بلیط هواپیما فلای تودی

با 40 حقیقت جالب در مورد پاناما آشنا شوید

پاناما یکی از جالب‌ترین کشورهای دنیاست و باریکترین خشکی در آمریکای مرکزی است که دو نیم‌قاره آمریکای شمالی و جنوبی را به یکدیگر متصل می‌کند. این کشور ویژگی‌های خاص زیادی دارد و ما هم در ادامه لیست کاملی از این حقایق و اطلاعات را جمع‌آوری کرده‌ایم و در اختیار شما می‌گذاریم. با مطالعه کل این مطلب، می‌توانید ادعا کنید که همه چیز را درباره این منطقه می‌دانید! علاوه بر حقایق جالب در مورد فرهنگ پاناما، واقعیت‌هایی درباره تاریخ پاناما و همچنین برخی حقایق جالب در مورد پایتخت این کشور زیبا یعنی شهر پاناماسیتی هم ارائه خواهیم کرد. پس با ما در دیجی رو همراه باشید.

حقایقی درباره تاریخ پاناما

تاریخ پاناما بسیار متنوع است، ما یک تاریخ مختصر از پاناما و رویدادهای مهم تاریخی در این کشور را گردآوری کرده‌ایم که کانال پاناما یکی از ویژگی‌های اصلی آن است!

1- نام رسمی پاناما جمهوری پاناما و ملیت مردم آن پانامایی است.

2- پاناما مدت‌ها قبل از ورود استعمارگران اروپایی، در اصل محل زندگی ساکنان بومی چیبچان، چوکان و کوئوا، بوده است.

3- پس از اینکه یک کاشف اسپانیایی به نام واسکو نونز د بالبوا (Vasco Nunez de Balboa) در سال 1513، پاناما را به عنوان قلمرو پادشاهی این کشور اعلام کرد، پاناما تقریباً 300 سال مستعمره امپراتوری اسپانیا باقی ماند.

4- در سال 1821، پاناما از اسپانیا مستقل شد. اکوادور، ونزوئلا، کلمبیا و پاناما با هم متحد شدند و جمهوری گران کلمبیا (the Republic of Gran Colombia) را تشکیل دادند. این همکاری در سال 1830 به پایان رسید، اما پاناما بخشی از کلمبیا باقی ماند.

5- در سال 1903 پاناما معاهده‌ای با ایالات متحده امضا کرد و استقلال خود را از کلمبیا اعلام کرد.

6- این پیمان به ایالات متحده اجازه می‌داد تا مساحتی از زمین این کشور را به دست آورد. آن‌ها از این سرزمین برای ادامه پروژه متوقف شده قبلی استفاده کردند که همان ساختن کانال پاناما بود. هدف از این کانال این بود که قایق‌ها بتوانند مستقیماً از طریق اقیانوس اطلس وارد آب‌های اقیانوس آرام شوند.

7- ساختن کانال پاناما بدون شک یک دستاورد بزرگ بود. با این حال این سازه در طول تلاش‌های مختلف برای ساخت آن جان بیش از 25000 نفر را گرفت!

کانال پاناما
کانال پاناما

8- سرانجام ساخت کانال پاناما در سال 1914 به پایان رسید و در سال 1999 کنترل کامل آن از ایالات متحده به دولت پاناما واگذار شد.

9- به خاطر کانال پاناما، کشور پاناما توانست به مرکز تجارت بین المللی تبدیل شود و پایتخت آن، یعنی پاناماسیتی، در حال حاضر ثروتمندترین شهر آمریکای مرکزی است.

10- واحد پول رسمی پاناما بالبوا پانامایی است. پاناما اولین کشور آمریکای لاتین بود که ارز آمریکا را به عنوان پول قانونی در کنار پول رایج کشور خودش تصویب کرد.

حقایق جالب در مورد جغرافیا و حیات وحش پاناما

پاناما دارای چشم‌انداز فوق العاده‌ای است و برخی از منحصر به فردترین گونه‌های حیات وحش جهان را در خود جای داده است. در ادامه این نکات جالب درباره پاناما را بخوانید!

11- پاناما یک کشور آمریکای مرکزی است که بین دریای کارائیب و اقیانوس آرام شمالی واقع شده و جمعیت آن در حال حاضر 4314767 نفر است.

12- پاناما سرزمینی است که به عنوان پل زمینی شناخته می‌شود، زیرا آمریکای شمالی و جنوبی را به هم متصل می‌کند.

13- کاستاریکا و کلمبیا کشورهای همسایه پاناما هستند. این سه کشور همسایه، به زبان اسپانیایی به عنوان زبان اصلی خود صحبت می‌کنند.

نقشه پاناما

14- پاناما یکی از هفت کشور آمریکای مرکزی است. بلیز، کاستاریکا، السالوادور، گواتمالا، هندوراس و نیکاراگوئه شش کشور دیگر این منطقه هستند.

15- پاناما دارای آب و هوای بسیار گرم بوده و منطقه‌ای گرمسیری محسوب می‌شود. دلیل گرم بودن آن نیز فاصله بسیار کم از خط استوا می‌باشد که تنها 620 مایل (1000 کیلومتر) است.

16- پاناما پوشیده از مناظر شگفت‌انگیز است و جنگل بارانی آن دومین جنگل بزرگ در قاره آمریکا است. جنگل‌های این کشور محل زندگی تعداد زیادی از گیاهان، حیوانات و پرندگان گرمسیری است که برخی از آن‌ها کاملاً منحصر به این منطقه هستند.

17- بیش از 1500 نوع مختلف از درختان گرمسیری در پاناما رشد می‌کنند. این کشور همچنین محل زندگی متنوع‌ترین گونه‌های گیاهی در جهان است.

18- از بین شش گربه‌سان بزرگ یافت شده در آمریکای مرکزی، پنج گونه وحشی پوما، اوسلوت، مارگای، جگوار و جگواروندی، در پاناما پرسه می‌زنند.

19- مجموعه حیات وحش پاناما واقعاً باورنکردنی است، چرا که بیش از 970 گونه پرنده در آن وجود دارد که این تعداد بیش از گونه‌هایی است که ایالات متحده و کانادا روی هم دارند!

20- علاوه بر همه این پرندگان خارق‌العاده، در پاناما بسیاری از ماهی‌های گرمسیری، دلفین‌ها، تنبل‌ درختی‌ها، مورچه‌خواران، میمون‌ها، خفاش‌ها و تاپیرها را نیز خواهید یافت!

21- تنها 80 کیلومتر از خشکی است که اقیانوس اطلس را از اقیانوس آرام در باریک‌ترین نقطه پاناما جدا می‌کند، و این بدان معناست که می‌توانید در یک روز در دو اقیانوس جداگانه شنا کنید!

22- پاناما دارای یک آتشفشان به نام Volcan Baru است که در Cordillera Central، بزرگترین رشته کوه کشور، واقع شده است و بلندترین نقطه آن 3475 متر ارتفاع دارد.

23- رودخانه Chucunaque طولانی‌ترین رودخانه پاناما با طول 144 مایل است.

24- San Blas Archipielago در سمت اقیانوس اطلس پاناما، که به عنوان جزایر San Blas نیز شناخته می‌شود، از 365 جزیره و ساحل تشکیل شده است. در واقع، به شما این امکان را می‌دهد که در هر روز سال از یک جزیره متفاوت دیدن کنید!

25- پایتخت پاناما شهر پاناماسیتی است. این شهر تنها شهر در کل جهان است که می‌تواند ادعا کند دارای یک جنگل بارانی به وسعت کل شهر است!

26- دانشمندان کشف کرده‌اند که تغییر در الگوهای آب و هوایی ناشی از ظهور جزیره پاناما، یک عامل موثر در تکامل انسان و در واقع دلیل وجود انسان اولیه یا homo sapiens است!

با 40 حقیقت جالب در مورد پاناما آشنا شوید

حقایقی درباره فرهنگ پاناما

پاناما به معنای واقعی کلمه مملو از فرهنگ‌های مختلف است. پس، از یادگیری این حقایق فرهنگی در مورد پاناما لذت ببرید!

27- اکثر مردم پاناما از ترکیبی از قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف هستند، از جمله مردم بومی، اروپایی‌ها، آفریقایی‌های کارائیبی و بسیاری دیگر از مردم از سراسر جهان!

28- مردم بومی در حال حاضر حدود 13 درصد از جمعیت پاناما را تشکیل می‌دهند. هنوز هم هفت فرهنگ بومی متمایز وجود دارد که بعداً به چهار گروه اصلی تقسیم شدند و شامل Ngöbe-Buglé ،Guna ،Emberá-Wounaan و Naso-Bribri هستند.

29- این جوامع بومی پاناما هنوز شیوه زندگی بسیار سنتی خود را حفظ کرده و گویش‌ها، زبان‌ها و آداب و رسوم خود را دارند. آن‌ها همچنین خودمختار بوده و خودشان کنترل و اداره امور خود را به دست دارند.

30- فرهنگ پاناما تأکید زیادی بر خانواده دارد. به طوری که بسیاری از نسل‌ها در یک خانه و در کنار هم زندگی می‌کنند و همگی به اداره خانه و مراقبت از کودکان کمک می‌کنند.

31- لباس سنتی زنان در پاناما، یک لباس پنبه‌ای سفیدبلند با یک دامن بلند به نام Pollera است که با گلدوزی‌های رنگارنگ پوشانده شده است. مردان هم یک لباس سنتی به نام ocueno montuno دارند، که یک پیراهن پنبه‌ای سفید رنگ نقاشی شده و گلدوزی شده است و با شلوار کوتاه پوشیده می‌شود.

32- گونا مردم بومی پاناما هستند که به خاطر قطعات زیبای نساجی سنتی آن که به “مولا” معروف است، به این نام شناخته شده‌اند. پنل‌های مولا با استفاده از تکنیک‌های کاربردی برای دوختن لایه‌هایی از پارچه‌های رنگی و ایجاد الگوها و تصاویر ساخته می‌شوند. این پنل‌ها در سراسر جهان به عنوان سوغاتی زیبایی از پاناما شناخته شده‌اند و اکنون توسط زنان گونا ساخته می‌شوند تا به گردشگران و مجموعه‌داران بفروشند.

33- کلاه معروف پاناما در واقع متعلق به پاناما نیست! این کلاه منشاء اکوادوری دارد. تئودور روزولت در سال 1904 هنگام بازدید از کانال پاناما با کلاه پاناما عکس گرفت، که این ممکن است به پخش شدن این شایعه کمک کرده باشد!

34- فرهنگ متنوع پاناما در موسیقی و هنر آن‌ها نیز نمایان می‌شود. tamborito یک رقص سنتی در پاناما است، اما در واقع ریشه اسپانیایی دارد و شامل ریتم‌ها و حرکات رقص آفریقایی است.

با 40 حقیقت جالب در مورد پاناما آشنا شوید

حقایقی جالب درباره پاناما

این همه تاریخ پاناما نیست! حقایق عجیب دیگری نیز در مورد آن وجود دارد:

35- کلمه “پاناما” در زبان محلی به معنی “محل ماهی” است.

36- عقاب غول پیکر هارپی، پرنده ملی پاناما است. طول بال‌های این پرنده می‌تواند به 6.5 فوت (حدود 2 متر) برسد!

37- نام سرود ملی پاناما Himno Istmeño است که به صورت “در نهایت به پیروزی رسیدیم” ترجمه می‌شود.

38- پاناما اولین کشور خارج از ایالات متحده بود که کوکاکولا را فروخت. این نوشیدنی فوق العاده محبوب برای اولین بار در سال 1906 در این کشور فروخته شد.

39- پاناما تنها کشور در کل جهان است که در آن می‌توانید طلوع خورشید را در اقیانوس آرام و سپس غروب آن را در اقیانوس اطلس تماشا کنید، که بسیار دیدنی است!

40- پاناما زیستگاه قورباغه کوچک اما سمی توت فرنگی است. این موجود کوچک آنقدر سمی است که حتی نباید آن را لمس کنید!

اینجا در دیجی رو، ما با دقت بسیاری این مطلب را برای شما آماده کرده‌ایم که امیدواریم از خواندن آن‌ لذت برده باشید!

منبع kidadl
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments