سیستم جدید گوگل مکان دقیق تصاویر را تشخیص می دهد

دو تن از کارمندان گوگل اقدام به ساخت یک سیستم با نام “PlaNet” کرده اند که قادر است مکان دقیق عکس گرفته شده توسط شما را مشخص نماید. این تشخیص به واسطه تجزیه و تحلیل پیکسل‌های تصویر مدنظر قرار می گیرد.

انسان همواره در تلاش بوده است تا بتواند با دیدن یک عکس، مکان آن را حدس بزند اما همیشه این قضیه باب میل نبوده و اشتباهات زیادی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال ممکن است یک تصویر از ساحلی با شنهای سفید و جنگل‌های سرسبز کنار آن نشان شما دهند و فکر کنید که این عکس مربوط به کارائیب است. در حالی که عکس گرفته شده مربوط به مالدیو می‌باشد. بنابر این بر خلاف انسان که حتماً نیاز به یک نشانه مانند مجسمه آزادی جهت شناسایی آن منطقه دارد، سیستم پلنت گوگل بدون هیچگونه مشکلی و با کمترین نشانه ها قادر خواهد بود تا مکان دقیق تصویر مدنظر را تشخیص دهد.

“توبیاس ویاند” و “جیمز فیلبین” دو تا از مهندسین کمپانی گوگل هستند که با همکاری توسعه دهنده‌ای خارج از گوگل اقدام به ساخت این سیستم کرده اند. ویاند در این باره می‌گوید:

“ما فکر کردیم که پلنت قدرت تشخیص بهتری را نسبت به انسان دارد چرا که مکان‌های بسیاری را در اختیار این سیستم گذاشتیم که با کمترین نشانه‌ها توانست آن مکان‌ها را به درستی حدس بزند. مکان‌هایی که حتی حدس آن برای انسانی که به آن مناطق رفته است نیز سخت خواهد بود.”

تیم ویاند کل جهان را به یک شبکه شامل 26 هزار مربع در اندازه‌های مختلف و بسته به تصاویر گرفته شده در آن مکان‌ها تقسیم بندی کرده است(هر یک از این مربع ها نشانگر منطقه خاصی از کره زمین می باشند). سپس با ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی شامل تصاویر مکان‌های جغرافیایی موجود در اینترنت را ایجاد کرده است تا هر تصویر در مربع مخصوص به مکان خودش قرار گیرد. در مجموع حدوداً 126 میلیون عکس در این پایگاه اطلاعاتی استفاده شده است.

سیستم پلنت که هم اکنون تکمیل نشده است در حال گذراندن آزمایشات متعدد است. در آخرین آزمایش این سیستم توانسته است در بین 2 میلیون تصویر، 3.6 درصد تصاویر خیابان‌ها و 10.1 درصد تصاویر شهرهای مختلف را به درستی حدس بزند. در حال حاضر تیم ویاند مشغول به کار بر روی این پروژه می‌باشد.

منبع techinsider
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد