چگونه محافظ صفحه را خودمان روی گوشی بچسبانیم؟

گوشی هوشمند، آیپاد، پی‌اس‌پی، دوربین و دیگر وسایل الکترونیکی معمولاً قیمت بالایی دارند و یکی از مهم‌ترین و درعین‌حال آسیب‌پذیرترین بخش‌های آن‌ها، صفحه‌نمایش آن‌هاست. بنابراین منطقی است‌ که شما بخواهید از صفحه‌ی آن محافظت کنید. این مقاله اصول انتخاب و نصب یک محافظ صفحه و چند راهکار مفید را در اختیار شما می‌گذارد. با دیجی رو همراه باشید.

مراحل :

1 یک محافظ صفحه بخرید

محافظ‌های صفحه که فروخته می شوند معمولاً به شکل مشخص بریده‌شده‌اند.(اگر این‌طور نبود در قسمت “راهنمایی‌ها” چگونگی بریدن آن‌ها را بخوانید). محافظ‌های صفحه از چند جنس هستند:محافظ صفحه

 • پلاستیک نیم‌سخت، یکدست و شفاف مثل بطری پلاستیکی. رایج‌ترین و در کل بهترین جنس هستند.(انواع دیگری هم دارد مثل نیمه شفاف و مات که می‌توانند جالب باشند ولی کارآمد نیستند)
 • شیشه‌ی آبدیده‌‌ی شفاف خیلی سخت،  مثل لام میکروسکوپ. باید یک لایه‌ی پلاستیکی داشته باشد تا در صورت آسیب دیدن از هم نپاشد. در برابر خراش به‌شدت مقاوم، اما شکننده است و وقتی ضربه‌ می‌خورد تمام آن متلاشی می‌شود.
 • پلاستیک ضخیم خیلی سفت مثل پلی کربنات. مقاومت خوبی در برابر ضربه مستقیم دارد اما مقابل خراش چندان مقاوم نیست(زیبا نخواهد ماند)، ممکن است از دقت صفحات لمسی بکاهد.
 • پلاستیک نرم وینیل (vinyl). طرفدار زیادی ندارد چون‌که استفاده از آن چندان خوشایند نیست اما جلوی خراش‌ها را می‌گیرد.

2 از محدودیت‌های یک محافظ صفحه آگاه شوید

محافظ‌های صفحه اغلب مقابل ساییدگی و خراشیدگی مقاومت می‌کنند و مقابل شکستگی که دشمن اصلی گوشی‌های گران با پشت و روی شیشه‌ای و لبه‌های پلاستیکی است،  مقاوم نیستند. یک قاب بامپر که دورتادور لبه گوشی را دربر می‌گیرد می‌تواند مقابل ضربه نسبتاً مؤثر واقع شود. گوشی خود را در جیب عقب و جاهایی که خطر شکستگی وجود دارد قرار ندهید.

3 یک جای کم گردوغبار پیدا کنید.

هرجایی درون ساختمان که هوای آرامی دارد مناسب است. با استفاده از بخار می‌توانید گردوغبار را کم کنید. می‌توانید از باز گذاشتن آب داغ دوش استفاده کند تا اتاق را پر از بخار کند. وقتی‌که بخار فروبنشیند هم نسبت به همیشه غبار کمتری در هوا است؛ این یعنی بهترین زمان برای نصب محافظ صفحه.

4 دست‌هایتان را بشویید

دست‌هایتان را با یک حوله‌ی تمیز خشک‌کنید و اگر پرزی از حوله به دستتان چسبید آن را بتکانید.

5 صفحه را پاک‌کنید

صفحه را با یک حلال ملایم مثلاً پاک‌کننده‌ی عینک یا الکل‌ِ یا با یک کهنه‌ی مرطوب نرم که به سطوح وسیله آسیب نزند پاک‌کنید.آن را با یک پارچه‌ی نرم خشک‌کنید و در صورت چسبیدن پرز، با سشوار یا با کشیدن سریع یک‌ پارچه‌ی بدون پرز، مثل پاک‌کننده‌ی میکروفیبر که معمولاً با محافظ صفحه عرضه می‌شود، پرزها را پاک‌کنید.

6 شکل جایگذاری محافظ صفحه را چک کنید

با احتیاط محافظ صفحه را از جعبه یا بسته دربیاورید و قبل از اینکه پلاستیک پشت آن را بلند کنید، محافظ صفحه را روی صفحه جای دهید تا ببینید چقدر لبه‌ی خالی باید در اطراف وجود داشته باشد و دقت کنید مقابل دوربین (ناصاف‌تر بودن سطح محافظ صفحه روی عملکرد دوربین تأثیر می‌گذارد) و سوراخ‌های میکروفون را نگیرد.

7 ذرات غبار را با یک چسب جدا کنید.

مهم‌ترین چیزی که باید از زیر یک محافظ صفحه پاک‌کنید غبار است؛ حباب‌ها درنهایت از زیر پلاستیک خارج می‌شوند و اثرانگشتان هم با چسب مخلوط می‌شود، اما غبارها می‌مانند. به‌آرامی با قسمت چسبناک یک برگه یادداشت، تمام صفحه را غبارگیری کنید. مشاهده‌ی بازتاب نور یک جای روشن روی صفحه در یک زاویه، می‌تواند حضور یا عدم حضور غبار را مشخص کند.

بعضی از محافظ‌های صفحه‌ی گران‌تر دارای یک نوارچسبنده برای بلند کردن گردوغبار هستند.

8 محافظ صفحه را بچسبانید، روی میزان کردن لبه‌ها دقت کنید.

پوشش پلاستیکی پشت محافظ صفحه را از یک سر آن بازکنید.(باز نکردن سر دیگر آن باعث می‌شود محافظ را از آن سر راحت‌تر نگه‌دارید) محافظ صفحه را با لبه صحیح صفحه تنظیم کنید، و دقت کنید در صورت پایین آوردن محافظ ، لبه‌ها همان‌طور که در قبل مشخص کرده‌اید قرار بگیرد. سپس پلاستیک پشتی را کاملاً جدا کرده و محافظ را به‌آرامی فرود بیاورید.

9 مشکلات

اشتباهات جزئی مثل غبارهای ریز باید نادیده گرفته شوند چون‌که تلاش برای درست کردن آن‌ها باعث خراب‌تر شدن کار می‌شود. محافظ صفحه مطابق هدفش به‌زودی جلوی خسارت بزرگ‌تری را خواهد گرفت و درنهایت با یک محافظ نو تعویض خواهد شد. اگر شما باید محافظ صفحه را جابجا کنید، بااحتیاط یک لبه آن را با استفاده از یک جسم باریک که تیز نباشد مثل ناخن انگشت یا لبه‌ی قاشق پلاستیکی بلند کنید. اگر یک نقطه‌ی بزرگ گرد وغبار زیر محافظ ماند، سعی کنید با یک برگه یادداشت چسب‌دار یا نوارچسب آن را شکار کنید و مواظب باشید چسب محافظ را خراب نکنید.

10 حباب‌های هوا را خارج کنید.

تمام حباب‌ها را با استفاده از جسمی مثل کارت اعتباری به سمت لبه‌ها برانید. این کار را با زور و شدت انجام ندهید مگر اینکه محافظ صفحه یک لایه پلاستیکی محافظ روی سطح خود داشته باشد که بعد از نصب آن را جدا می‌کنید. هوا درنهایت خارج خواهد شد و نیروی زیادی می‌تواند روی محافظ نوی شما خط بی اندازد.

11 تمام شد! از گجت خود بدون ترس لذت ببرید.

 

راهنمایی‌ها:

 • بخش چسبناک محافظ صفحه را لمس نکنید. آن را مثل سی دی، بدون لمس زیر آن، در دست بگیرید.
 • برای بهترین نتیجه گرفتن، بلافاصله پس از خارج کردن محافظ از بسته‌ی کارخانه، آن را نصب کنید.
 • وقتی لایه‌ی پلاستیکی را جدا می‌کنید، سمت چسبناک را رو به پایین بگیرید. این‌طوری در هنگام نصب گردوغبار کمتری روی آن می‌نشیند.
 • یک راه دیگر این است که برای نصب ساده‌تر، یک نوارچسب به قسمت بالای محافظ بچسبانید(سمت غیر چسبنده).
 • شما همچنین می‌توانید برای کاهش کشش سطحی به‌منظور سهولت خروج حباب‌ها، یک قطره آب-الکل یا آب-مایع ظرف‌شویی را روی صفحه پخش‌کنید. حواستان باشد زیاد نریزید چون ممکن است بلایی که نمی‌خواهید را سر دستگاهتان بیاورد. به محافظ صفحه‌ی خود چند ساعت زمان دهید تا برای چسبندگی کامل خشک شود.
 • محافظ‌های صفحه وسایل جانبی ساده‌ای هستند که در مغازه‌های خرده‌فروشی گران فروخته می‌شوند، دقت کنید که آن‌ها را به قیمت واقعی بخرید.
 • محافظ‌های صفحه‌ی پلاستیکی نازک را می‌توان با ترجیحاً یک کاتر کاغذ به‌آسانی به شکل موردنظر برید. کمی کوچک‌تر ببرید تا لبه‌ها بلند نشوند و گوشه‌های گرد را تقریبی دربیاورید. سپس گوشه‌ها را محکم نگه‌دارید و یک‌دفعه آن‌ها را به‌اندازه‌ی کافی ببرید. آنگاه با دقت نوارهای باریکی که باعث ناصاف بودن لبه‌ها می‌شوند را صاف کنید.

هشدارها

 • گرد وغبار همه‌جا وجود دارد، اگر معطل کنید به آن‌ها فرصت می‌دهید تا نشست کنند.
 • خودتان را اذیت نکنید. به خاطر بسپارید که یک محافظ صفحه یک کالای مصرف شدنی است و از آن‌ها باید همیشه استفاده کرد تا از خسارت‌های بزرگ‌تر جلوگیری کنند و نهایتاً هم تعویض می‌شوند.

چیزهایی که نیاز خواهید داشت

 • یک محافظ صفحه باکیفیت خوب
 • یکپارچه‌ی میکروفیبر
 • یک کارت اعتباری یا مشابه آن برای خارج کردن حباب‌ها
 • حداقل 10 دقیقه زمان
 • صبر
لینک کوتاه http://bit.ly/2NnSZum
منبع wikihow
>