حقایقی جذاب و جالب درباره‌ی شیمی

شیمی اساسا علمی است که به مطالعه و بررسی همه چیز می‌پردازد. در واقع، علم شیمی آنقدر مهم است که اغلب “علم پایه ” نامیده می‌شود زیرا رشته‌ای است که همه علوم دیگر را به هم وصل می‌کند. هر کسی که تا به حال سریال تلویزیونی بریکینگ بد را تماشا کرده باشد می‌داند چقدر شیمی می‌تواند جذاب و جالب باشد. اما شاید حتی بسیاری از جمله بازیگران آن چیزی درباره‌ی شیمی ندانند. به همین خاطر در ادامه و برای آشنایی بیشتر شما می‌خواهیم به 20 حقیقت جالب و جذاب درباره شیمی اشاره کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

1. هر انسانی حدود 150 وات گرما در یک زمان مشخص تولید می‌کند

به همین دلیل است که برگزاری مهمانی و جشن خانوادگی در خانه، راه بسیار خوبی برای صرفه جویی در هزینه‌های گرمایشی است.

2. هلیوم 14.5 برابر سبک تر از هوا است

به همین دلیل است که بالن‌های هلیوم در هوا شناور و معلق می‌مانند.

3. به طور میانگین، 60 درصد بدن هر انسانی از آب تشکیل شده است

بدن نوزادانی که تازه به دنیا آمده‌اند از آب بسیار بیشتری (حدود 80 درصد) تشکیل شده است. با این حال، یک سال بعد از تولد این مقدار در همان حجم 60 درصد تثبیت می‌شود.

4. اصابت رعد و برق به هر چیزی می‌تواند گرمایی به اندازه 54000 درجه فارنهایت داشته باشد

بنابراین، قبل از اینکه در یک طوفان تندری و در نزدیکی رعد و برق رانندگی کنید، کمی فکر کنید.

5. الماس به یک دلیل یخ نامیده می‌شود!

حقایقی درباره شیمی

در یک سطح شیمیایی، الماس‌ها از یک ساختار بلوری سه بعدی منحصر به فرد تشکیل شده‌اند که به راحتی گرما را منتقل می‌کنند و سطح خارجی این جواهر گرانبها را سرد می‌کنند.

6. یک اینچ آب برابر با 10 اینچ آب در دمای 30 درجه فارنهایت است

اما علت چیست؟ زیرا اکثر مواد در سرما فشرده شده و کوچکتر می‌شوند. آب آنقدر انرژی زیادی دارد که می‌تواند آن را به مواد دیگری داده و گسترش یابد.

7. جدول مندلیف در اصل در یک برگه تقلب در آخرین لحظه ایجاد شد

در دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ به استادی به نام دیمیتری مندلیف مهلت محدودی داده شد تا توضیحی از تمام عناصر شناخته شده‌ی آن زمان را ارائه دهد و بنابراین میانبری تحت عنوان جدول مندلیف خلق شد.

8. صدا با سرعت 4.3 برابر  بیشتر  از هوا از آب عبور می‌کند

ذرات آب نسبت به ذرات اکسیژن به یکدیگر بسیار بیشتر نزدیک هستند و این یعنی اینکه عبور صدا از یک ذره به ذره دیگر در آب بسیار راحت‌تر بوده و بنابراین صدا سریعتر منتقل می‌شود.

9. مس به طور طبیعی عنصری ضد باکتریایی است

مصرف دوز کمی از این ماده مغذی برای انسان‌ها و باکتری‌ها مفید و ضروری است اما در دوزهای بالا، باکتری‌ها را از بین می‌برد. مس تنها عنصر شناخته شده‌ای است که به این نحو عمل می‌کند.

10. قبل از هر چیزی دیگری در جهان هیدروژن وجود داشت

حقایقی درباره شیمی

در اولین روزهای آفرینش جهان تنها عنصر موجود، هیدروژن بود. اتم‌های هیدروژن به هلیوم پیوند می‌خورند و به کربن تبدیل می‌شوند و از آنجا به ایجاد انواع عناصر پیچیده‌تر ادامه می‌دهند و جهان را به شکلی که  امروز می‌بینیم شکل می‌دهند.

11. اولین عنصر تقریبا مصنوعی که به جدول تناوبی اضافه شد، تکنسیوم بود

تکنسیوم نیز یکی از سبک‌ترین عناصر شیمیایی بوده و به طور کامل از ایزوتوپ‌های رادیواکتیو ناپایدار تشکیل شده است. نام تکنسیوم از واژه یونانی “مصنوعی” گرفته شده است.

12. بدن انسان آنقدر گرافیت دارد که حدود 9000 مداد را تولید کند

اما گرافیت چه چیزی است؟ گرافیت یک شکل کریستالی از عنصر کربن است که در دماهای بالا به الماس تبدیل می‌شود.

13. گچ از هزاران تن پلانکتون فسیلی ساخته شده است

این فسیل‎ها در نهایت به سنگ آهک تبدیل می‌شوند؛ سنگ آهک ماده‌ای است که بیشتر از کربنات کلسیم تشکیل شده است. شاید همین توضیح کوتاه، به این سوال که چرا گچ مزه بدی دارد جواب خوبی بدهد.

14. بوی تازه‌ای که بعد از یک طوفان رعد و برق به مشام می‌رسد در واقع بوی اوزون است

هنگامی که رعد و برق اتفاق می‌افتد واکنش شیمیایی در سطح زمین ایجاد می‌شود که ازن، همان ترکیب اکسیژنی که از جو محافظت می‌کند را به وجود می‌آورد. بنابراین، این ازن است که بوی منحصر به فرد را پس از یک رعد و برق ایجاد می‌کند.

15. بیشتر عناصر شیمیایی فلزی هستند

حقایقی درباره شیمی

تقریبا سه چهارم تمام عناصر شیمیایی شناخته شده فلز هستند.

16. DNA در برابر شعله مقاوم است

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی نمونه‌هایی از بلوک‌های ژنتیکی را به پارچه اضافه می‌کنند، قابلیت اشتعال کاهش می‌یابد.

17. اوگانسون، یکی دیگر از عناصر مصنوعی، سنگین‌ترین عنصر در جهان است

اوگانسون عنصر بسیار جدیدی است و در سال 2016 رسما شناخته شد. نام آن از فیزیکدان هسته‌ای معروفی به نام یوری اوگانسیان گرفته شده است.

18. شیشه به لحاظ فنی مایع و جامد نیست

شیشه در واقع از مولکول‌های جاری و فراوان تشکیل شده است. نکته اینجا است که جریان مولکول‌ها آنقدر کند است که نمی‌توان آن را مایع در نظر گرفت و همچنین از لحاظ فنی آنقدر سریع است که نمی‌توان آن را جامد دانست. بنابراین، شیشه را باید در دسته‌ی جامدات آمورف قرار داد.

19. آمازون به طور مستقیم تقریبا 20 درصد کل اکسیژن جهان را تامین می‌کند

شاید به همین خاطر بهتر است به جنگل‌های بارانی آمازون بیش از قبل بها داده و از آن‌ها محاقظت شود.

20. تا 5 میلیارد سال دیگر خورشید به ابرستاره‌ای سرخ تبدیل می‌شود و سیاره عطارد و زهره را می‌بلعد

ابرستاره‌های سرخ، آخرین مرحله تکامل ستاره‌ها هستند که رنگ خاص خود را از فرایند خنک‌سازی و توسعه آن می‌گیرند و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که هیدروژن جهان تمام شده باشد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع sporcle

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar