چیپ پردازشی A11 آیفون ایکس، دارای شش هسته پردازشی خواهد بود

همان‌طور که احتمالاً اطلاع دارید، چند وقتی است که نسخه Gold Master سیستم عامل آی او اس 11 به بیرون درز کرده و این را می‌توان به عنوان هدیه‌ای جالب برای توسعه دهندگان قلمداد کرد. تعدادی از توسعه دهندگان از طریق کاوش در این گنجینه اطلاعات، توانسته‌اند چیزهای جالبی راجع به آی او اس 11 و همچنین مدل‌های سال 2017 آیفون به دست آورده و در فضای وب منتشر کنند. این اطلاعات شامل جزئیاتی در رابطه با چیپ پردازشی آینده اپل، یعنی A11 هم می‌شود،که قرار است در مدل دهمین سالگرد آیفون (احتمالاً با نام آیفون ایکس) به کار گرفته شود.

به گفته یکی از توسعه دهندگان به نام استیو تروتن-اسمیت، اطلاعات درز پیدا کرده از آی او اس 11 نشان داد که تراشه A11 اپل دارای شش هسته پردازشی خواهد بود. دو عدد از این هسته‌ها به اسم Monsoon نامگذاری شده‌اند و برای کارهایی که نیاز به قدرت زیاد دارند، مانند بازی و پخش ویدیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. چهار هسته دیگر نیز با نام Mistral شناخته شده و برای کارهای سبک‌تری مانند مدیریت پیام‌های متنی و چک کردن ایمیل، کاربرد خواهد داشت. شایان ذکر است که پردازنده A10 فیوژن که در سال 2016 و در گوشی‌های آیفون 7 و آیفون 7 پلاس مورد استفاده قرار گرفته بود، دارای چهار هسته پردازشی (دو عدد برای عملکرد بالا و دو عدد دیگر برای بهره‌وری بالا) است. A10X هم که در نسخه بهینه شده آیپد پرو استفاده شده بود دارای سه هسته قدرتمند به نام Hurricane و سه هسته با کارایی بالا و ملقب به Zephyr می‌باشد.

آیفون ایکس

یکی دیگر از نکات جالب در مورد پردازنده جدید اپل این است که A11 می‌تواند تمام هسته‌های خود را به صورت مستقل به کار بگیرد. به این معنا که نرم افزارها قادر خواهند بود با توجه به کاری که مد نظر دارند، به تعداد دلخواهی از هسته‌های پردازنده از هر نوعی که باشند، دسترسی داشته باشند. اگر هم حداکثر قدرت پردازنده مورد نیاز باشد، همه هسته‌ها می‌توانند به صورت همزمان به کار گرفته شوند. این در حالی است که A10 فیوژن در هر زمان خاص تنها می‌تواند از هسته‌های با کارایی بالا یا کم قدرت خود استفاده کند و نه ترکیبی از آن‌ها.

همه این صحبت‌ها بدان معنی است که مدل‌های آینده آیفون نسبت به نسل‌های پیشین از قدرت پردازشی به مراتب بیشتری برخوردار خواهند بود. در همین حال، هسته‌های قدرتمند با کارایی بالا و همچنین توانایی دسترسی به هر کدام از هسته‌ها به طور مستقل، برای ذخیره انرژی و افزایش طول عمر باتری نیز بسیار مفید است.

انتظار می‌رود که اپل، نسخه‌های جدید آیفون را طی یک رویداد رسمی در روز 12 سپتامبر (21 مرداد) رونمایی کند. این مراسم به طور زنده از طریق دستگاه‌های اپل قابل مشاهده خواهد بود و ما نیز در دیجی رو لحظه به لحظه آن را پوشش خواهیم داد. پیشنهاد می‌کنیم اخبار مربوط به این رویداد را به هیچ وجه از دست ندهید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها