شبکه نسل ششم هواوی (6G) با سرعتی 50 برابر 5G‌ در راه است!

زو ژیجون (Xu Zhijun)، یکی از مدیران ارشد هواوی، اخیراً تأیید کرده که شبکه نسل ششم یا 6G این شرکت در سال 2030 راه‌اندازی خواهند شد و سرعتی 50 برابر بیشتر از نسل پنجم (5G) خواهد داشت! با توجه به اینکه هنوز در بسیاری از نقاط جهان شبکه فایو جی در دسترس نیست و سرعت آن برای بسیاری از ما در حد آرزوست، شنیدن چنین خبری واقعاً حیرت انگیز است.

زو این سخنان را در کنفرانس جهانی تحلیلگران هواوی در شهر شنزن واقع در استان گواندونگ در جنوب چین بیان کرده است. حوزه ارتباطات همیشه یکی از بزرگترین نقاط قوت هواوی بوده و فناوری فایو جی (5G) این شرکت نیز در حال حاضر کیلومترها از رقبا فاصله دارد. با این اوصاف، شروع تحقیق و توسعه در خصوص راه‌اندازی شبکه نسل ششم (6G) از سوی هواوی خیلی هم عجیب نیست و اگر تنها یک شرکت در دنیا باشد که قادر به راه‌اندازی چنین شبکه‌ای باشد، آن شرکت مسلماً هواوی است.

شبکه نسل ششم هواوی دنیای موبایل را متحول می‌کند

به گفته زو ژیجون، شبکه‌های 6G در حدود سال 2030 به بازار معرفی خواهند شد و هواوی قصد دارد به زودی یک وایت پیپر برای 6G منتشر کرده و این فناوری جدید را به اهالی صنعت بشناساند.

کوی بیوگو، معاون دانشکده اطلاعات دانشگاه چینهوا، پیش بینی کرده که سرعت شبکه 6G می‌تواند تا 1000 گیگابایت در ثانیه برسد و تأخیر آن هم کمتر از 100 میکرو ثانیه خواهد بود. این سرعت 50 برابر بیشتر از سرعتی است که در شبکه‌های 5G مشاهده می‌کنیم و میزان تأخیر آن هم یک دهم است. نیازی به گفتن نیست که 6G از نظر سرعت پیک، تأخیر، تراکم ترافیک و همچنین تراکم اتصال، تحرک، بازده طیف و قابلیت‌های موقعیت‌یابی، از شبکه 5G برتر خواهد بود.

شبکه نسل ششم هواوی در راه است

همچنین باید اشاره کنیم که سرعت بالای شبکه‌های 6G تنها یکی از مزایای آن است و به گفته کارشناسان، این شبکه‌ها می‌توانند جهانی متصل با ارتباطات بی‌سیم ایجاد کرده و با ادغام اطلاعات ماهواره‌ای، یک پوشش جهانی یکپارچه را شکل دهند.

علاوه بر این، شبکه 6G می‌تواند نقاط ضعف فعلی 5G را هم برطرف کند؛ به عنوان مثال شبکه‌های فایو جی در هنگام حرکت با سرعت بالا تاحدود زیادی پایداری خود را از دست می‌دهند که این مشکل در 6G برطرف خواهد شد. سرعت پشتیبانی شده در 6G بیش از 1000 کیلومتر در ساعت خواهد بود و این یعنی هنگام سفر با هر نوع وسیله نقلیه‌ای به راحتی و بدون دردسر می‌توان از اینترنت پرسرعت استفاده کرد.

هواوی در حال حاضر دوران بسیار سختی را سپری می‌کند و تحریم‌های اقتصادی آمریکا این شرکت چینی را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است. با این حال، اگر این شرکت موفق شود 6G را قبل از رقبای خود معرفی و راه‌اندازی کند، یک برگ برنده بزرگ در دست خواهد داشت که می‌تواند اوضاع را به کلی به نفع آن تغییر دهد.

0 0 رای
امتیاز دهید
منبع wccftech
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها