فلای تودی

شرکت‌های چینی برای مقابله با فروشگاه گوگل پلی با هم متحد شدند!

شرکت‌های فعال در زمینه تلفن‌همراه در چین شامل هواوی، شیائومی، اوپو و ویوو درپی ساخت و گسترش اتحادیه سرویس توسعه‌دهنده جهانی (GDSA), برای پایان بخشیدن به تسلط فروشگاه نرم‌افزاری گوگل پلی در بازار گوشی‌های اندرویدی با یکدیگر متحد شدند. شرکت های ذکر شده، از این طریق قصد دارند تا قدرت گوگل را در این زمینه به چالش بکشند. در ابتدا  هدف این شرکت‌ها این خواهد بود که در بعضی مناطق اکوسیستم‌های بک‌اند (Back-End) خود را با یک دیگر تلفیق و یا حتی بعضی از برنامه‌های پرکاربرد خود را با یکدیگر ادغام کنند. بد نیست بدانید که این چهار کمپانی روی هم رفته 40 درصد تلفن همراه‌های بازار را در سه ماهه پایانی سال 2019 تولید کرده‌اند.شرکت‌های چینی برای مقابله با فروشگاه گوگل پلی با هم متحد شدند!

نکته مهم در این زمینه این است که، یک پلتفرم یکپارچه باعث رشد فروشگاه نرم افزاری آن‌ها در خارج از مرز های چین می‌شود. طبق شواهد به دست آمده، هواوی، شیائومی، اوپو و ویوو فروشگاه‌های نرم‌افزاری  را که از پیش روی گوشی‌های هوشمندشان نصب است حفظ می‌کنند؛ این فروشگاه‌ها ماهانه ده‌ها میلیون کاربر فعال در چین دارند اما نکته اینجاست که در دیگر مناطق جهان همچنان فروشگاه نرم افزاری گوگل حکم فرمایی می‌کند. اتحادیه پیش‌رو باعث می‌شود که شرکت‌ها با همکاری یکدیگر شانس بهتری برای ارئه یک جایگزین به جای فروشگاه نرم افزاری گوگل داشته باشند.

هدف از این همکاری در ابتدا پوشش بهتر در مناطقی مانند هند، اندونزی، روسیه و مالزی است چرا که این شرکت‌ها سهم بیشتری از بازار را در این مناطق دارند. با این حال این چهار شرکت چینی همچنان نیازمند امتیازی برای تمایز نسبت به فروشگاه نرم افزاری گوگل می‌باشند. برای مثال آنها می‌توانند از طریق مذاکره با توسعه دهندگان، نرم افزار‌ها را با قیمت پایین‌تری در فروشگاه خود ارائه دهند. این غول‌های چینی درصدد افزایش درآمد از طریق کنترل بیشتر بر دستگاه‌های خود هستند. اتحادیه توسعه دهندگان این امکان را به این شرکت‌ها می‌دهد تا درآمد بیشتری را نه تنها از طریق سخت افزارهای عرضه شده، بلکه از طریق نرم افزار نیز داشته باشند. فروشگاه‌های نرم‌افزاری از خدمات پایه‌ای هر اکوسیستم یا سیستم عامل می‌باشند که نه تنها از لحاظ درآمد گزینه مهمی به شمار می‌روند بلکه از این طریق می‌توان به داده‌های رفتاری و عملکردی کاربران نیز دست پیدا کرد. همانند شرکت گوگل که اینگونه خدمات را به افراد و شرکت‌های مختلف ارائه می‌دهد و از این راه سودآوری بسیار بالایی دارد.شرکت‌های چینی برای مقابله با فروشگاه گوگل پلی با هم متحد شدند!

اگر چه این اتحادیه در ابتدای مسیر توسعه خود است، اما موفقیت در این مسیر می‌تواند توازن قدرت را در بازار گوشی‌های هوشمند تغییر دهد. قطعا این اتحادیه تا رسیدن به موفقیت فاصله بسیار زیادی دارد و پیش از این نیز شرکت‌هایی مانند آمازون و سامسونگ تلاش‌هایی در این زمینه انجام دادند که با موفقیت چندانی همراه نبوده است. با این حال اگر این اتحاد باعث شود که سهم مناسبی از بازار خارج از چین به شرکت‌های مذکور برسد، ممکن است شاهد همکاری و اتحاد بیشتری از جانب دیگر شرکت‌ها نیز باشیم. ساخت یک اکوسیستم توسعه‌ دهنده مهمترین پیش نیاز برای شکستن دوقطبی سیسیتم عامل‌های موجود در بازار تلفن‌همراه می‌باشد. بنابراین رشد و موفقیت این حرکت راه را برای رشد سیستم عامل هواوی در بازار‌های بزرگ جهانی نیز هموار خواهد کرد.

منبع BusinessInsider
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها