گوگل و پرداخت 1 میلیارد دلار به اپل برای قرار دادن جستجوگر خود در آیفون!

گوگل و پرداخت 1 میلیارد دلار برای قرار دادن جستجوگر خود در آیفون!
گوگل و پرداخت 1 میلیارد دلار برای قرار دادن جستجوگر خود در آیفون!

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید چرا و چگونه موتور جستجوی گوگل به صورت پیش‌فرض در مرورگر سافاری اپل در آیفون ها قرار داد؟ بله با هزینه‌ای بالغ بر 1 میلیارد دلار!

طرح دعوی اوراکل علیه گوگل به دلیل نقض قانون کپی رایت توسط اهالی مانتین ویو برای مدت طولانی‌ در حال اجراست و همچنان نیز ادامه دارد اما جلسه‌ی 14 دادگاه این دو کمپانی به موضوعی غیر مرتبط کشیده شد! در بین اسناد ارائه شده به دادگاه، مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد گوگل در سال 2014 مبلغی بالغ بر 1 میلیارد دلار به اپل پرداخت کرده است تا موتور جستجوی خود را صفحه‌ی پیش‌فرض آیفون ها کند! براساس گزارش بلومبرگ این دو کمپانی توافقاتی بر سر تقسیم درآمد حاصل از تبلیغات درون جستجویی نیز داشته اند. اما مشخص نیست که چگونه درآمد بین این دو تقسیم شده و اپل چند درصد از درآمد حاصل از نمایش تبلیغات در آیفون را از آن خود کرده است، هرچند که بعضی از مدارک عدد 34 را نشان می‌دهند!

براساس گزارش بلومبرگ گوگل اذعان داشته است که این معاملات جز اطلاعات بسیار حساس کمپانی به شمار می‌روند به همین دلیل هر دو کمپانی اپل و گوگل از دادگاه درخواست پنهان سازی معاملات خود را داشته‌اند، اما دادگاه درخواست این دو کمپانی را رد کرده است!

 این معاملات نشان می‌دهد گوگل چگونه در سال 2014 توانست 66 میلیارد دلار درآمد کسب کند و به نوعی این موضوع را نیز مشخص می‌کند چرا سهم موتور جستجوی این کمپانی نسبت به دیگر جستجوگرها فاصله بسیاری زیادی دارد، چرا که شاید از این نوع معاملات باز هم بین این کمپانی و کمپانی های دیگر وجود داشته باشد.

در پایان خالی از لطف نیست بدانید مدیر عامل یاهو خانم Marissa Mayer در سال 2014 سعی بر این داشت تا موتور جستجوی کمپانی خود را به صفحه‌ی پیش‌فرض آیفون‌ها بیاورد، با این حال به دلایل نامعلومی در این کار نا موفق بود، اما حال شاید بتوان دلیل آن را گفت!