آی پینز

آموزش تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس و کنترلر آن به شکل اصولی

اگر فن داخل ایکس باکس سری ایکس و اس شما اخیراً سر و صدای زیادی به راه انداخته به حدی که به نظر می‌رسد کنسول‌تان می‌خواهد پرواز کند (!) و یا علائم داغ شدن بیش از حد را در دستگاه مشاهده کرده‌اید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشید که دستی به سر و روی کنسول محبوب‌تان کشیده و آن را تمیز کنید.

هر وسیله‌ای طبیعی و مصنوعی، از ماشین گرفته تا دندان‌ها، نیاز به سرویس کردن منظم دارد و مسلماً ایکس باکس سری ایکس و اس شما هم از این قاعده مستثنی نیست. خوشبختانه تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس بسیار ارزان‌تر و راحت‌تر از مراجعه به دندانپزشک یا تعمیرگاه ماشین است و می‌توانید خودتان با وسایلی که در هر سوپرمارکتی پیدا می‌شود این کار را انجام دهید. در ادامه این مقاله از دیجی رو با ما همراه باشید تا روش کار را به صورت مرحله به مرحله آموزش دهیم.

چرا باید ایکس باکس سری ایکس و اس خود را تمیز کنم؟

صرف نظر از اینکه کجا زندگی می‌کنید و چقدر خانه و وسایل خود را تمیز می‌کنید، گرد و غبار همیشه وجود دارد و نمی‌توان از آن فرار کرد. علاوه بر این که ذرات ریز گرد و غبار در خانه برای خود شما نیز بسیار آزار دهنده هستند، می‌توانند به داخل دستگاه‌هایی مانند کنسول بازی نفوذ کرده و خرابی به بار بیاورند.

وقتی گرد و غبار به داخل کنسول راه پیدا می‌کند، شروع به جمع شدن در اطراف فن می‌کند. این روند آنقدر ادامه پیدا می‌کند که در نهایت فن قادر به بیرون راندن هوای گرم از داخل کنسول نبوده و نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. تجمع گرد و غبار و آلودگی در کنسول بازی شما اصلی‌ترین عامل برای گرم شدن بیش از حد آن است و از همین رو باید نسبت به آن کاملاً آگاه باشید.

تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس

گرد و غبار همچنین می‌تواند به شکاف‌های کوچک داخل کنترلر یا همان دسته بازی هم راه پیدا کرده و موجب مشکلاتی مانند حرکت خود به خودی، عمل کردن خودکار دکمه‌ها یا کار نکردن آن‌ها شود. حرکت خود به خودی یا دریفت (Drift) یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که می‌توانید به عنوان یک گیمر تجربه کنید و درمان آن نیز بسیار دشوار است. چرا که مشکل مربوط به دکمه‌های آنالوگ بوده و برای برطرف کردن آن اغلب باید دسته به طور کامل باز شود. بنابراین، در مورد مشکل دریفت، قطعاً پیشگیری بهتر از درمان است و باید کنترلر خود را به طور مرتب تمیز کنید.

اگر با مشکلاتی مانند خطاهای گرافیکی، خرابی بازی و سایر مشکلات عملکردی مواجه هستید، ممکن است ایکس باکس شما در حال حاضر بیش از حد داغ شده باشد. با اینکه چندین و چند راهکار مختلف برای رفع گرمای بیش از حد ایکس باکس سری ایکس و اس وجود دارد، اما تمیز کردن آن همیشه اولین و مهمترین گام است.

هر چند وقت یک بار باید ایکس باکس سری ایکس و اس و کنترلر آن را تمیز کنیم؟

تمیز کردن کنسول کاری نیست که هر روز باید انجام دهید. انجام دادن این کار هر سه تا شش ماه یکبار (بسته به اینکه خانه شما تا چه حد در معرض گرد و غبار قرار دارد) باید برای حفظ عملکرد روان کنسول کافی خواهد بود.

تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس

از طرف دیگر، کنترلر کنسول هم باید به طور مرتب تمیز شود. حتی اگر جزو افرادی باشید که زیاد دستانشان را می‌شورند، باز هم روغن‌های طبیعی ترشح شده از بدن و باکتری‌هایی که روی دست وجود دارند، می‌توانند روی کنترلر جمع شده و به مرور ایجاد مشکل کنند.

در ضمن، اگر چه همه ما می‌دانیم که این کار بد است و نباید آن را انجام دهیم، اما هر گیمری حداقل یک بار در زندگی خود هوس کرده تا در حین انجام بازی، تنقلاتی مانند چیپس و پفک بخورد و نتیجه‌ای که حاصل می‌شود یک کنترلر روغنی و کثیف است! بنابراین، اگر دوست دارید همواره در حین بازی به خوردن تنقلات بپردازید، تمیز کردن هفتگی کنترلر بهترین راه برای سالم نگه داشتن آن خواهد بود.


بیشتر بخوانید:


برای تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس و کنترلر آن به چه چیزهایی نیاز دارم؟

تمیز کردن کنسول و کنترلر آن ممکن است کار آسانی باشد، اما اگر از ابزارهای نامناسب برای این کار استفاده کنید، نه تنها کمکی به بهبود عملکرد دستگاه نخواهید کرد بلکه ممکن است آسیب‌های بسیار بیشتری را به آن وارد کنید. تنها ابزار و لوازم استانداردی که برای تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس و کنترلر آن می‌توان پیشنهاد کرد عبارتند از:

  • پارچه حوله‌ای یا میکروفایبر.
  • الکل ایزوپروپیل.
  • گوش پاک کن.
  • هوای فشرده.

تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس

آب و صابون برای تمیز کردن بسیاری از لوازم خانگی و وسایل موجود در اتاق عالی است، اما شما هرگز نباید از این ترکیب برای تمیز کردن وسایل الکترونیکی استفاده کنید. همچنین ممکن است وسوسه شوید که گرد و غبار کنسول خود را با یک جاروبرقی خانگی بیرون بکشید، اما باید توجه داشته باشید که جاروبرقی می‌توانند الکتریسیته ساکن زیادی تولید کرده و آسیب جدی به دستگاه وارد کند.

چگونه کنسول ایکس باکس سری ایکس و اس خود را با خیال راحت تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن ایمن و بدون نیاز به باز کردن کنسول خود، ابتدا آن را خاموش کرده و از برق جدا کنید. سپس قوطی هوای فشرده خود را بردارید و به آرامی آن را در اطراف تمام شکاف‌هایی که می‌توانند گرد و غبار را جمع کنند، بدمید.

به نواحی اطراف دکمه‌ها، درگاه‌ها و به خصوص دریچه‌های ورود و خروج هوا توجه ویژه‌ای داشته باشید. فقط دقت کنید هنگامی که گرد و غبار را از اطراف این نواحی پاک می‌کند، سعی کنید هوای فشرده را از سمتی داخل دستگاه بدمید که راه برای خروج داشته باشد، نه اینکه بیشتر آن را به نواحی داخلی کنسول هدایت کرده و از دسترس خارج کنید.

اگر به انجام صحیح این کار اطمینان ندارید یا اینکه اصلاً قوطی هوای فشرده در اختیار ندارید، روش دیگری برای خارج کردن گرد و غبار از دریچه‌ها و پورت‌ها وجود دارد. کافیست به سادگی انتهای یک گوش پاک کن را با کمی الکل ایزوپروپیل مرطوب کرده و گرد و غبار را با دقت جمع کنید. این مطمئن‌ترین راه برای اطمینان از این است که گرد و غبار بیشتر به داخل کنسول شما نمی‌ریزد.

تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس

حالا که قسمت عمده گرد و غبار را پاک کردید، وقت آن است که پارچه خود را با الکل مرطوب کرده و کنسول را به خوبی تمیز کنید تا از شر هر گونه کثیفی و گرد و غبار باقی مانده، خلاص شوید. دقت داشته باشید که نباید پارچه را خیلی خیس کنید. ورود هر گونه مایع، حتی ایزوپروپیل الکل، به داخل وسایل الکترونیکی می‌تواند برای آن خطرآفرین باشد.

تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس

پس از اتمام کار تمیز کردن، کنسول خود را به مدت 30 دقیقه در همان حالت بگذارید تا مطمئن شوید که تمام مایع‌های استفاده شده، تبخیر شده‌اند. سپس می‌توانید کنسول را به برق وصل کرده و روشن کنید.

چگونه کنترلر بی‌سیم ایکس باکس سری ایکس و اس را با خیال راحت تمیز کنیم؟

تمیز کردن کنترلر هم به آسانی تمیز کردن خود کنسول است. ابتدا یک گوش پاک کن را با الکل ایزوپروپیل کمی مرطوب کنید و آن را در اطراف شکاف دکمه‌ها و زیر جوی استیک‌ها یا همان کلیدهای آنالوگ حرکت دهید.

جوی استیک‌ها را به صورت دایره‌ای تمیز کنید و مطمئن شوید که زیر آن‌ها به خوبی از گرد و غبار و چربی پاک می‌شود. سپس، جوی استیک را به سمت بالا بکشید و دوباره چند بار به داخل فشار دهید تا گرد و غباری که ممکن است زیر آن گیر کرده باشد، از بین برود.

تمیز کردن ایکس باکس سری ایکس و اس

هنگامی که دکمه‌ها و جوی استیک‌های دسته را کاملاً تمیز کردید، پارچه‌ای را که کمی با الکل ایزوپروپیل مرطوب شده بردارید و تمام بدنه کنترلر را از شر هر گونه کثیفی و آلودگی خلاص کنید. در اینجا هم اجازه دهید کنترلر به مدت 30 دقیقه در همان حال بماند تا تمامی الکل‌های باقی مانده، خشک شوند.

تمیز کردن مرتب کنسول و کنترلر می‌تواند طول عمر آن‌ها را افزایش دهد

کنسول‌های بازی دستگاه‌های ارزانی نیستند و باید به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید. البته، کنسول‌های بازی مدرن مانند ایکس باکس سری ایکس و اس کیفیت ساخت بسیار خوبی دارند و در صورت مراقبت مناسب، می‌توانند تا آخر عمر یا حداقل تا زمانی که به سراغ نسل بعدی کنسول‌ها بروید، دوام بیاورند. در ضمن، همان‌طور که دیدید برای تمیز نگه داشتن کنسول خود، نیازی به ابزارهای خاص و گران ندارید و با پیش پا افتاده‌ترین تجهیزات و کمی وقت گذاشتن می‌توانید آن را به خوبی از آلودگی‌ها پاک کنید.

پس حتماً هر وقت که متوجه جمع شدن گرد و غبار در اطراف دکمه‌ها یا دریچه‌های ایکس باکس سری ایکس و اس خود شدید، قبل از اینکه این گرد و غبار منجر به مشکلات بزرگ‌تری شود، آن را به روشی که گفتیم پاک کنید.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دانیال
دانیال
4 ماه قبل

خیلی ممنون که آموزش دادید من تا الان مینداختمش تو وان با لیف میشستم❤️

Fbi
Fbi
پاسخ به  دانیال
4 ماه قبل

چقدر خوب گفتی🤣