دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

دیجی‌فکت: با 12 دانستنی درباره‌ی جاذبه آشنا شوید

سیب پیش چشم نیوتن و تمرکز کار انیشتین که همان جاذبه باشند، ضعیف‌تر و البته عجیب‌تر از آن است که می‌پندارید. در ادامه با ۱۲ دانستنی درباره‌ی جاذبه با دیجی‌رو همراه باشید.

1_ شاید جاذبه یک چیز نسبتاً ثابت بر روی زمین باشد؛ اما درک ما اینطور نیست. طبق مطالعه‌ای که در آوریل سال 2011 منتشر شد افراد وقتی صاف نشسته باشند نسبت به وقتی‌که به پهلو دراز کشیده باشند افتادن اشیاء را بهتر قضاوت می‌کنند. یافته‌های این مطالعه حاکی از آن است که مقصود و درک ما از جاذبه ممکن است کمتر بر پایه‌ی علائم بصری جهت واقعی گرانش بوده و بیشتر در جهت‌گیری بدن ریشه داشته باشد.

2_ تجربه‌ی فضانوردان نشان داده که رفتن به حالت بی‌وزنی فضا و بازگشت به زمین می‌تواند برای بدن سخت باشد. در نبود جاذبه عضلات تحلیل رفته و از جرم استخوان‌ها کاسته می‌شود. طبق اعلام ناسا فضانوردان می‌توانند ماهیانه در فضا 1 درصد از جرم استخوان‌هایشان را از دست بدهند.

3_ پلوتو شاید دیگر یک سیاره محسوب نشود اما جاذبه‌ی آن جالب است. یک فرد 68 کیلوگرمی بر روی پلوتو تنها 4.5 کیلوگرم وزن دارد و برعکس همان شخص روی مشتری 160.5 کیلوگرم وزن خواهد داشت. از آن‌سو مریخ که گزینه‌ی دوم انسان‌ها بعد از زمین برای زندگی است، تنها 38 درصد زمین جاذبه دارد که یعنی فرد 68 کیلویی بر روی آن 26 کیلوگرم وزن خواهد داشت.

4_ سالمونلا، باکتری‌ای که معمولاً مسمومیت غذایی ایجاد می‌کند، در میکروگرویتی 3 برابر وخیم‌تر می‌شود. چیزی در مورد عدم جاذبه وجود دارد که فعالیت حداقل 167 ژن سالمونلا و 73 پروتئین آن را تغییر می‌دهد. در یک آزمایش، موش‌هایی که به سالمونلاهای بدون جاذبه مبتلا شدند خیلی سریع‌تر از موش‌هایی که به سالمونلاهای طبیعی مبتلا بودند بیمار شدند. درواقع این باور وجود دارد که در فضا عفونت‌ها از طریق حشرات و چیزهای دیگری که در فضا وجود دارند نمی‌آیند، بلکه این حشرات و باکتری‌های خودمان هستند که آنجا قوی‌تر می‌شوند.

5_ مناطق متعددی از خلیج هادسون و نواحی نزدیک کبک نواحی‌ای هستند که خیلی جاذبه بر روی آن‌ها ملموس نیست.

6_ در بزرگ‌ترین قمر زحل یعنی تایتان، اتمسفر آن‌قدر ضخیم و جاذبه آن‌قدر پایین است که اگر انسان‌ها به دست‌هایشان بال متصل کنند می‌توانند آنجا پرواز کنند.

7_ در نبود جاذبه یا جاذبه‌ی صفر، شعله‌ی شمع گرد و آبی می‌سوزد.

8_ بلندترین کوه‌های احتمالی در یک ستاره‌ی نوترونی فقط 5 میلی‌متر ارتفاع دارند، آن‌هم به خاطر جاذبه‌ی بسیار زیاد.

9_ ناسا نمی‌تواند پرنده به فضا بیاورد، چراکه پرندگان برای بلعیدن به جاذبه احتیاج دارند.

10_ انسان‌ها معمولاً وقتی مثانه به یک‌سوم می‌رسد احساس دفع ادرار می‌کنند اما در جاذبه‌ی صفر این احساس هنگامی‌که مثانه تقریباً پر است به انسان دست می‌دهد.

11_ ما نه تنها ستاره‌هایی که هزار سال با ما فاصله دارند را می‌بینیم، بلکه جاذبه‌ی آن‌ها را هم از 1000 سال پیش تجربه می‌کنیم، نه جایی که الآن هستند. ما حتی کشش جاذبه‌ی ستاره‌هایی که سوخته‌اند را هم احساس می‌کنیم.

12_ سیب به سر ایزاک نیوتن برخورد نکرد؛ اما او را به این فکر فرو برد که آیا نیرویی که باعث افتادن سیب می‌شود بر حرکت ماه و اطراف زمین هم تأثیرگذار است؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar