آی پینز

آشنایی با علائمی که می‌توانند نشانه ویروسی شدن کامپیوتر باشند

همه ما می‌دانیم که ویروس‌ها و انواع دیگر بدافزارها باعث به وجود آمدن مشکلاتی جزئی یا حتی فاجعه‌بار، مثل از کار افتادن کامپیوتر می‌شوند. برخی از بدافزارها خود به خود تکثیر می‌شوند و این روند آنقدر ادامه می‌یابد که تمام فضای هارد دیسک شما را پر و دستگاه شما را از کارکرد عادی عاجز می‌کند. برخی دیگر از بدافزارها داده‌های روی دستگاه شما را حذف کرده یا سرعت کامپیوتر را پایین می‌آورند. تعداد معدودی هم از برنامه‌های ایمیل شما برای انتشار کد مخرب به همه افراد موجود در لیست مخاطبین استفاده می‌کنند. و البته همیشه این احتمال وجود دارد که یک هکر کلاه سیاه (هکرهایی با نیت سوء) از بدافزارها برای دسترسی از راه دور به کامپیوتر شما استفاده کند.

هیچ کس دوست ندارد یک کامپیوتر آلوده به ویروس‌ داشته باشد. به همین دلیل رعایت برخی نکات ایمنی و نصب نرم افزار آنتی‌ویروس قابل اعتماد بسیار مهم است. شما فقط با مراقبت و دور ماندن از چند تله متداول می‌توانید از نفوذ اکثر بدافزارها به دستگاه خود جلوگیری کنید. اگر نرم‌افزار آنتی‌ویروس به روزی داشته باشید تا حدی از شر ویروس‌های مخرب کامپیوتری در امان می‌مانید.

گاهی اوقات ویروس‌های کامپیوتری از کنترل ما خارج هستند. شاید نرم‌افزار آنتی ویروس قدیمی شده باشد یا به واسطه کدی دستگاه ما به خطر بیفتد. شاید به طور اتفاقی روی یک لینک کلیک کنید و ویروس فعال شود یا شخص دیگری از کامپیوتر و لپتاپ شما استفاده کرده و برخی از بدافزارها را به اشتباه دانلود کرده باشد. در این گونه مواقع چگونه بفهمیم کامپیوتر ما به ویروس آلوده شده یا نه؟

اگر نرم‌افزار آنتی‌ویروس قوی و به‌روزی داشته باشید به احتمال زیاد پیامی مبنی بر وجود ویروس دریافت می‌کنید چون آنتی‌ویروس به صورت مداوم کامپیوتر شما را اسکن می‌کند. این اتفاق سبب می‌شود که ویروس به راحتی تشخیص داده شود. اما اگر نرم‌افزار شما به‌روز نشده باشد یا ویروس بتواند برنامه آنتی ویروس را غیرفعال کند چه می‌شود؟ آیا علائمی وجود دارد که به ما یادآوری کند که کامپیوتر ما به ویروس آلوده شده است؟ با فرض اینکه نرم‌افزار آنتی‌ویروس هیچگونه هشداری درباره وجود ویروس به شما نمی‌دهد، علائمی را در ادامه ذکر می‌کنیم که می‌توانند شما را از وجود بدافزار در کامپیوتر آگاه کنند.

ویروس کامپیوتری

اگر کامپیوتر شما به خوبی قبل کار نمی‌کند باید بدانید که مشکلی پیش آمده است. برخی بدافزارها به فایل‌های مهم سیستمی نفوذ می‌کنند که به درست کار کردن کامپیوتر لطمه می‌زند و باعث خراب شدن آن می‌شود. اگر درست پس از اجرای یک برنامه خاص یا باز کردن یک فایل، کامپیوتر شما خراب شده، احتمالا پای یک ویروس یا بدافزار در میان است.

آیا کامپیوتر شما بسیار کندتر از گذشته کار می‌کند؟ گاهی اوقات کند شدن سرعت و عملکرد کامپیوتر از وجود بدافزار در سیستم خبر می‌دهد، زیرا کد مخرب شروع به تخلیه منابع پردازشی رایانه شما می‌کند. اگر روی کامپیوتر خود برنامه سنگینی اجرا نمی‌کنید اما کامپیوتر شما بسیار کند کار می‌کند، احتمالا دستگاه به ویروس آلوده شده است.

بعضی مواقع پیام‌های عجیبی دریافت می‌کنید که به شما می‌گویند نمی‌توانید به درایوهای خاصی دسترسی پیدا کنید. در همین راستا، اجرا نشدن برخی برنامه‌ها یا باز نشدن برخی فایل‌ها نیز ممکن است نتیجه آلوده شدن دستگاه به ویروس باشد. اگرچه هیچ یک از این‌ها وجود ویروس را تضمین نمی‌کنند اما همه علائمی هستند که نشان می‌دهند، دستگاه شما مشکل دارد.

اگر متوجه شدید که اندازه فایل حتی در صورت عدم دسترسی به آن فایل‌ها تغییر می‌کند، باز هم این احتمال وجود دارد که ویروس به فایل‌های شما نفوذ کرده باشد. و در آخر اینکه، اگر به منوهای ویندوز یا برنامه‌های نصب شده بر روی آن مراجعه کردید و با ظاهری عجیب و غیرمعمول روبرو شدید، یا متوجه وجود تغییراتی شدید، احتمالا قربانی حمله بدافزارها شده‌اید. لازم است به یاد داشته باشید که ویروس‌های کامپیوتری یکی از دلایل احتمالی بروز مشکلات فوق هستند، اما ویروس تنها عامل به وجود آمدن مشکلات کامپیوتری نیست. اگر فکر می‌کنید رایانه شما به ویروس آلوده شده است، نگران نباشید و مراحلی که باید برای حذف ویروس انجام دهید را دنبال کنید (به عنوان اولین گام، نصب یک آنتی ویروس مناسب و یا به‌روز کردن نسخه موجود و اسکن کردن کامپیوتر).

هنگام گشت و گذار در وب، ممکن است با پیام‌های هشداردهنده‌ای روبرو شوید که ادعا می‌کنند ویروسی در رایانه شما پیدا شده است و برای خلاص شدن از آن باید یک نرم‌افزار خاص را دانلود کنید. مراقب باشید! این پیام‌ها اغلب مواقع صرفا برای کلاهبرداری‌ هستند و شما را به دانلود نرم‌افزارهایی فرا می‌خوانند که به رایانه شما آسیب رسانده یا از شما جاسوسی می‌کنند. بنابراین، اگر این پیام‌ها از نرم‌افزارهای آنتی ویروس یا ضد جاسوسی شخصی شما نبود، به آن‌ها اعتماد نکنید!

منبع howstuffworks
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها