اینتل از پردازنده Core i9-12900KS با فرکانس 5.5 گیگاهرتز رونمایی کرد [CES 2022]

اگر پیگیر اخبار CES 2022 از وب سایت دیجی رو بوده باشید، حتماً اطلاع دارید که اینتل در این نمایشگاه از نسل دوازدهم پردازنده‌های خود موسوم به آلدر لیک رونمایی کرده است. اما در کنار همه پردازنده‌های این سری، یک تراشه فوق العاده قدرتمند و رده بالا با نام Core i9-12900KS نیز معرفی شده که قرار است تاج پادشاهی را دوباره بر سر اینتل بگذارد! با دیجی رو همراه باشید.

پردازنده Core i9-12900KS دارای 16 هسته است که 8 عدد از آن‌ها برای کارهای سنگین در نظر گرفته شده‌اند و 8 عدد نیز کم مصرف هستند. سرعت کلاک این پردازنده در بالاترین حد خود می‌تواند به 5.5 گیگاهرتز در یکی از هسته‌ها برسد که واقعاً خیره کننده است. البته، اگر بخواهید از همه هسته‌ها استفاده کنید، سرعت کلاک در بهترین حالت 5.2 گیگاهرتز خواهد بود. مورد دوم جذاب‌تر از اولی است؛ چرا که در دنیای امروز تقریباً همه برنامه‌ها و بازی‌ها به صورت چند هسته‌ای کار می‌کنند و استفاده از تنها یک هسته، تاحدودی زیادی بی‌معنی است.

پردازنده Core i9-12900KS

اینتل پیش از این با تراشه Core i9-12900K Processor توانسته بود سرعت کلاک 5 گیگاهرتز را برای تمام هسته‌ها ثبت کند و با این حساب، مدل جدید تنها 4 درصد عملکرد بهتری ارائه می‌کند. در بخش تک هسته‌ای نیز پیشرفت تنها 6 درصد بوده است. البته، همین درصدهای کم نیز برای اینتل افتخار و موفقیتی بزرگ محسوب می‌شوند. چرا که دستیابی به فرکانس‌های بالای 5 گیگاهرتز یکی از چالش‌هایی است که تمامی تولید کنندگان تراشه با آن روبرو هستند و تاکنون نتوانسته‌اند از آن عبور کنند.

توانایی اینتل در رسیدن به فرکانس 5.2 گیگاهرتز برای تمام هسته‌ها، از یک سو دستاوردی اعتباربخش محسوب می‌شود و از سوی دیگر این حقیقت را یادآوری می‌کند که حتی با وجود تمام پیشرفت‌هایی که در دهه‌های اخیر انجام شده، با توجه به محدودیت‌های خطوط تولید مدرن، بهبود دادن معنی‌دار سرعت پردازنده‌ها هنور برای طراحان تراشه امری بسیار دشوار است و به نظر می‌رسد فناوری با یک مانع در این بخش روبرو شده است.

منبع extremetech
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها