بررسی و مقایسه: ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰
ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

امروز قصد داریم تا دو ساعت هوشمند را که در ظاهر و همچنین بر روی کاغذ شباهت های بسیاری را دارا میباشند، مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم. موتورولا با دومین نسل از موتو ۳۶۰، و ساعت هوشمند از کمپانی چینی هواوی! هر دوی این ساعت ها از سیستم عاملی مشترک بهره میبرند.
با ما در ادامه همراه شوید تا مقایسه دقیقی بین این دو ساعت داشته باشیم.

وقتی به مقایسه ساعت ها میرسیم، ثانیه ها هستند که محاسبه میشوند. به نظر میرسد هواوی و موتورولا هم همینطور فکر میکنند. اینکه هر دوی این دو کمپانی ها ساعت هایی بسیار شبیه به هم را با سیستم عامل Android Wear و در زمان یکسان منتشر میکنند، نمیتواند یک اتفاق باشد. بلکه یک نبرد پا یا پا را برای جلب توجه شما و فروش بیشتر در پیش گرفته اند.
در این مقایسه هر دو ساعت به طور متناوب، از صبح تا شب در دست بوده و سعی شده تا حس واقعی استفاده شبانه روزی از آنها به طور دقیق مورد بررسی و مقایسه قرار دهد.
ابتدا لازم به ذکر است که موتو ۳۶۰ قیمتی معادل ۳۰۰ دلار در مدل پایه و تا ۴۵۰ دلار پیش میرود، و در مقابل هواوی ساعت هوشمند خود را با قیمتی بالاتر، یعنی ۳۵۰ تا ۸۰۰ دلار بسته به مدل ارائه میدهد.
بنابراین کدام یک را باید انتخاب کنیم؟ امیدواریم بعد از خواندن این مطلب بتوانید پاسخ پرسش خود را پیدا کنید.

اندازه

ساعت هوشمند هواوی اندازه های کوچک تری در مقایسه با دیگر ساعت های هوشمندی دارد که از سیستم عامل Android Wear بهره میبرند و این میتواند درانتخاب اشخاص در مقابل ساعت بزرگتر موتورولا یک نکته مثبت باشد. ساعت هواوی با مچ دست هایی با اندازه متوسط بسیار همخوانی دارد ولی آنقدر هم کوچک نیست که در دست های بزرگ احمقانه به نظر بیاید.
چیزی که باعث میشود هواوی را تحسین کنیم این است که با سایز کوچکتر خود، دارای صفحه نمایش بزرگتری نسبت به موتو ۳۶۰ است. ۱٫۴ اینچ در مقابل ۱٫۳ اینچ! این تفاوت کوچک باعث میشود یک یا دو خط بیشتر از مکاتبات خود را در صفحه ساعتتان ببینید.

new-moto-360-huawei-watch-lg-watch-urbane-100616300-large.idge
بررسی و مقایسه: ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

البته موتورولا به این راحتی ها هم نبرد را به هواوی واگذار نکرده و ساعت خود را در دو سایز ۴۲ میلیمتری که در بالا با هواوی مقایسه شد، و دیگری را همانند ساعت سال پیش خود ینی با قطر ۴۶ میلیمتر روانه بازار میکند که این نسخه از موتو ۳۶۰ دارای صفحه نمایش ۱٫۵ اینچی است.
هر دو ساعت به خوبی در دستان شما قرار میگیرند، ولی بند موتو کمی چسبنده تر از هواویست. که این از نظر کسانی که موتو را در دستان خود دارند، یک نکته منفی قابل ذکر به شمار نمیرود.

طراحی

میتوان تمام روز را به تکنولوژی های بکار رفته در این ساعت ها صرف کرد ولی بحث مورد نظر ما در اینجا ساعت ها هستند و وقتی آن را بر مچ دست خود میبندید، بخشی از پوشاک شما را شامل میشود. مانند تمام ساعت های کلاسیک دیگر، این ها هم در دسته جواهرات قرار میگیرند و ترجیح دادن یکی به دیگری، به نظر و سلیقه شخص خریدار برمیگردد.
ساعت هوشمند هواوی در مدل پایه خود دارای بدنه زد زنگ ازجنس استیل و بند چرم مشکی است. موتورولا نیز در مدل پایه خود همین انتخاب ها را برای ساعتش در نظر گرفته است.
علاوه بر موارد مشترکی که در این دو ساعت بکار گرفته شده، هر دو کمپانی در طراحی ساعت خود از پارامترهای متفاوتی استفاده کرده اند. اولین تفاوتی که به چشم میخورد، قسمت پل مانند هواوی است که بدنه را به بند متصل میکند که در مقابل آن، موتورولا روش استانداردتری را برای این کار در نظر گرفته که در تصاویر هم مشخص است. ولی به هر حال این مورد دلیلی بر بهتر یا بدتر بودن هیچ یک نیست چرا که هر کس سلیقه ی متفاوتی از دیگری دارد.

new-moto-360-vs-huawei-watch-lugs-100616305-large.idge
بررسی و مقایسه: ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

دیگر موردی که در طراحی میتوان مورد بررسی قرار داد، بندهای چرمی این دو ساعت هوشمند است که حتی از روی تصاویر هم میتوان به برتری هواوی پی برد. چرمی که هواوی مورد استفاده قرار داده، زیباتر از موتو ۳۶۰ و به بندهای رایج در ساعت های کلاسیک بیشتر شبیه است. کافیست هر دو ساعت را بر روی دستانتان ببندید، بدون هیچ درنگی هواوی را تحسین خواهید کرد.

new-moto-360-vs-huawei-watch-bands-100616307-large.idge
بررسی و مقایسه: ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

ساعت ها را برگردانیم تا بلافاصله با کلید تعبیه شده برای باز کردن بندها مواجه شویم. این عامل باعث میشود که پای تولید کننده های بند به میان بیاید تا بتوانید هر بندی که مناسب خود میدانید خریداری کرده و آن را با چرم پیشفرض ساعت خود تعویض کنید.
قسمت پشتی ساعت ها هم دارای تفاوت های جالبی است، در حالی که موتورولا همانند نسل قبلی خود تماما از پلاستیک ساخته شده، هواوی فلز را جایگزین پلاستیک کرده است. هرچند در قسمت میانی، جایی که سنسور قلب در آن واقع شده پلاستیک به چشم میخورد که در مجموع نسبت به موتو ۳۶۰ حس بسیار بهتری را به صاحب ساعت انتقال میدهد.

new-moto-360-vs-huawei-watch-backs-100616301-large.idge
بررسی و مقایسه: ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

برای کسانی که رنگ نقره ای و چرم، با سلیقه هایشان همخوانی ندارد، هر دو کمپانی گزینه های دیگری را برای خریداران در نظر گرفته اند. موتو ۳۶۰ جدید از طریق وبسایت رسمی موتورولا به فروش میرسد و کاربران میتوانند ساعت خود را خود طراحی کنند. بدنه، دور، نوع چرم و یا بند فلزی در رنگ های متفاوت نیز برای این ساعت در نظر گرفته شده اند. حتی بانوان نیسز میتوانند از گزینه ای که دارای بند باریکتر است استفاده کنند. ( هر یک از این ها باعث بالا رفتن قیمت میشود که در بالاترین حد این ساعت به ۴۵۰ دلار خواهد رسید. )
هواوی در مقابل چنین قابلیتی را برای خریداران در نظر نگرفته تا خودشان ساعت خود را طراحی کنند، ولی ساعت خود را در طیف وسیعی از استایل ها ارائه میکند. از بدنه ی نقره ای و بند چرم در رنگ های مختلف گرفته تا گران قیمت ترین حالت خود، ینی استیل طلایی رنگ بدنه و بند استیل به همان رنگ! این گزینه ۸۰۰ دلار برای خریداران هزینه بر می دارد.
در مجموع موتورولا به شما اجازه میدهد تا همه چیز را خودتان انتخاب کنید، و هواوی انواع از قبل ساخته شده ی خود را به خریدار پیشنهاد میکند.
هر دو ساعت از Android Wear بهره میبرند، بنابراین با هزاران مدل طراحی های مختلف روبرو خواهیم شد که در هر دو ساعت میتوانند اجرا شوند، پس به هیچ وجه وارد کردن این بخش به مقایسه کار درستی نخواهد بود.

صفحه نمایش

صفحه نمایش قسمت اصلی ساعت را تشکیل میدهد، چرا که شما تماما به آن نگاه میکنید. بنابراین این مورد در انتخاب بسیار حائز اهمیت است.
در ابتدا بهتر از صادقانه این مساله را روشن کنیم که ساعت هوشمند هواوی صفحه نمایش بهتری را به کاربر ارائه میدهد ولی نه در مواردی که شاید شما فکر کنید.
تفاوت در رزولوشن را فراموش کنید. بله، ساعت هواوی دارای رزولوشن بهتری ( ۲۸۹ پیکسل بر اینچ ) در مقابل موتو ۳۶۰ ( ۲۶۳ و ۲۳۳ پیکسل بر اینچ در دو مدل ) است. اما باید در نظر گرفت که موارد مورد بحث ما ساعت هستند و صفحه نمایش های کوچکی در میان است و این تفاوت ناچیز اصلا قابل تشخیص نیستند.
چیزی که اهمیت دارد، نوع صفحه نمایش بکار رفته در این ساعت هاست. موتو ۳۶۰ دارای صفحه نمایشی از نوع LCD و هواوی از پنل AMOLED بهره میبرد. وقتی نور صفحه زیاد باشد، هر دو صفحه نمایش، بسیار قابل قبول هستند و تمامی اطلاعات در حال نمایش بر روی آنها، حتی در محیط هایی با تابش نور خورشید، قبل دیدن است. تفاوت هایی در رنگ ها وجود دارد، ولی برای کسی که هر دوی آنها را در کنار هم مقایسه نمیکند، اصلا به چشم نمیاید.
اما همه چیز وقتی صفحه نمایش در حالت عادی ( نمایش ساعت ) است، تغییر میکند.
مشکل اینجاست که در این حالت، موتو ۳۶۰ خیلی خوب عمل نمیکند. صفحه بسیار تار میشود، و این امر دیدن اطالاعاتی که بر روی ساعت در حال نمایش دادن است را سخت میکند که این فلسفه داشتن ساعت هوشمند را زیر سوال میبرد. حتی در مکانهایی با تابش نور خورشید، فکر خواهید کرد که صفحه نمایش به طور کامل خاموش است. این وضعیت وقتی که با زاویه به ساعت نگاه میکنید، به شدت بدتر میشود.
احتمالا موتورولا برای مصرف انرژی کمتر پنل LCD، در حالت نور کم از رزولوشن کمتری هم استفاده میکند که شما را یاد بازی های قدیمی دوران DOS می اندازد.

new-moto-360-vs-huawei-watch-ambient-mode-100616911-large.idge
بررسی و مقایسه: ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

در طرف دیگر، هواوی به هیچ وجه از این قضیه رنج نبرده و وقتی صفحه نمایش AMOLED ساعتش دار حالت معمول و نمایش ساعت است، دیدن اطلاعات، از هر زاویه ای بسیار راحت و قابل رویت خواهد بود. این برتری در ساعت هوشمند هواوی به شدت موتورولا را در کاربرد تهدید میکند و تاثیر بسزایی را در نوع استفاده از این دو ساعت میگذارد.
تمایز دیگری که این دو ساعت دارند، قسمت سیاه رنگ پایینی موتو ۳۶۰ است که فورا توجه را به خود جلب میکند. این موردی است که شاید نتوان آن را یک امتیاز منفی در نظر گرفت، ولی به محض نگاه کردن به ساعت هواوی با صفحه ای کاملا گرد و بدون این سیاهی، آن را یک تغییر خوب خواهید شمرد.

new-moto-360-vs-huawei-watch-full-displays-100616358-large.idge
بررسی و مقایسه: ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

این بخش سیاه رنگ برای هدف خاصی در موتو ۳۶۰ تعبیه شده و سنسور تایین نور را در خود جای داده است. این سنسور به طور خودکار بنا به محیطی که در آن هستید، نور صفحه نمایش را تنظیم میکند. بر روی ساعت هوشمند هواوی و البته دیگر ساعت هایی که Android Wear بر روی آنها نصب است، این کار به صورت دستی انجام میپذیرد.
آخرین ولی نه کمترین تفاوت، صفحه نمایش موتو ۳۶۰ مقداری از بدنه ساعت بالا زده و افکتی در صفحه ایجاد میکند، این در حالیست که هواوی دور گودی ساعت خود برآمدگی ای با زاویه دارد که هر دو طراحی میتواند صفحه نمایش را به گونه ای تحت تاثیر قرار دهد.
این را نیز باید مورد توجه قرار داد که موتو ۳۶۰، به دلیل طراحی بیرون زده خود بیشتر در معرض آسیب دیدن است.

new-moto-360-vs-huawei-watch-bezels-100616304-large.idge
بررسی و مقایسه: ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

قابل ذکر است که هواوی یاقوت کبود را بر روی صفحه نمایش خود مورد استفاده قرار داده تا از خراش و خط افتادگی های احتمالی جلوگیری کند. هرچند ساعت ها به آن صورت در معرض این گونه آسیب ها نیستند، ولی وجود این قابلیت را میتوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفت.

عملکرد

هر دو ساعت بر روی کاغذ از سخت افزار یکسانی استفاده میکنند. اما وقتی با هر دوی آنها کار کنید، به هر دلیلی که هست، ساعت هوشمند هواوی بسیار روانتر از موتو ۳۶۰ عمل میکند. به راحتی میتوان لگ و کندی را در موتو ۳۶۰ مشاهده کرد. بارگذاری ها بر روی هر دو ساعت یکسان هستند. در اسکرول و بالا پایین کردن صفحه نمایش و انجام عمور مختلف، هواوی بسیار بهتر عمل کرده و تجربه کاربری بهتری را به کاربران خود ارائه میدهد.

طول عمر باطری و شارژ کردن

بهتر است زیاد در این مورد حساسیت به خرج ندهیم. هر دوی این ساعت ها دارای طول عمر تقریبا مشابهی حتی با دیگر ساعت های هوشمندی هستند که Android Wear را بر روی خود نصب دارند. میتوان گفت هر دو قابل قبول هستند و شما را برای یک روز کامل همراهی خواهند کرد، ولی مطمعنا قبل از رفتن به رخت خواب خود، میبایست آنها به شارژر خود متصل کنید.
کساینی که زیاد از ساعت های خود استفاده نمیکنند و صفحه نمایش را در زمانی که نمیخواهند خواموش میکنند، میتوان از شارژ هر شب آن چشم پوشی و این کار را به یک شب در میان تغییر داد. ولی به هر حال متصل کردن ساعت به شارژر چندان کار دشواری نخواهد بود.
وقتی به طریقه شارژ شدن ساعت ها میرسیم، هواوی یک شارژر شبیه به دیسک را در نظر گرفته که از طریق پین به ساعت متصل میشود و عمل شارژ باطری را انجام میدهد.
این کار آنچنان جالب نیست زیرا باید دقت کرد که ساعت دقیقا در جای خود قرار گرفته، اما به هر حال از اتصال کابل برای گوشی همراه راحتتر است. در طول شارژ شدن شاخصی در بالای صفحه نمایش ظاهر میشود که پس از مدتی خاموش میشود.
این تنها روش برای شارژ کردن ساعت هوشمند هواوی است. هواوی به شما امکان خرید شارژ اضافه را نیز میدهد که این کار ۴۰ دلار هزینه دارد و در حال حاضر قابل خرید نیست زیرا در وبسایت رسمی در مقابل آن “به زودی” قابل مشاهده است.

new-moto-360-vs-huawei-watch-chargers-100616306-large.idge
بررسی و مقایسه: ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

در مقابل موتورولا روش رایج تری را برگزیده و شارژ بی سیم Qi را برای ساعت هوشمندش در نظر گرفته است. بنابراین شما میتوانید ساعت خود را از طریق تمام شارژرهای بی سیمی که از قبل برای تلفن های همراه ساخته شده اند بهره ببرید. درون جعبه موتو ۳۶۰ نیز یک شارژر بی سیم Qi قرار گرفته شده است.
موتورولا نیز همانند هواوی شارژرهای اضافه خود را به قیمت ۴۰ دلار برای فروش قرار داده است.
قابل ذکر است که موتورولا اعلام داشته که شارژهای مدل سال گذشته موتو ۳۶۰ قابل استفاده برای مدل جدید نیستند، با این حال در آزمایش های به عمل آمده، شارژرهای قدیمی به خوبی با مئل جدید همخوانی دارند. حتی مدل های قدیمی با شارزرهای جدید به خوبی شارژ میشوند.

ساعت هوشمند هواوی در مقابل مدل جدید موتو ۳۶۰

جمع بندی

پس از مقایسه دو ساعت هوشمند از دو کمپانی هواوی و موتورولا، اگه بخواهیم از روی میز خود که هر دو ساعت را بر روی خود جای داده یکی را انتخاب کنیم، بدون شک هواوی گزینه ایست که بر می گزینیم.
چرا؟ پاسخ ساده است، پس بر بررسی هر دو، مشخص است که هواوی از ساختار و کیفیت بیشتری برخوردار بوده و حس بهتری را برو روی دست به صاحب آن منتقل میکند. از سوی دیگر، صفحه نمایش نقش بزرگی در این انتخاب دارد، موتو ۳۶۰ با صفحه ای تار در حالت عادی بسیار آزاردهنده بوده و خیلی زود صاحب خود را دلسرد میکند و این در حالیست که در مقابل آن کیفیتی به شدت بهتر از طرف هواوی ارائه میشود. این گونه ساعت ها جدا از هوشمند بودنشان، بیشتر طول روز را همانند یک ساعت معمولی، در حال نشان دادن ساعت هستند، بنابراین کنار آمدن با کیفیت کم آن کار آسانی نخواهد بود.
علاوه بر آن، موتورا بر خلاف هواوی دارای یک بخش سیاه رنگ بر روی ساعت خود است که شاید کم تاثیر باشد، ولی مسلما بی تاثیر هم نیست. دیگر برتری هواوی همانطور که قبل تر نیز به آن اشاره شد، شیشه بیرون زده آن و در معرض آسیب دیدن جدی تر آن است.
کیفیت صفحه نمایش را هم که کنار بگذاریم، هواوی بار دیگر در نبرد کیفیت ساخت و بدنه نیز، بر موتورولا پیروز خواهد بود.
بدنه و بند چرمی با کیفیت تر، عملکرد بهتر و روانتر و حتی وجود یاقوت کبود برای محافظت از صفحه نمایش، کفه ترازو را برای هواوی سنگینتر خواهد کرد.
شاید بهتر است به این اشاره کنیم که موتورولا در زمینه هایی بهتر از هواوی عمل کرده است. به طور مثال استفاده از شارژر Qi و نوع قرار گیری ساعت بر روی آن، باعث میشود تا بتوان از آن به عنوان یک ساعت رو میزی استفاده کرد. سنسوری که در آن قسمت سیاه رنگ قرار گرفته و طراحی ساعت خود در هنگام خرید برتری هاییست که میتوان برای محصول این شرکت قلمداد کرد.
موتورولا تقریبا در موارد بسیاری نسبت به نسل گذشته ساعت خود پیشرفت داشته، ایرادات را برطرف کرده است و گزینه های بیشتری را در اختیار خریداران قرار داده است.
اما زمانی که موتورولا بر روی بهتر کردن موتو ۳۶۰ بود، هواوی یک نسخه بیسار بهتر از آن را ساخته!
ساعت هوشمند هواوی که در حالت پایه فقط ۵۰ دلار از رقیب خود گرانتر است، تجربه کاربری بسیار بهتری را از هر نظر به خریدارانش میدهد. برای بیشتر کاربران این ساعت بهترین تناسب و کاربری را در بین تمامی ساعت هایی را دارد که از سیستم عامل Andoird Wear استفاده میکنند.

اگرشما قصد خرید یکی از این دو ساعت هوشمند را داشته باشید، کدامیک را انتحاب میکنید؟ دلایل خود را برای اینکار با ما به اشتراک بگذارید.