آی پینز

اگر می‌خواهید یک درونگرای شاد باشید این عادات روزمره را دنبال کنید

آیا می‌توان یک فرد درونگرای شاد بود؟ درونگرایی و برونگرایی یکی از ویژگی‌های شخصیتی هر فرد است اما جامعه انسانی ما بر اساس ارتباطات و ساختارهای برونگرایانه شکل گرفته است و تطبیق یافتن با این شرایط و ساختار برای افراد درونگرا به مراتب دشوارتر است. به همین دلیل این ذهنیت وجود دارد که زندگی به عنوان یک فرد درونگرای شاد کار ساده‌ای نیست. این عدم تطبیق باعث می‌شود که افراد درونگرا در ارتباطات و زندگی روزمره خود با مشکل مواجه شوند و بیش از قبل به دنیای ذهنی خود پناه ببرند. اما این یک سرنوشت محتوم نیست و شما به عنوان یک فرد درونگرا می‌توانید زندگی شادی داشته باشید بدون آن که از خود واقعیتان فاصله بگیرید. در این مقاله از دیجی رو عاداتی را که در ایجاد شادی و نشاط در افراد درونگرا موثر هستند معرفی خواهیم کرد تا با گنجاندن این عادات و رفتارها در زندگی روزمره خود به یک فرد درونگرای شاد و پرنشاط تبدیل شوید.

عاداتی که در این مقاله بیان می‌شود موارد کلی و عمومی است که همه افراد درونگرا را شامل می‌شود. در کنار این موارد هر شخصی بر اساس علایق و سبک زندگی خود می‌تواند عادات و رفتارهایی داشته باشد که به داشتن زندگی شاد و پرثمر کمک کند. به طور مثال اگر شما به نویسندگی علاقمند هستید احتمالا دوست دارید تمام روز را پشت کامپیوتر خود مشغول نوشتن باشید اما این سبک زندگی قطعا برای سلامت روح و جسم شما مناسب نخواهد بود. شما به عادات و رفتارهایی نیاز دارید که این سبک زندگی را تعدیل کند، انگیزه تلاش را در شما زنده نگه دارد و شما را به یک فرد درونگرای شاد و موفق با زندگی متوازن و متعادل تبدیل کند.

اگر می‌خواهید یک درونگرای شاد باشید این عادات روزمره را دنبال کنید

انعکاس افکار

دنیای افراد درونگرا حول ذهن آن‌ها شکل می‌گیرد. آن‌ها دائما در دنیای درونی خود سر می‌کنند و مشغول تفکر و خیال پردازی هستند. همین مساله باعث می‌شود که استرس‌ها و نگرانی‌ها به طور عمیق در روح و جسم آن‌ها جذب شود و احساس شادی و لذت از زندگی در آن‌ها، عمق و اثر کافی نداشته باشد. برای حل این مشکل، شما به عنوان یک فرد درونگرا باید ذهن خود را برای فعالیت‌های روزمره آماده کنید. این کار را به روش‌های مختلفی می‌توان انجام داد از جمله:

  • نوشتن رویاها (بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب)
  • نوشتن اهداف و اعتقادات
  • مدیتیشن
  • یوگا
  • تکرار جملات مثبت مقابل آینه
  • دعا کردن
  • کشیدن نفس عمیق و متمرکز (ده بار)

شما می‌توانید یک یا دو مورد و حتی تمام این کارها را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا استرس و نگرانی‌هایی را که به طور روزمره در ذهن شما انباشته شده است از بین ببرید. این کارها باعث افزایش خلاقیت و تمرکز بیشتر در طول روز خواهد شد و شما را به یک فر درونگرای شاد تبدیل خواهد کرد.

فعالیت‌های سیال

انجام فعالیت‌های سیال باعث می‌شود که بیشتر روی ذهن خود تمرکز داشته باشید و حس گذر زمان را فراموش کنید. پس از انجام چنین فعالیت‌هایی باور نخواهید کرد که چندین ساعت سپری شده است و شما متوجه آن نشده‌اید. به طور مثال اگر به نویسندگی علاقمند هستید می‌توانید با نوشتن، این حس سیال را در ذهن خود ایجاد کنید. کارهای دیگری مثل نقاشی کردن، آشپزی، ساختن چیزهای مختلف و … نیز می‌تواند در کنار مفید بودن و کاهش استرس، در افزایش احساس شادی و نشاط ذهنی شما بسیار موثر باشد. اگر هنوز فعالیت سیال مناسب خود را انتخاب نکرده‌اید به گذشته فکر کنید، سعی کنید به خاطر آورید که در دوران کودکی و نوجوانی از چه کارهایی بیشترین لذت را می‌بردید. با اضافه کردن این کارها به برنامه روزمره خود و تبدیل آن به یک عادت و فعالیت مفید، زندگی شما بسیار شادتر و لذت بخش‌تر خواهد شد. حتی می‌توانید با انجام حرفه‌ای این فعالیت‌ها، آن را به یک فعالیت مفید و مستمر و انگیزه‌ای جدید برای زندگی خود تبدیل کنید.

اگر می‌خواهید یک درونگرای شاد باشید این عادات روزمره را دنبال کنید

حرکت کردن

فراموش نکنید که برنامه روزانه شما به عنوان یک فرد درونگرا بدون حرکت و فعالیت بدنی، کامل نخواهد بود. واقعیت این است که افراد درونگرا به فعالیت‌های فیزیکی علاقه چندانی ندارند و ترجیح می‌دهند بیشتر اوقات خود را روی کاناپه یا تختخواب و یا پشت کامپیوتر خود بگذرانند. این بی‌تحرکی‌های طولانی مدت نه تنها برای سلامت جسم بسیار مضر است بلکه باعث رکود ذهنی نیز خواهد شد. در واقع مشکل به همین جا ختم نمی‌شود، وقتی مدتی طولانی را بدون تحرک و فعالیت سپری می‌کنید ذهن شما به سمت افکار بیمار و اضطرابی متمرکز می‌شود و شرایط از قبل نیز دشوارتر خواهد شد. پس سعی کنید تحت هر شرایطی، فعالیت فیزیکی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. این فعالیت‌ها لزوما نباید سخت و پیچیده باشند بلکه یک پیاده روی کوتاه یا نرمش ساده هم می‌تواند سطح انرژی ذهن و جسم شما را افزایش داده و شما را به یک فرد درونگرای شاد تبدیل کند.

برقراری ارتباط

یک فرد درونگرا، تنهایی را به بودن با دیگران ترجیح می‌دهد و همین ویژگی، درونگراها را از برونگراها متمایز می‌کند، چون افراد درونگرا در جمع و هنگام برقراری ارتباط انرژی خود را از دست می‌دهند در حالی که برای افراد برونگرا عکس این قضیه رخ می‌دهد. مشکل زمانی پیش می‌آید که افراد درونگرا مدتی طولانی را بدون هیچ گونه تعامل اجتماعی سپری می‌کنند و به تدریج ارتباط خود را با دوستان و خانواده از دست می‌دهند. شما هر چقدر هم که درونگرا باشید یک انسان هستید و انسان به عنوان موجودی اجتماعی به برقراری ارتباط نیاز دارد. البته شما قرار نیست تمام وقت خود را در جمع سپری کنید و انرژی خود را از دست بدهید اما نباید در کنج عزلت فرو بروید و ارتباطات اجتماعی را به طور کلی فراموش کنید. سعی کنید همیشه یکی دو دوست نزدیک برای خودتان داشته باشید، با افراد مختلف حتی غریبه‌ها صحبت کنید و از ارتباطات اینترنتی کلامی و تصویری نیز بهره ببرید.

اگر می‌خواهید یک درونگرای شاد باشید این عادات روزمره را دنبال کنید

ایجاد آرامش

در پایان هر روز شما مثل هر فرد دیگری به استراحت و آرامش نیاز دارید اما این آرامش برای افراد درونگرا اهمیت بسیار بیشتری دارد. مغز شما از فعالیت مستمر، سروصدا و ارتباطات اجتماعی خسته شده است و برای شروع مجدد، نیاز به آزاد شدن دارد. بنابراین شما به عنوان یک فرد درونگرا باید کنترل ذهن خود را در دست داشته باشید و در زمان مناسب، به آرامش ذهنی لازم دست پیدا کنید. این کار را به روش‌های مختلفی می‌توان انجام داد مثلا می‌توانید سراغ نوشتن خاطرات روزانه بروید و ذهن خود را از چیزهایی که در طول روز درگیر آن بوده‌اید آزاد کنید. مدتی را در سکوت مطلق سپری کنید و با مدیتیشن به آرامش برسید. تماشای تلویزیون، کار با گوشی و … را فراموش کنید و سعی کنید روی خودتان و آرامش خودتان تمرکز کنید. این تنها راه برای رسیدن به آرامش پس از یک روز پراسترس است.

تصویرسازی قبل از خواب

آیا تاکنون توجه کرده‌اید که فکر کردن روی موضوعات خاص قبل از خواب، روی رویاهای شبانه شما اثر می‌گذارد؟ اگر خوابی خوب و شیرین داشته باشید روزی شاد و بانشاط را آغاز خواهید کرد و این حس خوب روی تمام فعالیت‌های روزانه شما اثر خواهد داشت. پس می‌توانید کنترل ذهن و ضمیر ناخودآگاه خود را در دست بگیرید و با تصویرسازی قبل از خواب، رویاهای دلخواه خود را داشته باشید. می‌توانید خاطرات خوب خود را از روزهای گذشته مرور کنید و تصویر آن را در ذهن خود تداعی کنید. ناخودآگاه شما در حالت بین خواب و بیداری در قوی‌ترین حالت ممکن است و کنترل کردن آن به خصوص برای ذهن درونگرا و قدرتمند شما چندان دشوار نخواهد بود. با این کار می‌توانید یک درونگرای شاد و موفق باشید و همان طور که دوست دارید زندگی کنید.

منبع Introvertspring
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها