اینفوگرافی سنسور Dual Pixel به کار رفته در دوربین گلکسی اس 7

سنسور Dual Pixel

روز به روز شاهد عرضه تلفن‌های هوشمند پیشرفته تری از گذشته هستیم و این طبیعت تکنولوژی است. همواره می‌توان سامسونگ را به عنوان یکی از پیشتازان و پیشروان دنیای تکنولوژی و به خصوص در صنعت تلفن‌های همراه دانست. در هفته‌ای که گذشت این غول کره‌ای از پرچمداران جدید تلفن‌های هوشمند خودش گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج پرده برداری کرد که مورد تحسین همگان واقع شد. در طول این معرفی سامسونگ به یک تکنولوژی جدید در دوربین خودش با نام Dual Pixel اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم که این بحث را باز کنیم و به بررسی تکنولوژی جدید سامسونگ بپردازیم. با دیجی رو همراه باشید.

هنگامی که سامسونگ از دو عضو جدید خانواده S خودش پرده برداری کرد، خیلی‌ها تعجب کردند که چرا سامسونگ از یک سنسور 12 مگاپیکسلی در لنز این دوربین استفاده کرده است این درحالیست که در چندسال اخیر شاهد استفاده از سنسور‌های 13 و 16 مگاپیکسلی در پرچمداران این غول کره‌ای بوده‌ایم.

سامسونگ نخستین شرکتی است که از یک سنسور Dual Pixel در تلفن هوشمند خودش استفاده کرده است. این سنسور باعث شده تا دوربین گلکسی اس 7 بتواند پیکسل‌هایی 56 درصد بزرگتر، جذب نور بیشتر و در مجموع کیفیت بالاتری را نسبت به دوربین پرچمدار قبلی این کمپانی را تهیه نماید.

اما مزیت استفاده از سنسور Dual Pixel نسبت به تکنولوژی تازه مرسوم شده فوکوس اتوماتیک با فاز تشخیص در چه چیزی خواهد بود؟ تکنولوژی PDAF یا همان فوکوس اتوماتیک با فاز تشخیص موجب می‌شود تا شاهد کنتراست گسترده تری از تصاویر باشیم و این هم به دلیل انجام تنها یک فرآیند محاسباتی است که هر دو میزان جهت زاویه لنز و میزان حرکت شی را جهت ایجاد فوکوس تنظیم می‌نماید.

PDAF تنها از 5 تا 10 درصد پیکسل‌های موجود در اطراف سنسور دوربین استفاده خواهد کرد و این  درحالیست که سامسونگ به واسطه تکنولوژی Dual Pixel از 100 درصد این پیکسل‌ها استفاده کرده که در نهایت موجب افزایش سرعت و دقت در هنگام ثبت تصاویر خواهد شد. در این تکنولوژی همچنین به واسط جذب نور بسیار زیادتر، ما شاهد تصاویری به مراتب باکیفیت تر در شرایط نوری کم نیز خواهیم بود. در تصویر زیر این فرآیند به صورت تصویری قابل مشاهده خواهد بود.

Galaxy-Dual-Pixel-infographic