تصاویر آیفون 11 با سیستم عامل آی او اس 13 و قابلیت Dark Mode

پس از گذشت سال‌ها، به نظر می‌رسد که دوران سلطنت تکنولوژی LCD در جهان تلفن همراه به پایان رسیده است. با کاهش تدریجی قیمت OLED در طی چند سال گذشته، شرکت‌های بیشتری تمایل به پیاده‌سازی این تکنولوژی حتی در بین محصولات میان‌رده هستند.

این روند سخت افزاری همچنین بر توسعه نرم‌افزارها، بازی‌ها و حتی دو سیستم عامل اصلی گوشی‌های همراه اثرگذار خواهد بود. به لطف قابلیت پنل‌های OLED در خاموش کردن پیکسل‌های سیاه، توسعه‌دهندگان بیشتری به پتانسیل حالت Dark Mode پی برده‌اند به خصوص زمانی که این ویژگی با تکنولوژی جدید OLED ترکیب شد. در گذشته، برنامه‌ها و تم‌هایی که همه چیز روی گوشی‌های هوشمند را تاریک‌تر کنند وجود نداشت اما اکنون که تکنولوژی OLED به طور روزافزونی رایج می‌شود شرکت‌ها به طور جدی به دنبال طراحی رابط‌هایی هستند که برای استفاده در اوقات شب مناسب‌تر باشند.

از اوایل سال 2019، بسیاری از کمپانی‌های بزرگ مثل گوگل، سامسونگ و اپل شروع به ارائه قابلیت حالت‌های تاریک یا شب (Night or Dark mode ) در دستگاه‌های خود کرده‌اند. در حالی که اندروید 9.0 (پای) و One UI سامسونگ این ویژگی را قبلا افزوده‌اند، شایعه‌های زیادی درباره کار روی این حالت تاریک برای iOS 13 مطرح شده است. گذشته از این‌ها و با مشاهده Dark Mode های جدید روی اندروید پای و One UI تصور کنید که افزودن چنین ویژگی در iOS 13 در آیفون ایکس آی چگونه به نظر می‌رسد.

iOS 13 یک قابلیت Dark Mode اختصاصی خواهد داشت

تصاویر رندر شده از طراحی مجدد آیکون آیفون11 و نمایش حالت Dark Modeبا نگاهی به مجموعه آیکون استاندارد iOS می‌شد احساس کرد که طراحی آن برای قابلیت Dark Mode خیلی مناسب نیست. با این وجود طراحی آن با جنبه زیبایی‌شناختی رنگی iOS سازگاری داشت. به همین خاطر در تصاویر رندر شده، آیکون‌ها دوباره طراحی شده‌اند تا بتوان پس‌زمینه‌های تیره را با حفظ شناسه رنگ آن‌ها نمایش داد. برای مثال، آیکون‌های Mail و Facetime که تصویرنگاری‌های سفید را در برابر بک گراند رنگی به نمایش می‌گذارند با رنگ پر شده و در برابر یک پس زمینه تاریک قرار گرفته‌اند. این امر به حفظ شناسه رنگ آن‌ها و پیدا کردن راحت آیکون‌ها در صفحه نمایش کمک می‌کند و همگی در زیبایی‌ Dark Mode نقش دارند.

با توجه به اینکه افراد چندبار قبل از رفتن به رختخواب، بعد از بیدار شدن و تعداد دفعات بین آن، به سراغ گوشی خود می‌روند پنهان کردن شبکیه‌هایی که نور سفید مزاحم را در همه‌ی اوقات انعکاس می‌دهند احتمالا روندی است که باید دنبال کرد. با در نظر گرفتن شایعات اخیری که اپل ممکن است به فناوری OLED برای تمام آیفون‌های آینده خود از جمله محصولات مقرون‌به صرفه خود روی آورد ایجاد قابلیت حالت شب یا تیره به طور مستقیم در iOS 13 بسیار مفهومی خواهد بود.

براساس یک نظرسنجی که اخیرا انجام شد اکثر رای‌دهندگان ( بیش از 91 درصد) از اضافه شدن ویژگی Dark Mode اپل در iOS 13 خوشحال و هیجان‌زده بودند و تنها درصد کمی گفته بودند که این ویژگی برای آن‌ها اهمیتی ندارد.

اپل سال گذشته حالت Dark Mode را در macOS Mojave معرفی کرد و به احتمال قطع به یقین قرار است از این ایده در نسخه جدید iOS تقلید کند. iOS 13 آپدیت اصلی بعدی سیستم عامل موبایلی اپل است و ممکن است همراه با آیفون ایکس آی در سپتامبر معرفی شود. نسخه قبلی iOS 12 در 12 سپتامبر سال گذشته معرفی شد اگرچه نسخه‌های بتای فراوانی از اوایل ژوئن در دسترس توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان قرار گرفته بود.

آیفون ایکس آی ممکن است سه دوربین اصلی داشته باشد

آیفون ایکس 11 ممکن است دوربین سه گانه اصلی داشته باشد

اما درباره‌ی مدل بعدی آیفون چطور؟ شایعاتی طی چند ماه گذشته مطرح شده است که اپل ممکن است یک دوربین سه‌گانه را در مدل بعدی بگنجاند. اگرچه هنوز مشخص نیست که چنین شایعه‌ای حقیقت دارد یا نه، اما در صورت صحت آن، احتمالا این دوربین سه گانه از یک دوربین‌ تله‌فوتو، یک دوربین زاویه عریض و یک دوربین معمولی تشکیل خواهد شد.

یک مسئله دیگر این است که اپل چگونه ماژول دوربین را پشت قاب گوشی آیفون 11 قرار می‌دهد. آیا ماژول را در جهت عمودی حفظ می‌کند که در مدل آیفون ایکس معرفی شده بود یا به تنظیم افقی مدل‌های قبلی بازمی‌گردد؟ هر کدام از این‌ روش‌ها به کار برده شود بسیار جالب خواهد بود اگر فلش را بتوان در بریدگی قسمت برآمدگی خود دوربین ساخت. شاید این سناریوی احتمالی شرکت اپل نباشد اما از جذابیت سناریو نمی‌کاهد.

حذف ناچ در مدل بعدی آیفون ایکس؟

آیا ناچ مدل بعدی آیفون ایکس حذف خواهد شد؟

طراحی آیفون ایکس به دلیل گنجاندن یک ناچ نسبتا بزرگ در بالای صفحه نمایش مورد انتقاد قرار گرفت. همچنین از زمان معرفی آن در این سال‌ها چندان فروش موفقی نداشت. با این حال، این صنعت به نظر می‌رسد که آماده است به سراغ جانشین موقت بعدی یعنی دستگاهی تمام صفحه با دوربین سلفی حفره‌دار برود.

تصاویر رندر شده سه بعدی آیفون 11 و iOS 13

شایعاتی منتشر شده که اپل احتمالا یا سایز ناچ روی مدل بعدی آیفون را کاهش می‌دهد و یا کلا آن را حذف می‌کند. شایعه بعدی این است که احتمالا یک دوربین حفره‌دار یا یک دوربین زیر صفحه نمایش تعبیه می‌شود. یک آیفون با دوربین سلفی حفره‌دار چیز عجیبی نیست اما هنوز معلوم نیست که اپل بخواهد این روند را دنبال کند یا نه. در هر صورت، اگر آیفون بعدی یک صفحه نمایش حفره‌دار داشته باشد بسیار شبیه به پرچمدار فعلی سامسونگ و محصولات دیگر موجود در بازار خواهد بود.

منبع gsmarena
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar