آی پینز

اینتل می‌خواهد با پردازنده‌های جدید خود هوش مصنوعی را 100 برابر سریع‌تر کند

از نظر بسیاری از افراد، از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به عنوان ابزاری افراطی برای تحول صنعت یاد می‌شود. همه چیز از اتومبیل‌های خودران، تا اپلیکیشن های عکس برداری و دستیارهای دیجیتال متکی بر این تکنولوژی‌ها هستند و در آینده این تکنولوژی نقش پر رنگ‌تری نیز به دست خواهد آورد. به همین دلیل اینتل نیز به دنبال سرمایه گذاری در این حوزه و ساخت تراشه اختصاصی هوش مصنوعی است.

اکثر شبکه‌های عصبی، الگوریتم‌های یادگیری ماشین و تقریباً هر چیز دیگری که به عنوان هوش مصنوعی از آن یاد می‌شود بر پایه کارت‌های گرافیکی متکی‌اند. یادگیری و بخش بزرگی از پیاده سازی متکی به کارت‌های گرافیکی‌اند و کارت‌های گرافیکی نیز ثابت کرده‌اند که در پردازش چنین داده‌هایی مهارت دارند. با این حال کارت‌های گرافیکی هرگز برای انجام چنین وظایفی طراحی نشده‌اند بنابراین در زمینه هوش مصنوعی عملکرد آن‌ها با سطح ایده آل فاصله زیادی دارد. درست مانند یک CPU با اهداف عمومی که در پردازش کارهای گرافیکی بسیار بدتر از یک کارت گرافیک اختصاصی عمل می‌کند. بنابراین ممکن است یک کارت گرافیک به شکل قابل توجه ای عملکرد پایین‌تری نسبت به یک پردازنده مخصوص هوش مصنوعی داشته باشد.

اینتل معتقد است با یک پلتفرم و چیپ جدید تحت عنوان Nervana می‌تواند جهشی در عملکرد ایجاد کند. این پلتفرم جدید از ابتدا برای هوش مصنوعی ساخته شده و اینتل امیدوار است به کمک Nervana طی سال آینده زمان آموزش یک مدل یادگیری عمیق را نسبت به کارت‌های گرافیکی تا صد برابر کاهش دهد.

1479475682_intel_ai_graphic_storyکلاس جدید از تراشه‌های موسوم به Lake Crest، قرار است در نیمه نخست سال 2017 مورد آزمایش قرار گیرند و پس از آن عرضه تجاری آن آغاز خواهد شد. Diane Bryant، نایب رییس اینتل درباره چشم اندازه این شرکت بر روی پردازنده Nervana می‌گوید: «امیدواریم که پلتفرم Nervana عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشد و کاهش چشمگیری در زمان آموزش شبکه‌های عصبی پیچیده به وجود آورد. تا پایان این دهه، اینتل افزایش 100 برابری در عملکرد به وجود خواهد آورد که سرعت این نوآوری را به شکل قابل توجه ای افزایش می‌دهد

اگرچه اینتل ادعا می‌کند Nervana اولین تراشه اختصاصی برای هوش مصنوعی است اما در واقع اینطور نیست و گوگل پیش از این سیلیکون اختصاصی خود را طراحی کرده بود و IBM نیز بر روی پردازنده تجاری مرتبطی کار می‌کند که در آینده روانه بازار خواهد شد.

در حال حاضر جزییاتی درباره توانایی‌های واقعی Nervana و سایر پردازنده‌های آینده اینتل وجود ندارد اما با توجه به پتانسیلی که موضوع هوش مصنوعی در خود دارد می‌توان انتظار داشت در آینده اخبار بیشتری در این زمینه منتشر شود.

منبع neowin
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها