فلای تودی

اگر هنگام گوش دادن موسیقی موهای‌ تن‌تان سیخ می‌شود، این مطلب را بخوانید!

آیا تابه‌حال پیش‌آمده که با شنیدن آهنگی حس کنید موهای تن‌تان سیخ شده؟ Matthew Sachs که یکی از دانشجویان هاروارد بوده، به بررسی افرادی که این حس بهشان دست می‌داده پرداخته تا دریابد که چه چیزی موجب پیش آمدن این مسئله می‌شود.

این تحقیق، 20 دانشجو را مورد بررسی قرار داده که 10 نفر آن‌ها احساس ذکرشده را داشتند و 10 نفر نداشتند و سپس از تمام آن‌ها اسکن مغزی گرفته شد.

او به این موضوع پی برد، کسانی که پیوند و وابستگی عاطفی و فیزیکی با موسیقی برقرار کردند، ساختارهای مغزی‌شان با دسته‌ی دیگر متفاوت است.

این مطالعه نشان داد که آن‌ها حجم فشرده‌تری از فیبرهایی داشتند که قشر شنوایی‌شان را به مناطقی که احساسات را پردازش می‌کند مرتبط می‌کند که یعنی این نواحی می‌توانند بهتر با هم ارتباط برقرار کنند.

این ایده‌ی وجود فیبرهای بیشتر و افزایش راندمان میان دو ناحیه بدان معناست که شما پردازش مؤثرتری میان آن‌ها دارید.

یعنی اگر شما با شنید موسیقی‌ای موهای تنتان سیخ می‌شود، این احتمال وجود دارد که شما احساساتی شدیدتر و قوی‌تر دارید. به‌علاوه این احساسات می‌تواند مربوط به خاطراتی مرتبط با یک آهنگ باشد که البته نمی‌توان آن را در محیط آزمایشگاهی کنترل کرد. بااینکه این آزمایش در حجم کوچکی انجام‌شده، اما Sachs در حال حاضر در پی انجام آزمایش‌های بیشتر است تا بیشتر فعالیت‌های مغزی را در این زمینه موردمطالعه قرار دهد.

با افزایش این روند، امیدواریم که بتوان از این شرایط برای درمان اختلالات روان‌شناسی و بیماری‌هایی همچون افسردگی بهره برد.

منبع indy100
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها