اولین کارت گرافیک اینتل در راه است؛ AMD و انویدیا به چالش کشیده می‌شوند؟

امروزه وقتی صحبت از کارت های گرافیک قدرتمند و رده بالا به میان می‌آید، همه ذهن‌ها به سمت دو شرکت ای‌ام‌دی (AMD) و انویدیا (NVIDIA) می‌روند. در دو دهه اخیر این شرکت‌ها بازار کارت گرافیک را قبضه کرده و تحت تسلط خود داشته‌اند. اما ظاهراً زمان آن رسیده تا سهمی را برای یک تولید کننده دیگر، یعنی اینتل، کنار بگذارند! در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

با اینکه اینتل با تولید تراشه های گرافیکی بیگانه نیست و در حال حاضر هم تولیداتی در این زمینه دارد، اما محصولات این شرکت به صورت تراشه‌های روی بورد بوده و بیشتر برای مصارف عمومی و عادی هستند؛ در واقع، این تراشه‌ها به هیچ وجه به درد اجرای بازی‌های سنگین یا نرم افزاری‌های گرافیکی حرفه‌ای نمی‌خورند. رویکردی که سران اینتل قصد دارند در آینده‌ای نزدیک آن را تغییر داده و نقش پررنگ‌تری در بازار کارت های گرافیک داشته باشند.

کارت های گرافیک DG2 اینتل به زودی از راه می‌رسند؟

پیت بروبکر، متخصص روابط بازی سازی اینتل، اخیراً لینکی را در توییتر ارسال کرده که مربوط به آگهی شغلی برای سمت مهندسی ارشد روابط توسعه دهنده بازی در کمپانی اینتل است. بر اساس آنچه که در این آگهی شغلی آمده، به نظر می‌رسد کارت گرافیک Xe HPG DG2 زودتر از آنچه که انتظار می‌رفت، عرضه خواهد شد. چرا که آقای پیت بروبکر اشاره گفته: “بیایید و با ما در اینتل کار کنید! DG2 به زودی از راه می‌رسد”.

تراشه گرافیکی اینتل

انتظار می‌رود کارت های گرافیک سری DG2 برای رقابت با برترین محصولات AMD و انویدیا روانه بازار شده و این دو شرکت را حسابی به چالش بکشد. در حال حاضر می‌دانیم که اولین مدل های این سری در سال 2021 عرضه خواهند شد، اما بحران جهانی کمبود تراشه این گمانه‌زنی را تقویت کرده که احتمالاً اینتل عرضه کارت های گرافیک جدید خود را به ماه‌های پایانی سال موکول خواهد کرد.

در حال حاضر هیچ جزئیات خاصی از مشخصات سخت افزاری و قابلیت‌های کارت های گرافیک حرفه‌ای و رده بالای اینتل منتشر نشده و تنها اطلاعات ما محدود به یکی از توییت‌های اخیر اینتل است که ادعا می‌کند کارت های رده بالای این شرکت به صورت سخت افزاری از فناوری رهگیری پرتو (Ray Tracing) پشتیبانی خواهند کرد.

آیا اینتل در نهایت قادر به رقابت با AMD و انویدیا خواهد بود؟

این اولین بار نیست که اینتل تصمیم گرفته در بازار کارت های گرافیک خودی نشان دهد. در سال 2010 هم این شرکت پس از متوقف کردن پروژه Larrabee، از فناوری‌های آن در تولید پردازنده‌های گرافیکی سری Xeon Phi استفاده کرد که البته نتوانست به موفقیت چندانی دست پیدا کند. اما این بار ظاهراً اوضاع فرق دارد و اینتل قصد ورودی پرقدرت را به عرصه گرافیک رایانه‌ای دارد. اتفاقی که در نهایت به نفع کاربران و مصرف کنندگان خواهد بود. چرا که هر قدر رقابت در بازار بیشتر باشد، تولید کننده‌ها هم تلاش بیشتری برای ارائه محصولات باکیفیت‌تر با قیمت پایین‌تر خواهند کرد.

منبع makeuseof
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها