آی پینز

تفاوت های اصلی اینتل و AMD؛ پردازنده ی کدام برند را باید انتخاب کنید؟

ساختن و یا به اصطلاح جمع کردن یک سیستم کامپیوتری می تواند کار پیچیده ای باشد، مخصوصا در صورتی که زیاد با قطعات جدید سر و کار نداشته باشید و بخواهید لیست بلند بالایی از اجزای کامپیوتر را با هم ترکیب کنید. و البته باید در نظر داشته باشید که قطعات با هم سازگار باشند و خواسته هایی که از سیستم دارید را نیز برآورده سازند، علاوه بر این باید با بودجه ای که در نظر گرفته اید این سیستم را بسازید.

شاید مهمترین قسمت کامپیوتر پردازنده و یا همان CPU باشد.

وقتی راجع به پردازنده صحبت می کنیم طبیعتا دو انتخاب بیشتر ندارید، یا اینتل و یا AMD. تقریبا تمام کامپیوترهای دنیا از پردازنده ی ساخت یکی از این دو کمپانی استفاده می کنند، ولی پردازنده های ساخت این دو شرکت تقریبا هیچ شباهتی با هم ندارند و به همین دلیل است که باید تفاوت های آنها را بشناسید و با توجه به نیاز و بودجه خود دست به خرید بزنید.

در این مطلب سعی می کنیم تفاوت های پردازنده های این دو شرکت را تا حدودی شرح دهیم.

قیمت

هر دو کمپانی پردازنده های خود را در بازه ی قیمتی بزرگی عرضه می کنند، اما در مجموع محصولات AMD ارزان تر هستند. ارزان ترین پردازنده AMD یعنی Sempron به قیمت 30 دلار و پردازنده ی دو هسته ای Athlon به قیمت 40 دلار فروخته می شود. اما پردازنده ی Celeron G1820 دو هسته ای اینتل که ارزان ترین محصول این شرکت است 45 دلار قیمت دارد. البته این به این معنی نیست که پردازنده های AMD در برابر بهای پرداختی ارزش بیشتری دارند. طبق بررسی های انجام شده پردازنده های Intel به ازای هر دلاری که برای آنها پرداخت می کنید کارایی بالاتری دارند. معمولا در قیمت های مشابه با خرید یکی از پردازنده های پنتیوم، سلرون یا Core i قدرت پردازش بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد.

البته دو استثنا مهم در این مقایسه وجود دارد. AMD پردازنده های چهار هسته ای خود را با قیمت خیلی پایین تری نسبت به اینتل می فروشد. شما می توانید پردازنده ی چهار هسته ای A6-5400K ساخت ای ام دی را به قیمت 45 دلار خریداری کنید، در حالی که برای خرید یک پردازنده چهار هسته اینتل حداقل باید 180 دلار هزینه کنید. در صورتی که از نرم افزاری استفاده می کنید که با پردازنده ی چهار هسته ای بهتر کار می کند ممکن است که پردازنده ی ارزان AMD گزینه ی بهتری برای شما باشد.

و نکته ی دیگر اینکه گرافیک های یک پارچه ای که با پردازنده های AMD عرضه می شوند عملکرد بسیار بهتری نسبت به هرکدام از گرافیک های HD اینتل دارند. مثلا با استفاده از پردازنده و گرافیک AMD A10-7870K می توانید بیشتر بازی ها را در حالت گرافیکی متوسط یا پایین با کیفیت 1080p اجرا کنید، البته مطمئنا نمی توان این پردازنده را سی پی یو قدرتمندی برای اجرا بازی ها به شمار آورد، اما با این قیمت هیچ پردازنده و گرافیک اینتلی توانایی اجرای بازی های مشابه را ندارد. پس در صورتی که خواهان اجرای بازی های نه چندان سنگین با پول کمتری هستید AMD می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

اورکلاک کردن (بالا بردن سرعت پردازنده :Overclocking)

بیشتر پردازنده ها سرعت ثابتی دارند، و معمولا در سرعتی تنظیم شده اند تا بیشترین عمر و کارایی را در وضعیتی پایدار داشته باشند. اما کاربرانی که گاهی اوقات از پردازنده ی خود قدرت بیشتری می خواهند تنظیماتی و تغییراتی در پردازنده به وجود می آورند که به اورکلاک کردن معروف است. به این وسیله سرعت پردازش از چیزی که کارخانه تنظیم کرده بالاتر می رود و قدرت آن افزایش می یابد.

خنک کاری یک پردازنده اورکلاک شده!
خنک کاری یک پردازنده اورکلاک شده!

AMD معمولا از اورکلاک کردن پردازنده ها بیشتر از اینتل پشتیبانی می کند. سری A پردازنده های APU ساخت ای ام دی (در این سری پردازنده و پردازنده ی گرافیکی در یک چیپ قرار دارند) که قابلیت اورکلاک دارد را با قیمتی معادل 45 دلار می توانید تهیه کنید، در واقع 6 چیپ APU با قیمتی کمتر از 100 دلار وجود دارد که اورکلاک می شود. این در حالی است که اینتل فقط یک پردازنده با قیمت نه چندان زیاد دارد که با قابلیت اورکلاک عرضه می شود؛ پنتیوم G3258. البته این پردازنده عملکرد خوبی داشته و در بعضی نمونه ها سرعت این پردازنده از 3.2 گیگاهرتز سرعت پایه به 4.5 گیگاهرتز رسیده است.

اینتل در گروه پردازنده های میان رده تقریبا هیچ محصول قابل اورکلاکی ندارد در حالی که چندین محصول AMD در این گروه جا دارند. اینکه آیا قابلیت اورکلاک شدن پردازنده باعث می شود که AMD بهتر از اینتل باشد قابل بحث است و بستگی به نوع استفاده ی شما از دستگاه و اهمیت این موضوع برای شما دارد.

البته اینتل چندین پردازنده ی قدرتمند برای اورکلاک عرضه کرده که بعضی از آنها هشت هسته ی فیزیکی دارند. این پردازنده ها از تمام محصولات AMD با اورکلاک قوی تر هستند و برای مصارف خانگی پردازنده ی قدرتمند تری از این محصولات اینتل وجود ندارد.

اجرای بازی

در صورتی که قصد دارید با سیستم خود بازی کنید انتخاب پردازنده بسیار مهم است. AMD پردازنده های زیادی را به عنوان APU عرضه می کند، در این چیپ ها CPU و پردازنده ی گرافیکی رادئون Radeon در کنار هم روی یک چیپ قرار دارند. این پردازنده ها برای انجام بازی ها با کیفیت پایین قیمت خیلی خوبی دارند. اینتل نیز بعضی پردازنده های خود را با چیپ گرافیکی عرضه می کند اما این چیپ ها به نسبت محصولات AMD قدرت پردازش کمتری دارند.

اما نکته ی اصلی در اینجا قرار دارد، پردازنده های اینتل از AMD سریعتر هستند و بازی های سنگین را با کیفیت بالاتری اجرا می کنند. در صورتی که بودجه ی بیشتری داشته باشید پردازنده های Core i5 و Core i7 اینتل وقتی با کارت گرافیک خوبی ترکیب شوند عملکرد خیلی بهتری نسبت به پردازنده های مشابه AMD خواهند داشت. تفاوت پردازنده های Core i3 و Core i5 اینتل با پردازنده ی ساخت AMD با همان قیمت در صورتی که از کارت گرافیک قوی ای استفاده کنید می تواند تا 40 فریم بر ثانیه نیز باشد که نشان از برتری زیاد اینتل نسبت به AMD دارد.

اگر بازی های ستگین را اجرا می کنید از پردازنده اینتل استفاده کنید
اگر بازی های ستگین را اجرا می کنید از پردازنده اینتل استفاده کنید

به همین دلیل در صورتی که قصد دارید تا بازی های سنگین را روی سیستم خود اجرا کنید پیشنهاد می کنم از پردازنده های اینتل استفاده کنید.

مصرف و بازده انرژی

تلاش های AMD برای این که تا حدودی توان رقابت با اینتل را داشته باشد باعث شده تا پردازنده های این شرکت انرژی و برق بیشتری را مصرف کنند.

مثلا پردازنده پنتیوم G3258 اینتل بیشترین گرمایی که ایجاد می کند به اندازه 53 وات بوده در حالی که AMD A6-7400K که قیمتی یکسان با این مدل پردازنده ی اینتل دارد، به اندازه 65 وات گرما ایجاد می کند. و این در حالی است که پردازنده ی اینتل در تست های مختلف عملکرد بسیار بهتری از پردازنده ی ساخت AMD داشته است.

این نتایج به این معنی است که در کامپیوتر های دسکتاپ یا رومیزی استفاده از پردازنده ی اینتل قدرت بیشتری را با مصرف کمتری در اختیار شما قرار می دهد. البته این تفاوت در مقدار مصرف انرژی به اندازه ای نیست که تاثیر قابل توجهی روی قبض برق ماهانه شما داشته باشد، اما باعث می شود تا پردازنده های AMD گرما و صدای بیشتری تولید کنند.

ولی در صورتی که به دنبال خرید لپ تاپ هستید این تفاوت مصرف بسیار مهم می شود و روی عمر باطری تاثیر مستقیم دارد. لپ تاپ هایی که از پردازنده ی اینتل استفاده می کنند معمولا عمر باطری بیشتری دارند و ضعف AMD در این زمینه باعث شده تا این شرکت تقریبا از بازار لپ تاپ ها خارج شود. چیپ های APU این شرکت معمولا در لپ تاپ هایی با قیمت کمتر از 500 دلار قرار دارند و پیشنهاد نمی شود تا لپ تاپ های گران با پردازنده ها ی AMD را تهیه کنید.

نتیجه گیری

اینتل و AMD حدود دو دهه است که با هم رقابت می کنند اما در سال های اخیر اینتل فاصله ی قابل توجهی با AMD پیدا کرده است. عرضه ی پردازنده های Core i و پنتیوم های جدید باعث شده تا AMD کم کم سهم خود را از بازار از دست بدهد.

در صورتی که بودجه ی کافی دارید تا حداقل یکی از پردازنده های Core i5 را تهیه کنید حتما یکی از محصولات اینتل را تهیه کنید. AMD به هیچ وجه توانایی رقابت با این پردازنده ها را ندارد.

سهم اینتل و AMD از بازار پردازنده ها
سهم اینتل و AMD از بازار پردازنده ها

اما در صورتی که بودجه ی محدودی دارید محصولات AMD را نیز در نظر داشته باشید. چیپ های APU این شرکت را که دارای پردازنده گرافیکی هستند می توانید با قیمتی کمتر از 180 دلار تهیه کنید. این ویژگی ای ام دی باعث شده تا با قیمت کمتر پردازنده ای با هسته های بیشتر داشته باشید که در بعضی مواقع عملکرد بهتری نسبت به پردازنده های اینتل با قیمت مشابه دارد. مثلا پردازنده A10-7870 ساخت AMD نسبت به پردازنده Core i3 اینتل با همان قیمت ویدئو ها را سریعتر پردازش می کند. همچنین در صورتی که از کارت گرافیک جدا استفاده نمی کنید استفاده از این پردازنده ی ساخت AMD عملکرد بسیار بهتری را برای کارهای گرافیکی در اختیار شما قرار می دهد.

اما به هر حال پردازنده های اینتل قدرت پردازش بهتری دارند. حتی پردازنده های دو هسته ای این کمپانی برای انجام بعضی کارها توانایی رقابت با پردازنده های چهار هسته ای AMD را دارند. همچنین پردازنده های اینتل انرژی بسیار کمتری را مصرف می کنند که باعث می شود گرما و صدای کمتری تولید کنند. این ویژگی ها باعث می شود تا اینتل انتخاب بهتری برای کامپیوترهای خانواده باشد و استفاده از این پردازنده ها در لپ تاپ عمر باطری بیشتری در اختیار کاربر قرار می دهد.

پس می توان نتیجه گرفت که اینتل به طور کلی از AMD خیلی بهتر است. ممکن است در موقعیت های خاص پردازنده های AMD را بتوان با اینتل مقایسه کرد اما به نظر می رسد که این شرکت کم کم در حال از دست دادن بازار پردازنده های کامپیوتر است و فعالیت خود را روی بازارهای جانبی و خاص مثل ساخت پردازنده های پلی استیشن متمرکز کرده است.

در صورتی که برای خرید بین دو مدل مشابه اینتل و AMD نمی توانید تصمیم بگیرید، اینتل را انتخاب کنید. معمولا خرید محصولات اینتل انتخاب بهتری است.

منبع DIGITAR TRENDS
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد علی بیعوض شبستری
محمد علی بیعوض شبستری
6 سال قبل

سلام لطفا راهنماییم کنین بین دو لب تاب زیر کدوم رو انتخاب کنم
lenovo Ideapad 110:
CPU: AMD Carizzo A6-7310 2.4GHz 2mb Cache
Ram:8.0GB DDR3 HDD:2T
Graphic:AMD Radeon R5M330 3GB ~ 4GB

lenovo Ideapad 310 i3:
CPU: Intel Corei3-6006U Processor 2.0~2.2 GHz 3mb Cache
Ram:4.0GB DDR4 HDD:1T
Graphic:NVIDIA Geforce GT920M 2.0~3.0GB

هاشم رضاپور
هاشم رضاپور
مدیر
پاسخ به  محمد علی بیعوض شبستری
6 سال قبل

درود
مدل اولی خوبه اما پردازنده اون یکم آدم رو دچار تردید میکنه! فکر میکنم بتونید جایگزین برای این دو هم پیدا کنید چون هر دو لپ تاپ های خیلی خوبی نیستن!

هخامنش سعیدی
هخامنش سعیدی
6 سال قبل

بازار یاب اینتل هم این همه AMD رو سرکوفت نمی زد ک شما زدید! سری ryzen بازار رو ترکونده، اون وقت می گین فقط اینتل خوبه؟! اینتل معمولن 500 هزار تومن از هم رده ی AMD گرونتره. اینم شد مقایسه و پیشنهاد؟!

هاشم رضاپور
هاشم رضاپور
مدیر
پاسخ به  هخامنش سعیدی
6 سال قبل

این مقایسه قبل از عرضه سری جدید پرندازنده ای ام دی هست و آمار اون براساس سال 2016 است، مقایسه ی جدیدی در سال جاری منتشر خواهیم کرد

HameD
HameD
5 سال قبل

سلام, چه پردازنده ای از شرکت Intel یا Amd پیشنهاد میکنید که با کارت گرافیک and Vega rx 56 کاملا همخوانی داشته باشه و برای اجرای بازی ها سنگین در کیفت و فریم بالا مناسب باشه؟

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  HameD
4 سال قبل

سلام من ی لپ تاپ hp envy با cpu amd rezen 5 2500u خریدم به قیمت ۹ میلیون از لحاظ قیمت مناسب گرفتم یا….از لحاظ کیفیت چطورط

Amin
Amin
5 سال قبل

سلام
من واقا متاسفم برای کسی که این نقد رو نوشته و کسانی که اینطوری فکر میکنند.
این کسی که این مطلب رو نوشته واقعا یه اینتل پرسته .
من به کسانی که به دنبال خرید سیستم یا لپتاب هستند،پیشنهاد میکنم که به جای خوندن این چرت و پرت ها از یوتویوب مقایسه های ویدیو ای رو ببینن .
بعدشم تو پردازنده های amd پردازنده ای هست به اسم r5 1600x که از بیشتر پردازنده های cori 7 سر تر و قدرمند تر تو بازی‌.

امیر
امیر
5 ماه قبل

شما پردازنده amd سری fx که برای سال ۲۰۱۱ هست رو تا هم تا حالا در موردش شندید که چرت مینویسید با اطلاعات ناقص خودتون ؟؟ برو سری fx ببین تا قدرت و سرعت بفهمی اونم تو سال ۲۰۱۱ پردازنده ها سری fx از ۴٫۷ تا ۵٫۳ سرعتشون هست و هشت هسته ای . شش هسته ای هم دارن با سرعت ۴٫۲ تا ۴٫۶ . سری های رایزن محصول نهایی سری fx و a هستند که چند سال با کار عملی بالاخرع نتیجع داد و دیگه اینتل خواب رسیدن به amd هم نمیبینه . اینتا از سال ۲۰۱۱ تا الان فقط یک نمونه داره میده اونم به زور به 4 رسیده با قیمت چند برابر . اگه amd نیود اینتل همچنان پردازنده چهار هسته با ۳٫۲ میدادتون خداتومن . ملت ما عادت دارن گله ای حرف بزنن و گله ای حرکت کنن . شماها حتی یکبارم amd استفاده نکردین که اینا مینویسین .