«دیپ لینک» یا «پیوند عمیق» چیست و چگونه کار می‌کند؟

ممکن است نام “پیوند عمیق” یا “دیپ لینک” (Deep Link) برایتان آشنا نباشد، اما مطمئناً قبلاً از آن استفاده کرده‌اید! این ابزار ناوبری دیجیتال می‌تواند باعث برای دسترسی بیشتر یا کمتر به یک محتوا شود. از دیپ لینک هم می‌توان به عنوان یک ابزار خسته کننده کلیک گیری استفاده کرد و هم می‌توان به کمک آن، روش‌های واقعاً خلاقانه برای ارائه محتوا معرفی نمود. حتماً کنجکاو شده‌اید که منظور ما از دیپ لینک چیست؟ در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا شما را با این ابزار دیجیتال عصر جدید آشنا کنیم.

دیپ لینک چیست؟

پیوندهای عمیق پیوندهایی از داخل یک وب سایت یا برنامه به یک وب سایت یا برنامه دیگر هستند. برای مثال، اگر این مقاله را از لینکی در یک برنامه خبری یا لینکی در وب سایت دیگر پیدا کرده‌اید، در این صورت شما از پیوند عمیق استفاده نموده‌اید. حتی خود این مقاله هم می‌تواند حاوی پیوندهایی به وب سایت‌های دیگر باشد که این هم پیوند عمیق است.

اگر جزو کسانی هستید که فقط به عنوان بازدید کننده در وب گشت و گذار می‌کنند، پیوندهای عمیق در همه جا وجود دارند و آنقدر بدیهی هستند که شاید هیچ وقت متوجه‌شان نشوید! اما، اگر به عنوان توسعه دهنده سایت و اپلیکیشن بخواهید وارد اکوسیستم وب شوید، مفهوم پیوند عمیق کمی پیچیده‌تر و البته بسیار جالب‌تر خواهد شد.

دیپ لینک چه کاربردی دارد؟

در حالت کلی دیپ لینک را می‌توان به چهار دسته اساسی تقسیم‌بندی کرد که عبارتند از: پیوند بین وب سایت‌ها، پیوند از وب به برنامه، پیوند از برنامه به وب و پیوند برنامه به برنامه. همه این راه حل‌های پیچیده به طور فزاینده‌ای در حال رشد و حل مشکلات پیچیده‌تر هستند.

در ادامه هر چهار گونه را به طور مختصر بررسی می‌کنیم.

لینک کردن بین وب سایت‌ها

پیوند دادن از یک وب سایت به وب سایت دیگر احتمالاً آشناترین نوع پیوند عمیق است. همچنین ساده‌ترین نوع این ابزار نیز محسوب می‌شود و اغلب در تولید محتوا کاربرد دارد.

سایت‌هایی که به یکدیگر پیوند دارند، هم به همدیگر و هم به خود کمک می‌کنند. وقتی شما از سایت خود به یک سایت مفید دیگر لینک می‌کنید، بازدید کنندگان خود را به آنچه که می‌خواهند و مورد نیازشان است می‌رسانید و از سوی دیگر اعتبار شما نیز به عنوان یک منبع کارآمد در نزد کاربران افزایش خواهد یافت.

دیپ لینک

درست است که صاحبان وب سایت‌ها دوست دارند خوانندگان خود را در صفحات خود نگه دارند، اما در عین حال تمایل دارند تا بهترین اطلاعات ممکن را در اختیار آن‌ها قرار داده و اعتمادشان را جلب کنند. گاهی اوقات، برای رسیدن به این هدف باید از پیوند دادن به وب سایت دیگر نیز استفاده کرد. بنابراین، دیپ لینک به خوانندگان کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورند و از سوی دیگر به وب سایت‌ها کمک می‌کند تا با ارائه اطلاعات مفیدتر در موتورهای جستجو رتبه بهتری داشته باشند.

از آنجایی که استفاده از پیوند عمیق در وب سایت‌ها بسیار رایج است، ابزار ساده‌ای برای آن در اکثر پلتفرم‌های مدیریت محتوا و واژه‌پردازها وجود دارد. اما این تنها استفاده پیوند عمیق نیست. دیپ لینک به طور فزاینده‌ای در «وب فضایی» (Spatial Web) نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت، با کلیک بر روی یک پیوند عمیق، کاربر به گوشه دیگری از دنیای سه‌بعدی مجازی منتقل شده و حسی شبیه به فیلم‌های هری پاتر خواهد داشت! (وب فضایی با ایجاد یک محیط تعاملی سه‌بعدی قصد دارد تا مرز بین دنیای فیزیکی و دنیای دیجیتال را کم‌رنگ‌تر کند).

دیپ لینک

لینک کردن از وب سایت به برنامه

پیوند از وب به برنامه معمولاً زمانی انجام می‌شود که یک محتوا در وب راحت‌تر یافت شود، اما ارائه آن در برنامه ساده‌تر باشد (یا به بهترین شکل انجام شود). به عنوان یک مثال می‌توان به لینک دانلود خود برنامه‌ها اشاره کرد. اغلب کاربران معمولاً با برنامه‌ها در وب سایت‌ها آشنا می‌شوند اما بعد از کلیک کردن روی پیوند عمیق وارد برنامه‌ای مانند گوگل پلی یا اپ استور شده و آن را دانلود می‌کنند.

فرض کنید در حال مرور وب هستید و اپلیکیشن جدید را کشف می‌کنید که جالب به نظر می‌رسد. روی پیوند عمیق آن ضربه می‌زنید، اما مرورگر وب شما به جای نشان دادن اطلاعات مربوط به برنامه، بسته می‌شود و به جای آن اپ استور گوشی باز می‌شود و شما را مستقیماً به صفحه برنامه‌ای که در وب دیده بودید، می‌برد. این یک مثال بارز و آشکار از پیوند عمیق از وب به برنامه است.

استفاده از این نوع پیوند عمیق کمی پیچیده‌تر است و نیاز به ایجاد یک آدرس وب برای یک مکان در برنامه دارد که مستلزم کدنویسی تخصصی است. شیوه اعمال پیوند عمیق از وب به برنامه نیز بر اساس سیستم عاملی که برنامه برای آن تولید شده، متفاوت خواهد بود. مثال زیر تصویر زیر یک پیوند عمیق از وب به یک برنامه ویندوزی را نشان می‌دهد.

دیپ لینک

از پیوند عمیق وب به برنامه می‌توان برای به اشتراک گذاری محتوای انحصاری نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، می‌توان ایمیلی حاوی یک پیوند عمیق برای دارندگان یک برنامه ارسال کرد که وقتی روی آن کلیک می‌کنند، به قسمت‌هایی خاص از برنامه بروند که در حالت عادی کسی نمی‌تواند به آن قسمت‌ها دسترسی داشته باشد.

لینک کردن از برنامه به برنامه

در شرایطی که این روزها همه ما اغلب کارهای خود را به وسیله برنامه‌ها رایانه‌ای یا موبایلی انجام می‌دهیم، منطقی است که مدام نیاز به انتقال از یک برنامه به برنامه دیگر داشته باشیم. پیوند برنامه به برنامه این امکان را برای برنامه‌نویسان و کاربران مهیا می‌کند. به عنوان یک مثال رایج می‌توان به دریافت لینک یک ویدیوی یوتیوب در داخل یک پیام متنی اشاره کرد. به محض اینکه بر روی این پیوند در برنامه پیام‌رسان خود کلیک کنید، برنامه یوتیوب باز شده و شروع به پخش ویدیوی مربوطه می‌کند.

ایجاد چنین پیوندی می‌تواند بسیار پیچیده باشد، اما خوشبختانه اغلب برنامه‌های رایج از رابط‌های برنامه نویسی برنامه (API) از پیش ساخته شده استفاده می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد در چنین مواردی هماهنگ باشند. لینک برنامه به برنامه فقط برای ارائه محتوا نیست. بلکه، یک API خوب می‌تواند امنیت برنامه‌هایی را که محتوای حساس دارند افزایش دهد.

به عنوان مثال وقتی نیاز به دریافت پول در داخل یک برنامه دارید، برای اینکه امنیت این انتقال افزایش پیدا کند می‌توان از لینک کردن به یک برنامه مالی مطمئن استفاده کرد تا کاربر بعد از انجام امور مالی خود در برنامه تخصصی مربوطه، دوباره به برنامه اول برگردد و به کار خود ادامه دهد.

پیوند برنامه به برنامه در اینترنت اشیاء هم جایگاه ویژه‌ای دارد. دقیقاً به همین دلیل است که دستیارهای هوشمندی مانند الکسای آمازون می‌توانند محتوا را به گوشی هوشمند کاربر ارسال کنند یا برخی برنامه‌ها را در آن اجرا کنند که در حالت عادی امکان چنین کاری وجود نداشت.

لینک کردن از برنامه به وب سایت

این مورد نیاز به توضیح زیادی ندارد، چرا که در واقع بسیار شبیه پیوند بین صفحات وب است. اکثر برنامه‌ها به اینترنت متصل هستند و کافیست تا لینک یک صفحه وب سایت را در آن‌ها قرار دهید تا با کلیک کردن بر روی این لینک، مرورگر وب باز شده و صفحه را نمایش دهد. پیوند برنامه به وب سایت هم می‌توانند مانند پیوند برنامه به برنامه عمل کرده و شما را از برنامه حاضر به مرورگر وب منتقل کند و هم در داخل همان برنامه صفحه وب مربوطه باز شود و نیازی به انتقال به مرورگر نداشته باشید.

دریایی از پیوندهای عمیق!

این روزها کلیک کردن یا لمس کردن روی یک عبارت آبی رنگ و رفتن به صفحه یا برنامه بعدی، کاری بسیار بدیهی است که شاید هیچگاه ما را به فکر فرو نمی‌برد؟ اما تصور کنید که بدون وجود مفهوم دیپ لینک، شرایط چگونه می‌توانست باشد. اگر دیپ لینک نبود، باید هر زمان که یک مطلب جالب یا یک برنامه کاربردی جدید را پیدا می‌کردید، باید آدرس آن را به صورت دستی وارد مرورگر می‌کردید و یا در اپ استور به دنبالش می‌گشتید. مطمئناً بدون وجود دیپ لینک باید بسیاری از وقت خود را صرف انتقال از یک صفحه وب به صفحه دیگر یا از یک برنامه به برنامه دیگر می‌کردیم.

منبع makeuseof
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها