آی پینز

خلاقیت کده: چگونه گوشی خود را به هدست واقعیت مجازی تبدیل کنیم؟

گوگل کاردبرد “Google Cardboard” پروژه‌ای است که می‌توانید خودتان به سادگی انجام دهید و گوشی اندرویدی و یا آیفون خود را با هزینه‌ای ناچیز به هدست واقعیت مجازی تبدیل کنید.

ایده‌ای که برای اولین بار در Google I/O 2014 مطرح شد، این ایده گوشی‌های با صفحه‌ی کوچک و اندروید را در بر می‌گرفت تا بتوانید آن‌ها را به هدست واقعیت مجازی تبدیل کنید. در سال گذشته شاهد انتشار فبلت‌های زیادی بوده‌ایم و Google Cardboard باید بتواند با همه‌ي آن‌ها درست کار کند.

چگونه این گجت را بسازیم؟

ابتدا نقشه‌ها را از اینجا دانلود کنید. به وسایل زیر نیز نیاز دارید:

مقوایی در ابعاد 2×3‌ اینچ به ضخامت 2 میلی‌متر. می‌توانید از مقوای جعبه‌ی کفش، پیتزا یا هر جعبه‌ی دیگری استفاده کنید.

یک جفت لنز 45 میلی‌متری از نوع focal length biconvex plastic با قطر 25 یا 37 میلی‌متر.

  1. ورقه‌ی فویل مسی
  2. مقدار کمی فوم/اسفنج (به ابعاد 0.25×0.25×0.1 اینچ)
  3. ابزار برش
  4. چسب
  5. ولکرو (3 اینچ)
  6. خط کش آهنی
  7. تخته‌ي برش
گام اول: نقشه‌ی برش را توسط چسب به مقوا بچسبانید و قسمت‌های اضافی بیرون از خط‌کشی را ببرید

نقشه را ببرید و با چسب روی مقواها بچسبانید. می‌توانید با استفاده از چسب ماتیکی این کار را انجام دهید تا بعد از برش بتوانید کاغذ نقشه را به راحتی از مقوا جدا کنید. بعد از انجام برش‌ها باید دو قطعه‌ی بزرگ، دو قطعه‌ی کوچک و یک دکمه داشته باشید. فعلاً نیازی به برش قسمت‌های درونی این قطعات، مانند محفظه‌ی لنزها، نیست.

گام دوم: قطعات را تا کنید

با استفاده از خط‌کش آهنی و یک سکه خط‌های تا را علامت‌گذاری کنید. با فشار دادن خط‌کش روی خط علامت‌گذاری شده مقوا را تا کنید.

گام سوم: اندازه‌ها را امتحان کنید و تغییر دهید

Google Cardboard
این کار را برای برش‌ها و تاخوردگی‌هایتان انجام دهید تا مطمئن شوید همه به درستی انجام شده‌اند. نیازی نیست که همه‌چیز ایده‌آل باشد.

گام چهارم: قسمت‌های داخلی قطعات را ببرید

Google Cardboardپیشنهاد می‌کنیم که اول از همه سوراخ‌های بیرونی‌ترین لایه را ببرید و مطمئن شوید که این سوراخ‌ها با سوراخ‌هایی که در دیگر لایه‌ها ایجاد می‌شوند در یک راستا قرار می‌گیرند. حواستان باشد که ممکن است محفظه‌های ایجاد شده در حالت خوابیده‌ی مقوا هنگام سرهم‌بندی کردن روی هم نیفتند.

گام پنجم: دکمه‌ی لمسی را اضافه کنید

Google Cardboardاین دکمه، هرمی است با قابلیت جابه‌جایی تا بتوانید فشارش دهید. قسمت بالایی این هرم توسط اسفنجی پوشانده شده است (برای نرم بودن هنگام لمس) و جریان الکتریسیته‌ی انگشت شما توسط صفحه‌ی مسی به صفحه نمایش منتقل می‌شود. اگر دوست داشته باشید می‌توانید این قدم را نادیده بگیرید و مستقیماً از انگشت‌تان برای لمس صفحه استفاده کنید.

گام ششم: رنگ‌آمیزی کنید

Google Cardboardاگر می‌خواهید گجت خود را رنگ‌آمیزی کنید، این مرحله به احتمال زیاد بهترین مرحله برای انجام این کار باشد. بهتر است قسمت‌هایی که نیاز به چسب‌کاری دارند را رنگ‌آمیزی نکنید.

گام هفتم: به اسفنج چسب بزنید و چسب رسانا را روی آن بچسبانید

مقداری از چسب رسانای مسی را در عرضی به اندازه‌ی عرض اسفنج ببرید و به آرامی و مطابق تصویر روی اسفنج بچسبانید.

گام هشتم: لنزها را نصب کنید

دو قسمت میانی و درونی پنل را با چسب به هم بچسبانید (قطعه‌ی 3 و 2A) و قسمت برآمده‌ي لنزها را به سمت داخل گجت بگذارید. سپس پنل (1B) را بچسبانید. قبل از اینکه چسب خشک شود چک کنید که به خوبی سرجایشان قرار دارند.

گام نهم: سرهم‌بندی آخر

قطعه‌ی 4 را درون قطعه‌ی 1B بچسبانید، مطمئن شوید که دکمه‌ی گجت را با چسب نچسبانده‌اید. اگر دکمه به آسانی حرکت نمی‌کند اطرافش را کمی ببرید.

قسمت بالایی و قسمت‌های اطرافی را مطابق تصویر بچسبانید.

گام دهم: ولکرو را اضافه کنید

مطابق تصویر، ولکرو را اضافه کنید تا بتواند گوشی‌تان را نگاه دارد.

 

در نهایت یک اپ واقعیت مجازی را باز کنید و گوشی‌تان را درون گجت‌تان بگذارید. بهتر است برای تجربه‌ای بهتر از هدفون استفاده کنید.

منبع instructables
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نیلو
نیلو
5 سال قبل

عالی

الینا
الینا
2 سال قبل

عالی??

یاسین
یاسین
1 سال قبل

خیلی سخته ساختش و وسایلش توی خونه ها نیست