رایانه من حداکثر از چه میزان حافظه رم پشتیبانی می‌کند؟

هنگامی که قصد خرید یک کامپیوتر رومیزی و یا لپ تاپ جدید را دارید، برای اینکه مقرون به صرفه‌تر باشد بهتر است تا مدل‌های ارزان قیمت‌تر را انتخاب کنید و سپس بر اساس نیاز خود حافظه رم سیستم را ارتقا داده تا شاهد حداکثر کارایی سیستم جدید خود باشید.

سوال اصلی اینجاست که کامپیوتر شما تا چه میزان حافظه رم را پشتیبانی می‌کند؟ آیا در حال حاضر سیستم شما از حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی بهره می‌برد یا اینکه هنوز هم می‌توانید حافظه رم بیشتری را به سیستم خود اضافه کنید؟ با دیجی رو در ادامه این مقاله همراه باشید تا متوجه شوید سیستم شما در حال حاضر چه مقدار حافظه رم دارد و تا چه میزان حافظه رم را پشتیبانی می‌کند.

سیستم شما چه میزان حافظه رم دارد؟

فهمیدن اینکه سیستم‌تان چه میزان حافظه رم دارد کار سختی نیست. در ویندوز 10 با فشردن کیلدهای Win + Pause می‌توانید به بخشی بروید که علاوه بر فهمیدن میزان حافظه رم، می‌توانید به نوع پردازنده و 32 یا 64 بیتی بودن سیستم‌تان نیز پی ببرید.

رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟

پس از این، با فشردن کلیدهای Ctrl + Shift + ESC صفحه مدیریت فعالیت‌ها (Task Manager) برای شما باز می‌شود. و در بخش حافظه (Memory) می‌توانید تعداد‌های اسلات‌های رم، سرعت کلاک هر اسلات، نوع حافظه رم و دیگر اطلاعات مرتبط را به دست بیاورید.

رایانه من حداکثر از چه میزان حافظه رم پشتیبانی می‌کند؟

کاربران کامپیوترهای اپل می‌توانند با انتخاب “About This Mac” در منوی تنظیمات مک‌بوک‌ها به اطلاعات گفته شده دست یابند. کاربران لینوکس نیز می‌توانند با استفاده از نرم‌افزار Hardinfo تمام اطلاعات سیستم خود را متوجه شوند.

رایانه من حداکثر از چه میزان حافظه رم پشتیبانی می‌کند؟

سیستم شما تا چه میزان حافظه رم را پشتیبانی می‌کند؟

کاربران سیستم‌عامل ویندوز برای پی بردن به حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی توسط سیستم‌شان به صفحه Command prompt و یا Windows PowerShell رفته و با وارد کردن دستور زیر از این مقدار اطلاع یابند. لازم به ذکر است که عدد داده شده بر اساس کیلوبایت خواهد بود و برای به دست آوردن مقدار گیگابایت آن می‌توانید مقدار داده شده را بر 1048576 تقسیم کنید.

wmic memphysical get MaxCapacity, MemoryDevices

رایانه من حداکثر از چه میزان رم پشتیبانی می‌کند؟

برای نمونه در مثال بالا حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی توسط سیستم 64 گیگابایت می‌باشد و اگر برای مثال مادربورد سیستم دو اسلات حافظه رم داشته باشد، این بدین معنی است که هر اسلات توانایی پشتیبانی از 32 گیگابایت رم را دارد.

سیستم عامل مک (macOS)

ساده‌ترین راه برای چک کردن جزئیات حافظه رم در سیستم‌های شرکت اپل رفتن به بخش  “About This Mac” است که اطلاعات مختلفی از جمله نوع حافظه رم و سرعت آن، تعداد اسلات‌های حافظه رم و اطلاعات دیگر را به کاربر ارائه می‌دهد.

  • در بخش منوی تنظیمات اپل به پایین رفته و “About This Mac” را انتخاب کنید.
  • بر روی “ … More Info ” کلیک کنید تا اطلاعات جزئی‌تر سیستم را مشاهده کنید.
  • در تب “Memory” می‌توانید اطلاعات مختلفی شامل حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی، تعداد اسلات‌های رم استفاده شده و نوع حافظه رم مورد پذیرش سیستم خود را به دست آورید.

رایانه من حداکثر از چه میزان حافظه رم پشتیبانی می‌کند؟

سیستم عامل لینوکس (Linux)

برای پی بردن به حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی در این سیستم عامل شما می‌توانید از دستور dmidecode استفاده کنید، البته این امکان وجود دارد که این مورد به صورت پیش فرض بر روی تمام نسخه‌های لینوکس نصب نباشد.

نصب dmidecode :

#ubuntu/debian
sudo apt install dmidecode
 
#arch
sudo pacman -S dmidecode
 
#Fedora
sudo dnf install dmidecode
 
#openSUSE
sudo zypper in dmidecode

دستور زیر را اجرا کنید.

sudo dmidecode -t 16

حال شما اطلاعاتی در مورد حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی توسط سیستم را مشاهده می‌کنید.

رایانه من حداکثر از چه میزان حافظه رم پشتیبانی می‌کند؟

در این مورد که مشاهده می‌کنید، سیستم دارای 4 اسلات حافظه رم است و حداکثر از 128 گیگابایت رم پشتیبانی می‌کند که به معنی 32 گیگابایت به ازای هر اسلات می‌باشد.

پس از فهمیدن حداکثر حافظه رم قابل پشتیبانی اگر سیستم‌تان حافظه رم بیشتری نسبت به مقداری که هم اکنون بر روی آن قرار دارد پشتیبانی می‌کند، می‌توانید با بهبود بخشیدن آن از سرعت بالاتر در انجام فرآیندها برخوردار شوید.

منبع maketecheasier
guest
13 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها