گوگل به فکر عرضه اینترنت بی سیم از آسمان است

طبق خبری که ساعاتی پیش منتشر شد، گوگل به فکر راهی است که بتواند به کمک بالگرد هایی که از خورشید انرژی می‌گیرند، اینترنت بی سیم پر سرعتی را برای کاربران فراهم نماید. نام رمز این پروژه SkyBender بوده و در حال پشت سر گذاشتن مراحل آزمایشی در ایستگاه فضایی آمریکا در مکزیک است. دستگاه های رادیویی ایستگاه مذکور بر روی زمین، سیگنال های مداومی را از چندین بالگرد خورشیدی دریافت می نمایند.

با مشروح خبر همراه دیجی رو باشید.

در آزمایش های مذکور از موج های رادیویی میلی متری استفاده می شود، تکنولوژی که در ارائه نسل پنجم اینترنت همراه (5G) نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ نسلی از اینترنت که سرعتی 40 برابر بیشتر از 4G LTE این روز ها دارد و کاربران می توانند یک فیلم سینمایی با بالاترین کیفیت را در طی چند ثانیه دانلود کنند! اما یک نکته منفی در اینجا وجود دارد؛ موج های رادیویی میلی متری تنها یک نهم از مسافتی که سیگنال های 4G LTE طی می کنند، جابجا می شوند. به منظور جبران کردن این موضوع، پروفسور دانشگاه واشنگتون – آقای جاکوئس رودل – می گوید گوگل باید از گام های ردیف بندی شده – Phased Arrays – استفاده کند تا بالگرد های فلای بتوانند امواج میلی متری را به راحتی راهی زمین کنند.

پروژه SkyBender توسط همان تیمی از گوگل اداره می شود که به دنبال راهی جهت ارائه اینترنت بی سیم به کمک بالون های شناور در اتمسفر هستند. بالگرد های خورشیدی این پروژه نیز توسط Google Titan طراحی شده اند و در نهایت پروژه SkyBender در حال طی کردن مراحل آزمایشی خود به وسیله یک هواپیمای خاص با نام Centaur است که می تواند با یا بدون خلبان به پرواز در آید.

این پروژه تقریبا مشابه پروژه دیگری است که در حال حاضر توسط گروه دارپا – وابسته به ارتش ایالات متحده – در حال طی مراحل نهایی خود است. همچنین شایان ذکر است که در سال 2014 پروژه ای با نام Mobile Hotspot توانسته بود به کمک بالگرد های هوایی اینترنتی با سرعت یک گیگابایت بر ثانیه ارائه کند. این پروژه توسط گروه های ارتشی در مقر های خارج از کشور مورد استفاده قرار می گرفت که نیاز به یک اتصال امن و سریع جهت تبادل اطلاعات خود داشتند.

نظرات خود پیرامون این فناوری را با ما به اشتراک بگذارید.