قاصدک 24

یک ترفند ساده برای اتصال کابل یا فلش USB در جهت صحیح آن

وصل کردن صحیح کابل‌های USB در اولین تلاش مسلماً یکی از کم‌ارزش‌ترین کارهای لذت‌بخش در زندگی است! با اینکه فرایند اتصال کابل‌های USB در نگاه اول و به لحاظ تئوری ساده به نظر می‌رسد، اما همه ما این تجربه را داریم که بخواهیم یک کابل یا حافظه فلش را وارد پورت USB‌ کنیم و مجبور شویم بارها و بارها جهت آن را عوض کنیم و کلنجار برویم. بسیاری از ما وقتی می‌‌خواهیم کابل USB را به یک دستگاه وصل کنیم،‌ بیشتر به شانس خود تکیه می‌کنیم و هیچ ایده‌ای از اینکه جهت صحیح کدام است، نداریم!

خوشبختانه این مشکل یک راه‌حل ساده دارد که یکبار برای همیشه می‌تواند شما را از سردرگمی در هنگام اتصال کابل USB نجات دهد. با این ترفند ساده از این به بعد می‌توانید در همان بار اول، کابل خود را با موفقیت متصل کنید و به خاطر این پیروزی بزرگ به خود افتخار کنید!

در واقع، این ترفند بسیار ساده است و تنها کاری که باید بکنید این است که به حفره‌های مربع شکل روی سوکت USB دقت کنید. این حفره‌ها در هر دو سمت سوکت وجود دارند،‌ اما از یک طرف پین‌های فلزی داخل سوکت دیده می‌شود و از طرف دیگر چیزی دیده نمی‌شود و قطعه پلاستیکی آن را مسدود کرده است. در دستگاه‌هایی مانند لپ‌تاپ که پورت USB به صورت افقی در آن‌ها تعبیه شده، تنها کافیست تا سوکت را به نحوی در دست بگیرید که حفره‌های مربعی باز آن به سمت بالا بوده و پین‌های داخلی دیده شوند. با رعایت همین نکته ریز می‌توانید همیشه کابل را به شکل صحیح وصل کنید.

کابل USB

در ضمن،‌ لوگوی USB هم همواره در سمت بالا حک می‌شود و با توجه به این لوگو هم می‌توانید همیشه سوکت را به شکل صحیح در دست بگیرید.

در دستگاه‌هایی هم که پورت USB در آن‌ها به صورت عمودی تعبیه شده (مانند کیس‌های کامپیوتر رومیزی و برخی تلویزیون‌ها)، باید این نکته را همواره در ذهن داشته باشید که سمت بالای سوکت (سمتی که حفره‌های مربعی باز هستند و لوگوی USB حک شده) رو به سمت راست دستگاه خواهد بود.

خوشبختانه در USB-C این مشکل به کلی برطرف شده و طراحی متقارن این پورت باعث شده تا جهت اتصال اهمیتی نداشته باشد. اما تا زمانی که USB-C کاملاً‌ فراگیر شده و جای پورت‌های USB فعلی را بگیرد، از این ترفند ساده می‌توانید استفاده کرده و علاوه بر اینکه در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید، اعصاب راحت‌تری هم داشته باشید!

guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Ars
Ars
1 سال قبل

مرسی.جالب بود