این گوشی سراغ دارید که ما در این مقاله از قلم انداخته ایم، حتماً آن را با ما و دیگر خوانندگان دیجی رو در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
21 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
الهه
الهه
3 سال قبل

سلام خسته نباشید چجور میتونم گوشی رو با خاموشی ریست کنم

فرشاد
فرشاد
پاسخ به  الهه
3 سال قبل

گوشی رو خاموش کن وولوم بالا رو با پاور همزمان نگهدار تا وقتی که به حالت ریکاوری مد بره بعد با ولوم پایین و بالا روی وایپ فکتوری ریسیت برو با وولوم پاور هم انتخاب کن yes رو بزن بره

الهه
الهه
3 سال قبل

یک هفته است رمز ورود رو فراموش کردم اطلاعات مخمی تو گوشیم دارم نمیخوام ریست بشه ولی راهی ندارم ممنون میشم کمکم کنید

فرشاد
فرشاد
پاسخ به  الهه
3 سال قبل

باید ببرید گوشی فروشی یه دو سه تا فایل داره که شما نمیتونید بزنید چون به باکس نیاز هست

محسن
محسن
3 سال قبل

باسلام وتشکر از مطالب مفید شما
لطفا در مورد نحوه فعال کردن گزینه انتقال مکالمه یا هدایت تماس نیز در این گوشی ها توضیح بدید
با سپاس

مزینانی
مزینانی
پاسخ به  محسن
3 سال قبل

باسلام نحوه انتقال مکالمه رو توضیح دهید ممنون

Jawad
Jawad
3 سال قبل

نقطه اتصال s10+ بلد نیستم که چگونه به دگه مبایل نت بدم کمکم کنید

maria
maria
پاسخ به  Jawad
1 سال قبل

مثل همه گوشی ها نقطه اتصال را باز کنید

محمد
محمد
3 سال قبل

سلام
میشه بگین قابلیت کم کردن نور گوشی چطوری خاموش کنیم من خودکار نور گوشیو خاموش کردم ولی بازم نورش خود به خود کم میشه

محمد
محمد
3 سال قبل

مخصوصا وقتی که تو بازیم با اینکه نور خودکارو خاموش کردم خود به خود نور صفحه کم میشه

Sajad king
Sajad king
3 سال قبل

سلام گوشی من Galaxy S10 plus است خیلی خیلی باحاله و در تنظیمات و در پنل سریع اعلان ها خیلی ترفند و سیستم و ویژگی زیادی داره الان اندروید گوشیم android 10 one ui 2 است خیلی هم از کارکردن با اس10 پلاس مثل آب خوردن بلدم

فرامرز
فرامرز
پاسخ به  Sajad king
3 سال قبل

سلام
شما چطور به اندروید ۱۰ بروزرسانی کردین
من هنوز براش بروزرسانی اندروید ۱۰ نیامده
چکار باید بکنم
گوشیم
S10 plus
هست

پارسا پیریایی
پارسا پیریایی
3 سال قبل

سلام یه مشکلی دارم موبایل رو مدت زمان خاموش شدن صفحه نمایش رو گذاشتم روی 15 ثانیه ولی تا خاموشش نکنم خاموش نمیشه. چشه؟
موبایلم s10+ است

ماری
ماری
3 سال قبل

لطفا راجع به باتری s10 که قوی و خوب هست یانه توصیح بدین چقدر باتری نگه میداره وقتی باهاش زیاد کارکنیم

صدیقه
صدیقه
3 سال قبل

اینایی که گفتید تو موبایلهای ساده ای مثل ردمی نوت 8 تی هم هست من قیمت گلکسی S10 رو چندروز پیش پرسیدم گفتند 17 ملیون حالا با این توضیحاتی که از تنظیماتش دیدم بنظرم به 17 هزار هم نمی ارزه خخخخ

اس تی پی
اس تی پی
پاسخ به  صدیقه
2 سال قبل

خب برو اون رد می رو بخر ، اون برات خوبه خخخ

Hosein
Hosein
2 سال قبل

نحوه پاک کردن تاریخه تماس و پیام

alireza
alireza
2 سال قبل

سلام ببخشید من گوشیم سامسونگ s10 پلاس قبلا وقتی پیام میومد لبه های گوشی نور آبی روشن میشد ولی الان متاسفانه از وقتی اپدیتش کردم این نور رو دیگه نیست ممنون میشم بگین چطور فعالش کنم دوباره

Hamed
Hamed
پاسخ به  alireza
2 سال قبل

مشکل من هم دقیقا این هستش
چجوری شده بعد آپدیت از بین رفته

Hamed
Hamed
پاسخ به  alireza
2 سال قبل

کسی اگه میدونه کمک کنه
محتاج کمکم
فوری فوری فوری

مریم
مریم
2 سال قبل

سلام این گوشی قابلیت مخفی کردن برنامه ها رو هم داره؟ مثلا برنامه ی واتساپ و میشه مخفی کرد؟