چطور یک متخصص سئو شویم؟

اگر کمی به فضای اینترنت، طراحی سایت و یا حتی تبلیغات آنلاین علاقه مند باشید احتمالا اصطلاح متخصص سئو یا سئو کار حرفه ای به گوش شما آشناست. شاید در ابتدای کار، علم سئو کمی پیچیده و دشوار بنظر برسد ولی تبدیل شدن به یک متخصص سئو امری محال و دست نیافتنی نیست.

برای افرادی که به تازگی با مفهوم سئو آشنا شده اند سوالاتی مبهم وجود دارد که موجب ترس شما از شروع کار و یادگیری مفاهیم سئو میشود. مهمترین سوالاتی که معمولا در این شرایط از خود میپرسیم عبارتند از:

 • چقدر زمان لازم است تا من یک سئو کار حرفه ای شوم؟
 • مقالات و آموزش های بسیاری در اینترنت وجود دارد، از کجا شروع کنم؟
 • در سایت های مختلف نظرات و متفاوت و بعضا متناقض وجود دارد، کدام درست است؟
 • برای موفقیت در سئو باید ابتدا کدنویس حرفه ای باشم؟
 • برای یادگیری باید از منابع رایگان استفاده کنم یا بهتر است از ابتدا با فیلم ها و آموزش های حرفه ای شروع کنم؟

در این مقاله تلاش میکنیم پاسخ مناسبی برای همه سوالات بالا در اختیار شما قرار دهیم.چطور یک متخصص سئو شویم؟

قبل از حرکت، تعریف یک پروژه واقعی

یادگیری سئو بدون هدف و برنامه نتیجه ای جز سردرگمی و خستگی نخواهد داشت. تکنیک هایی که فرا میگیرید، باید بر روی یک سایت پیاده سازی شده و تاثیر آنها بر جذب بازدیدکننده را آنالیز کنید.

در نتیجه پیش از شروع فرآیند آموزش سئو، شما باید یک پروژه واقعی برای خود تعریف کنید. این پروژه میتواند یک سایت شخصی باشد و یا بر روی سایت شرکتی که در آن کار میکنید تعریف شود.

مسیر یادگیری سئو همواره با احتمال شکست نیز مواجه است در نتیجه پیشنهاد میکنیم اولین پروژه شما بر روی یک سایت غیرتخصصی و کم اهمیت آغاز شود. کسب تجربه بر روی این سایت به شما کمک میکند اعتماد به نفس لازم برای انجام پروژه های جدی تر را کسب کنید.

قدم اول، آشنایی با مفاهیم و اصول بنیادی

دانش سئو هر روز در حال تغییر است، آقای جان مولر بعنوان یکی از مدیران ارشد گوگل اعلام کرده است که؛ الگوریتم جستجو تقریبا هر روز به روزرسانی میشود. با این حال، اصول و قواعد اصلیِ سئو دستخوش تغییرات اساسی نمیشوند.

برای شروع کار بهتر است از منابع معتبر فارسی استفاده کنید، این استراتژی به شما کمک میکند خیلی سریع با اصطلاحات رایج سئو آشنا شده و فرآیند تصمیم گیری گوگل، برای رتبه بندی نتایج را بشناسید.

بعنوان نقطه آغازین، به شما پیشنهاد میکنیم مجموعه “سئو برای همیشه” را انتخاب کنید. این مجموعه توسط آژانس خلاقیت وبسیما تهیه و منتشر شده است.سئوی همیشگی

در این مجموعه شما ابتدا می آموزید سئو چیست و با مفاهیم اولیه سئو آشنا میشوید، سپس از عملکرد موتورهای جستجو برای بررسی صفحات اینترنتی و رتبه بندی آنها آگاه خواهید شد. در ادامه مفاهیمی کاربردی تر مانند بازاریابی محتوا، شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند، بک لینک، تجربه کاربری و تاثیر هریک از آنها بر سئو را فرا خواهید گرفت.

مجموعه آموزش سئو مبتدی با عنوان “سئو برای همیشه” به صورت سری مقالات آنلاین، کتاب الکترونیکی و حتی فیلم آموزشی یک ساعته به صورت رایگان در اختیار شما قرار دارد.

قدم دوم، مطالعه منابع معتبر داخلی و خارجی

مجموعه سئو برای همیشه دید شما را نسبت به اصول و قواعد سئو باز میکند. این اطلاعات برای شروع یک پروژه سئو مناسب است ولی به طور حتم کافی نیست. همانطور که پیش تر اشاره کردیم سئو دانشی در حال تغییر است.

شما با دنبال کردن منابع آموزشی و سایت های تخصصی میتوانید از جدیدترین تغییرات الگوریتم گوگل و به روزترین تکنیک های سئو آگاه شوید.

در میان سایت های خارجی منابعی ارزشمند وجود دارد. که برخی از آنها به شرح زیر است:

 • Moz
 • Search Engine Journal
 • Google Webmaster Guideline
 • Ahref
 • Woornak

همچنین در میان سایت های ایرانی شما میتوانید منابع فارسی زبان بسیاری را مشاهده کنید. از میان آنها میتوان به وبلاگ تخصصی آموزش سئو وبسیما اشاره نمود.

دقت کنید که علاوه منابع معرفی شده سایت های داخلی و خارجی بسیاری هستند که آموزش های دقیق و کاربردی منتشر میکنند و این لیست میتواند بسیار طولانی شود. این لینک ها برای شروع فرآیند یادگیری بهترین انتخاب هستند.

برای فراگیری دانش سئو تنها به مراجع معتبر اعتماد کنید. مقالات بسیاری در اینترنت وجود دارد که صحت آنها تایید نشده و قابل اعتماد نیستند.

قدم سوم، آموزش تخصصی سئو

پس از آنکه دانش عمومی خود را در زمینه سئو ارتقا دادید و با آزمون و خطا بر روی پروژه های مختلف تجربیاتی ارزشمند کسب کردید. میتوانید به فکر آموزش تخصصی سئو و فراگیری تکنیک های روز و کاربردی باشید.

گستردگی دانش سئو و تنوع منابع آموزش سئو موجب میشود فرآیند یادگیری زمانبر باشد. همچین تجربیات ناموفق در اجرای پروژه ها میتواند هزینه هایی جبران ناپذیر برای شما به همراه داشته باشد.

دوره های تخصصی سئو به شما کمک میکند تا در زمان و هزینه یادگیری سئو صرفه جویی کنید. هزینه ای که برای شرکت در یک کارگاه تخصصی میپردازید به مراتب کمتر از چیزیست که برای کسب تجربه و فراگیری شخصی خواهید پرداخت.

برای انتخاب دوره های تخصصی شما باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید:

 1. مدرس دوره کیست؟ چقدر از نظر دانش و تجربه در زمینه سئو قابل اعتماد است؟
 2. محتوای دوره چیست؟ آیا آموزش های سطحی و مفاهیم اولیه ارایه میشود یا دانش تخصصی و اصول کاربردی را خواهید آموخت؟
 3. چه کسانی قبل از شما در این دوره ها شرکت کرده اند و چه میزان از کیفیت محتوای ارایه شده رضایت داشته اند؟

با بررسی 3 پرسش بالا و البته توجه به هزینه شرکت در دوره ها میتوانید به جمع بندی مناسبی برای انتخاب بهترین مرجع آموزش تخصصی برسید.

آکادمی وبسیما، سئو را از حرفه ای ها یادبگیرید

آکادمی وبسیما فعالیت خود را از اواخر سال 94 به صورت رسمی آغاز نموده و تاکنون مورد اعتماد برندها و شرکت های معتبر اینترنت ایران قرار گرفته است. همکاری این مجموعه با دو شتاب دهنده آواتک و دیموند موجب شده تا در این مدت در ارتباط مستقیم با استارت آپ های فعال و شرکت های پیشرو در فضای اینترنت ایران باشد.

آکادمی وبسیما برای موفقیت در سئو، مسیری کاملا استاندارد و کاربردی طراحی کرده است. این مجموعه به شما کمک میکند با دانش دقیق و زمان بندی مشخص فعالیت های سئو و بهینه سازی سایت خود را مدیریت کنید.

 • کارگاه آموزش کاربردی سئو تکنیکال

رعایت استانداردهای سئو هنگام طراحی وب سایت ، میتواند تضمین کننده درک صحیح گوگل از محتوای صفحه و ارتباط داخلی صفحات سایت باشد.

کلیه استانداردهای مورد نیاز سئو شامل؛ تگ های HTML، بهینه سازی سرعت سایت، نشانه گذاری استاندارد و استفاده از AMP که باید در طراحی سایت شما رعایت شوند در کارگاه آموزش کاربردی سئو تکنیکال آموزش داده میشود.سئوی فنی

 • کارگاه تدوین استراتژی سئو و تولید محتوا

محتوایی که در سایت خود منتشر می کنید باید، هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو بهینه شده باشد. برای کسب نتایج بهتر نیازمند آنالیز رقبا، تدوین استراتژی محتوایی، تعیین ساختار سایت (صفحات لندینگ برای هر کلمه)، شناخت الگوریتم های گوگل و البته نگارش صحیح محتوا مطابق با استانداردهای مفهوم گرایی هستیم.

مسیر تدوین استراتژی و نگارش محتوای مفهومی در کارگاه آموزش حرفه ای سئو و تولید محتوا به صورت کامل بررسی و آموزش داده میشود.استراتژی سئو و تولید محتوا

 • آموزش حرفه ای ابزار Google Search Console

تا زمانی که از عملکرد خود اطلاعی نداشته باشیم نمی توانیم میزان موفقیت خود را سنجیده و آن را بهبود دهیم. برخورداری از برنامه مشخص برای آنالیز مداوم عملکرد، از ارکان جدایی ناپذیر بهینه سازی سایت و سئو محسوب میشود.

ابزار Google Search Console به شما کمک میکند تا کلیه نقاط ضعف و قوت سایت را شناسایی کرده و از سلامت و امنیت آن مطمئن شوید. علاوه براین بهترین مرجع برای آنالیز دقیق جایگاه شما در کلمات کلیدی و میزان بازدید کسب شده از هرکدام گوگل وبمستر تولز است. شما میتوانید با شرکت در کارگاه آموزش گوگل وبمستر با کلیه امکانات و قابلیت های این ابزار ارزشمند آشنا شوید.آموزش حرفه ای ابزار Google Search Console

 • آموزش تکینک های سئو در سال 2018

سال 2018 با معرفی الگوریتم های جدید گوگل و تغییرات اساسی در رتبه بندی نتایج همراه بوده است.

کارگاه آموزش تکنیک های سئو 2018 روش هایی کاملا کاربردی برای افزایش زمان حضور کاربر در سایت، افزایش نرخ کلیک در نتایج جستجو، کاهش ضریب خروج، افزایش فعالیت کاربران در صفحه و … را به شما آموزش میدهد.

بهبود این فاکتورها، نشان دهنده رضایت بالای کاربران از محتوای موجود در صفحات شماست که یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار از نظر Rank Brain گوگل محسوب میشود.آموزش تکینک های سئو در سال 2018

 • آموزش تکنیک های لینک سازی کلاه سفید

مهمترین ابزار گوگل برای شناسایی صفحات ارزشمند و یا ایندکس صفحات جدید در اینترنت استفاده از لینک میان آنهاست. به خوبی می دانیم که برخورداری از یک شبکه قدرتمند لینک سازی داخلی و خارجی میتواند نقش بسزایی در کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجو داشته باشد.

با شرکت در کارگاه آموزش لینک سازی کلاه سفید انواع لینک و تاثیر Anchor Text را شناخته و درک درستی از استراتژی های لینک سازی داخلی و خارجی مانند خرید بک لینک ، فعالیت در شبکه های اجتماعی، ارسال دیدگاه و رپورتاژ آگهی کسب میکنید.آموزش تکنیک های لینک سازی کلاه سفید

اگر فکر میکنید آمادگی لازم برای تبدیل شدن به یک متخصص سئو را دارا هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های تخصصی آموزش سئو به آکادمی وبسیما مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
mojtaba
mojtaba
4 سال قبل

سلام وت بخیر ایا به دنبال وبسایت معتبر برای خرید تور و رزرو هتل میگردید پیشنهاد من به شما
***
برای اطلاعات بیشتر لطفا به وب سایت ما مراجعه فرمایید

طراحی سایت
طراحی سایت
4 سال قبل

سلام
خیلی عالیه
ممنونم که چنین مقاله ای رو ارائه دادین.
واقعا استفاده کردم
***