آی پینز

مقایسه دوربین Galaxy S6 تا Galaxy S10؛ تغییرات پرچمداران سامسونگ در گذر تاریخ

این روزها تب و تاب عکاسی با گوشی هوشمند در بین مردم بسیار زیاد شده است و تقریبا هر فردی با داشتن یک گوشی هوشمند با کیفیت دوربین قابل قبول را می‌توان یک عکاس آماتور نامید. از این رو رقابت بر سر تعبیه دوربین‌هایی با کیفیت بالا به روی اسمارت‌فون‌ها نیز در بین رقبا به شدت تنگاتنگ شده است.

در این بین کمپانی سامسونگ یکی از برندهای معروفی است که در ساخت گوشی‌های هوشمند با کیفیت دوربین قابل قبول به خوبی شناخته شده اما در نهایت دوربین‌های این کمپانی به دور از عیب و نقص نیستند. این غول کره‌ی جنوبی از نظر ساخت گوشی‌های هوشمند با کیفیت دوربین بالا همیشه در جایگاه دوم یا سوم جهانی قرار داشته و از این رو در هر سری از گوشی‌هایی که به بازار عرضه می‌کند سعی در بهبود کیفیت و کارایی دوربین تعبیه شده در اسمارت فون خود دارد. این موضوع باعث شده تا سامسونگ در بیشتر مواقع نتواند در میان رقبای خود سر افراز بیرون بیاید! البته این بدان معنا نیست که این برند معروف جهانی توانایی ساخت و ایجاد تغییرات ویژه در دوربین‌های تلفن همراه خود را ندارد؛ بلکه قضیه کاملا برعکس است! سامسونگ در چند سال اخیر با اضافه کردن ویژگی‌هایی نظیر دیافراگم متغیر، دوربین‌های دوگانه و غیره توانسته نظر بسیاری را به خود جلب کند. ممکن است با خود بگویید چگونه می‌توان این تغییرات اساسی در کیفیت دوربین و پیشرفت ویژگی‌های آن را مشاهده کرد. برای پاسخ به این سئوال کافیست گوشی‌های پرچم‌دار این کمپانی در چند سال گذشته را به دست گرفته و از مناطق مختلف عکس‌برداری کنیم تا متوجه تفاوت کیفیت و تغییرات اساسی بوجود آمده در ساختار دوربین آن‌ها شویم. در این مقاله با دیجی‌رو همراه باشید تا با روند تکامل دوربین‌های سامسونگ گلکسی آشنا شده و شاهد پیشرفت این کمپانی در ساخت دوربین‌های با کیفیت در سال‌های اخیر باشید.

در جدول زیر قصد داریم تا به بررسی اجمالی ویژگی‌های ساختاری دوربین تعبیه شده در گوشی‌های Galaxy S6 تا Galaxy S10 بپردازیم.

Galaxy S10 Galaxy S9 Galaxy S8 Galaxy S7 Galaxy S6
12 مگاپیکسل

F1.5/F2.4

26 mm (35mm eq.)

سایز سنسور: 2.55/1

سایز پیکسل: μm 1.4

12 مگاپیکسل

F1.5/F2.4

26mm (35mm eq.)

سایز سنسور: 2.55/1

سایز پیکسل: μm 1.4

 12 مگاپیکسل

F/1.7

26mm (35mm eq.)

سایز سنسور: 2.55/1

سایز پیکسل: μm 1.4

12 مگاپیکسل

F/1.7

26mm (35mm eq.)

سایز سنسور: 2.5/1

سایز پیکسل: μm 1.4

 16 مگاپیکسل

F/1.9

28mm (35mm eq.)

سایز سنسور: 2.6/1

سایز پیکسل: μm 1.12

 

در ادامه با پنج پرچم‌دار اخیر سامسونگ از 9 منظره‌ی متفاوت عکس برداری کرده‌ و سعی بر آن داشته‌ایم تا به گونه‌ای عکس‌ها گرفته شود که بتوان به راحتی با یکدیگر مقایسه کرد.

نکته: Galaxy S6 دارای نمای میدانی نزدیک‌تر و همچنین دارای فاصله‌ی کانونی بیشتری نسبت به سایر پرچم‌داران می‌باشد؛ در این مقاله دیجی رو تمام سعی خود را بر این داشته‌ام تا تصاویر را به گونه‌ای برای شما عزیزان به نمایش درآوریم که در حالت‌ها یکسان و قابل مقایسه باشند اما توجه داشته باشید که هیچ‌گونه ویرایشی روی عکس‌هایی که مشاهده می‌کنید، صورت نگرفته است.

در ادامه سیر تکاملی دوربین‌های گلکسی را مشاهده می‌کنید.

منظره‌ی شماره 1#

مقایسه دوربیین Galaxy S6 تا Galaxy S10تصاویری که در بالا مشاهده می‌کنید 9 صبح گرفته شده‌اند. نور آفتاب مستقیما به دیوارهای این هتل تابیده شده که همین موضوع سبب شد تا بتوانیم از این سوژه‌ی مناسب در طول روز عکس‌برداری کنیم. همان‌طور که مشاهده می‌کنید جزئیات به طور کامل در تمام عکس‌ها مشهود است اما تفاوت عمده‌ی این عکس‌ها را می‌توان در میزان پررنگی عکس‌ها دانست.

عکس گرفته شده توسط Galaxy S8 نشان‌دهنده‌ی اشباع رنگ بیش از حد می‌باشد، این قضیه باعث شده تا منظره‌ی ثبت شده خیلی به رنگ واقعی نزدیک نباشد. هنگام مقایسه‌ی این عکس‌ها متوجه شدیم که Galaxy S9 بهترین عملکرد ممکن در ثبت تصویر را داشته است زیرا عکس ثبت شده توسط Galaxy S10 فاقد کنتراست می‌باشد که همین موضوع باعث شده تا تصویر خیلی جذاب به نظر نرسند.

منظره شماره 2#

مقایسه دوربیین Galaxy S6 تا Galaxy S10همانطور که از مقایسه تصاویر پیداست، شات‌های گرفته شده تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، با این وجود پیداست که عملکرد گوشی‌های جدیدتر در برابر نویزها و نواحی‌ تیره‌تر بهتر از عکس‌های مشابه گرفته شده با سری‌های قدیمی‌تر این گوشی بوده است.

منظره شماره 3#

مقایسه دوربیین Galaxy S6 تا Galaxy S10عکاسی از مناظر طبیعی به ویژه در فصل بهار از علاقه‌مندی اکثر افراد است. در این شات از شاخه‌ی درخت ارکید عکاسی شده است. از مقایسه تصاویر با یکدیگر متوجه تفاوت عمده‌ای نخواهیم شد اگرچه تصویر گرفته شده توسط Galaxy S8 اندکی بنفش به نظر می‌رسد اما با این حال عملکرد تمامی گوشی‌ها در این قسمت مشابه بوده است.

منظره شماره 4#

مقایسه دوربین Galaxy S6 تا Galaxy S10؛ تغییرات پرچمداران سامسونگ در گذر تاریخبا مقایسه‌ی تصاویر گرفته شده از منظره شماره 4 متوجه خواهیم شد که شات ثبت شده توسط Galaxy S8 از وضوح بسیار بالایی برخوردار است، این بدین معناست که انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی که علاقه‌مند به ثبت تصاویر با وضوح فوق‌العاده بالا دارند، می‌باشد اما با این حال اشباع رنگ در آن بسیار زیاد است که باعث شده تا عکس ثبت شده خیلی با واقعیت تطابق نداشته باشد. در این قسمت انتخاب بهترین عکس متعلق به Galaxy S9 و S10 بوده که هر دو توانسته‌اند عکسی با جزئیات بالا و روشنایی بهتری را به مرحله‌ی ثبت برسانند.

منظره شماره 5#

مقایسه دوربیین Galaxy S6 تا Galaxy S10عکاسی از تابلوهای نئونی به وسیله‌ی یک دوربین عکاسی خیلی کار دشواری نیست اما بسیاری از گوشی‌های هوشمند تلاش بر این دارند تا رنگ و روشنایی واقعی این تابلوها را حفظ کنند. با مقایسه‌ی شات‌های ثبت شده به نظر می‌رسد Galaxy S8 و Galaxy S9 توانسته‌اند تا حد زیادی این هدف را تحقق ببخشند هرچند که Galaxy S7 عملکرد بهتری از خود نشان داده است. در این بین Galaxy S10 بهترین عملکرد ممکن را داشته اما تصویر نهایی ثبت شده توسط Galaxy S6 هم تا حدودی قابل قبول است.

منظره شماره 6#

مقایسه دوربیین Galaxy S6 تا Galaxy S10تابلوی نشانه داری که در تصویر می‌بینید به هیچ عنوان نارنجی رنگ نیست از این رو Galaxy S6 و S7 ثبت تصویر بسیار نا امید‌کننده‌ای داشته‌اند. همچنین شات گرفته شده توسط Galaxy S8 هم خیلی بی رنگ و لعاب به نظر می‌رسد. اما شات Galaxy S9 به واقعیت بسیار نزدیک است و در نهایت تصویر گرفته شده توسط S10 با واقعیت مو نمی‌زند!

منظره شماره 7#

مقایسه دوربیین Galaxy S6 تا Galaxy S10وجود رنگ زرد در ترکیب ساخت این موزه باعث شد تا به این موضوع فکر کنیم که کدام یک از این 5 پرچم‌دار قادر به ثبت رنگ زرد موجود در ساختار آن هستند. تصویر به ثبت رسیده توسط Galaxy S9 روشنایی دقیقی ندارد، همچنین شات Galaxy S6 نیز رنگ کرم به خود گرفته است که هیچ کدام به واقعیت شباهتی ندارند! اما بقیه‌ی گوشی‌ها عملکرد بسیار خوبی از خود نشان‌داده‌اند. با این حال انتخاب تیم دیجی رو تصویر ثبت شده با Galaxy S10 است که از کیفیت بالا برخوردار بوده و بیشتر به واقعیت نزدیک است. اما نمی‌توان عملکرد بسیار خوب Galaxy S7 و S8 را نادیده گرفت.

منظره شماره 8#

مقایسه دوربیین Galaxy S6 تا Galaxy S10ممکن است در هنگام مقایسه تصاویر بالا در نگاه اول، توجه به جزئیات ثبت شده را نادیده بگیرید اما با کمی دقت بیشتر متوجه خواهید شد که Galaxy S10 و S9 در مقایسه با S6، S7 و حتی S8 جزئیات بسیار بیشتری را به ثبت رسانده‌اند. گرفتن تصاویر در سبک HDR با گوشی‌های گلکسی بسیار دلپذیر است.

منظره شماره 9#

مقایسه دوربیین Galaxy S6 تا Galaxy S10بلافاصله بعد از نگاه به تصاویر بالا متوجه خواهید شد که شات گرفته شده توسط Galaxy S6 جزئیات آسمان را به خوبی نمایان نکرده و همچنین شدت نور بسیار زیاد آن باعث شده تا آسمان در تمامی قسمت‌ها یک رنگ به نظر برسد. اما هرچقدر به پرچم‌ دارهای جدیدتر نزدیک می‌شویم، متوجه خواهیم شد که سامسونگ در طی این سال‌ها سعی بر بهبود این نقص در دوربین گوشی‌های هوشمند خود داشته به گونه‌ای که تصویر گرفته شده توسط Galaxy S10 بسیار عالیست اما با این حال تلاش Galaxy S9 نیز برای ثبت کردن تصویر واقعی بی‌نتیجه نبوده است.

در نهایت به هیچ عنوان نمی‌توان منکر کیفیت خوب دوربین‌های گلکسی شد و به وضوح مشخص است که سامسونگ در طی این سال‌ها، تلاش در تغییر کیفیت و بهبود نواقص موجود در دوربین گوشی‌های هوشمند خود داشته است. با این حال عملکرد این دوربین‌ها در شرایط نوری مختلف، متفاوت بوده اما تفاوت عمده‌ی آن در عکس‌های گرفته شده در نور کم بود. در نتیجه می‌توانیم به صراحت بگوییم که گوشی‌های گلکسی یکی از نسل‌های جدید دوربین را در خود جای داده‌اند که با گذر زمان شاهد بهبود و ارتقاء کیفیت قابل توجه و بعضا کوچکی در آن‌ها هستیم. اگر شما هم طرفدار پرچمداران اندرویدی سامسونگ هستید، متوجه می‌شوید که با هر بار ارتقاء گوشیتان به مدل جدیدتر، تفاوت بسیار قابل توجه‌ای در نتیجه‌ی کارایی، عملکرد دوربین و تصاویر ثبت شده خواهید داشت.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شایان
شایان
4 سال قبل

کاش گلکسی نوت ها رو هم اینطور مقایسه کنید خیلی عالی میشه