ذخیره همیشگی اطلاعات شما در این درایو کوچک 360 ترابایتی!

آیا می‌خواهید مطمئن باشید که اطلاعات شما برای همیشه ذخیره خواهد ماند؟ در این مورد تنها یک راه ذخیره سازی وجود دارد و آن هم استفاده از لیزر جهت ذخیره 360 ترابایت اطلاعات بر روی یک صفحه نانو کوارتز است که می‌تواند 14 میلیارد سال اطلاعات شما را ذخیره کند.

بر اساس تحقیقات مکرر پژوهشگران دانشگاه ساوتهمپتون بریتانیا موفق به توسعه یک روش جدید شدند که اطلاعات از طریق تابش یک سری پالس لیزر femtosecond بر روی یک صفحه سه بعدی کوارتز و با ساختاری نانو ذخیره می‌گردد. ایم پالس‌ها قادر خواهند بود تا سه لایه از این صفحات نانو ایجاد کرده که هرکدام فقط 5 میکرون با دیگری فاصله دارد. حالا تغییرات به وجود آمده در ساختار آنها می‌تواند به وسیله تابش دیگر پالس‌های لیزر، اطلاعات را بر روی آن ذخیره نماید.

این تیم تحققیقاتی در حال حاضر مراحل ساخت دیسک‌های شیشه‌ای بسیار کوچکی را طی می‌کنند که درحال حاضر اعلامیه حقوق بشر، مگنا کارتا، کتاب مقدس و چند چیز دیگر بر روی آن ذخیره گردیده است. چگالی به دست آمده از این دیسک‌ها نشان می‌دهد که این دیسک‌ها قادر خواهند بود تا در مجموع 360 ترابایت اطلاعات را بر روی یک قطعه کوارتز فشرده شده ذخیره نمایند. این آمار همچنین اشاره می‌کنند که این داده ها کاملاً پایدار بوده و مدت زمانی حدود 13.8 میلیارد سال و با حداکثر درجه حرارت 176 درجه سانتیگراد قادر به بقا می‌باشند.

ایده آرشیو کردن همیشگی اطلاعات همواره وجود داشته و در این راه تحقیقاتی نیز صورت گرفته است اما تا به حال چنین چگالی ماندگاری به دست نیامده بوده است. برای نخستین بار در سال 2012 در حدود همین چگالی یک دیسکت سیدی با فضای 6.2 مگابایت در هر سانتیمتر مربع استفاده شد. با این حال حجم 360 ترابایتی روش جدید کجا و 6 مگابایت آن روش کجا!

نظر شما در ارتباط با آرشیو کردن همیشگی اطلاعات چیست و به نظر شما آیا این اطلاعات به نسل هزاره‌های آینده کمکی خواهد کرد؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع gizmodo
مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.