آیا استفاده از آنتی ویروس‌ها در تلفن‌هوشمند ضروری است؟

آنتی ویروس اندروید

ما معمولاً بر این باوریم که استفاده از اپلیکیشن‌های امنیتی و آنتی ویروس‌ها بر روی تلفن‌های هوشمندمان امری بسیارمهم و ضروری می‌باشند و دلیلمان بر این است که اپل به دنبال تخریب امنیت اندروید به واسطه اپلیکیشن‌های مخرب می‌باشد.با توجه به اتفاقاتی که در سال‌های اخیر افتاده است و بحث داغ امنیتی اپلیکیشن‌های اندرویدی، در این مطلب به لزوم استفاده و یا بلعکس آنتی ویروس‌های موجود در بازار اپلیکیشن‌ها خواهیم پرداخت که خالی از لطف نخواهد بود.

در کنفرانس Google I/O  که اوایل سال جاری توسط کمپانی گوگل برگزار شد، مدیر بخش امنیت گوگل “آدریان لودویگ” عنوان داشت که در 99 درصد موارد، نصب اپلیکیشن‌های آنتی ویروس سود چندانی را برای کاربران به همراه نخواهد داشت. وی همچنین ادعا کرده است که بیشتر تهدیدات ناشی از فایل‌های مخرب اپلیکیشن‌هایی است که توسط توسعه دهندگان عرضه می‌شود.

حال با استناد به صحبت‌های مدیر بخش امنیت اندروید، می‌توان گفت که درواقع بیشتر اپلیکیشن‌های آنتی ویروس تنها برای فروش خود است که با روانه کردن فایل‌های مخرب، اقدام به عرضه آنتی ویروس‌ها می‌نمایند. اما به این حرف بسنده نکرده و ترجیح میدهیم که کمی بحث را باز نماییم.

ویروس اندرویدی چیست؟

این ویروس‌ها یک نوع فایل مخرب هستند که به واسطه نصب اپلیکیشن‌های آلوده وارد تلفن هوشمند شما میشوند.البته این ویروس‌ها در اکثر مواقع قدرت مقابله با اندروید را نداشته و با تنها بخش‌های نرم افزاری تلفن شما را تصاحب خواهند نمود و با فرستادن سیگنال‌های هرز، موجب کاهش سرعت سیستم شما میشوند.

در این بین باید دید که صحبت‌های لودویگ صحیح است و یا گزارش‌های امنیتی که از سوی آنتی ویروس‌ها منتشر می‌شود؟
به نظر می‌رسد که در اکثر مواقع آنتی ویروس‌ها با انتشار این گزارشات قصد ترساندن کاربران و فروش هرچه بیشتر محصولات خود را دارند.

این را باید در نظر داشته باشید که بیش از 90% فایل‌های مخرب توسط اپلیکیشن‌ها وارد تلفن شما می‌شوند. فروشگاه گوگل، بزرگترین دشمن این بدافزارها می‌باشد و آن هم به دلیل میلیون ها دانلود روزانه از این فروشگاه هست که با نظارت درست بر روی فایل‌های آپلودی‌اش، باعث نفوذ چنین بدافزارهایی نخواهد شد.البته در بسیاری از موارد نیز به واسطه فایل‌های پیوست ایمیلی روزنه ای جهت نفوذ پیدا می‌کنند.

بدافزارها چه خطری برای تلفن هوشمند ما دارند؟

این بدافزارها تهدید امنیتی برای دستگاه شما به حساب می‌آیند.در برخی از موارد تنها به ارسال آگهی‌هایی بر روی صفحه شما بسنده می‌کنند اما در بعضی از مواقع نیز خطرناکتر شده و اطلاعات کارت اعتباری ذخیره شده درون دستگاه را به مرجع خود تحویل می‌دهند. در بسیاری از مواقع نیز تلفن شما به صورت اتوماتیک اقدام به دانلود و نصب اپلیکیشن های مختلف می‌کند که این امر نیز می‌تواند یکی از نشانه های آلوده شدن دستگاه شما باشد.(البته این قضیه آپدیت اپلیکیشن‌ها توسط فروشگاه گوگل را شامل نمی‌شود.)

با این وجود نیاز است که یک اپلیکیشن آنتی ویروس نصب کنیم؟

استفاده از اپلیکیشن آنتی ویروس، یکی از روش‌های شناسایی فایل‌های مخرب در دستگاه شما می‌باشند.بیش از 100 آنتی ویروس مختلف به صورت رایگان برای پلتفرم اندروید عرضه شده است که کاربران قادر به نصب آنها می‌باشند.

البته برخلاف آنتی ویروس‌های تحت ویندوز و یا مک، این اپلیکیشن ها کارایی متفاوتی در سیستم‌های اندرویدی خواهند داشت. این آنتی ویروس‌ها قادر نخواهند بود تا به صورت اتوماتیک یک فایل ویروسی را شناسایی نمایند.شما می‌بایست به صورت دستی فایل مخربی که توسط آنتی ویروس شناسایی شده است را حذف نمایید.

البته نمی‌توان در بیشتر مواقع انتظار ایجاد امنیت را از این آنتی ویروس‌ها داشت اما به نظر می‌رسد که وجودشان حداقل می‌تواند مانعی کوچک بر سر راه بدافزار‌ها باشد که این سودرسانی، کمتر از ضررشان نخواهد بود.
بنابراین می‌توان گفت که نصب آنتی ویروس‌ها علاوه بر این که مقدار زیادی از مصرف باتری شما را احاته می‌کنند، موجب اشغال فضای زیادی از تلفن شما شده و سرعت پردازش داده ها را می‌کاهند.

آنتی ویروس اندروید

پس میتوان نتیجه گرفت که استفاده از آنتی ویروس برای تلفن هوشمند امری کاملاً غیرضروری و اضافی است !

در حال حاضر بهترین راه در جهت حفظ امنیت دستگاه اندرویدی شما، دانلود اپلیکیشن‌های مدنظرتان از طریق فروشگاه گوگل و یا از طریق سایت‌هایی باشد که که در درجه امنیتی مناسبی اپلیکیشن‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.علاوه بر آن همواره باید سعی نمود تا لینک‌های مشکوک که به واسطه ایمیل به دست ما می‌رسند را نیز مشاهده نکرد و علاوه بر موارد ذکر شده کاربران باید تلاش نمایند تا از وب‌سایت هایی که مورد مشکوکی را با خود به یدک می‌کشند دوری کرده و بر روی هر لینکی کلیک نکنند.

امیدواریم که این مطلب مفید واقع بوده باشد

عباس گنج خانی
سلام دوست گرامی بنده خواستم نظرم را راجع به این مطلب بدهم. از نظر بنده این مطالب برای این است که تعداد زیادی ویروس مربوط به اندروید به وجود آمده است. علت اصلی آن اقبال عمومی از این سیستم عامل می باشد. در سال 2012 تعداد ویروسهای اندورید با رشد چند صد درصدی به 65000 ویروس رسید که این امر نشان از خلا های امنیتی بر روی این سیستم عامل بود. نکته دیگر، بسیاری از ویروسها هنگام دانلود نرم افزار از خود گوگل پلی سیستم ها را آلوده کرده اند. آمار آن را با کمی جستجو می توان یافت .… بیشتر بخوانید
هاشم رضاپور

درود
سپاس‌گزاریم که اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک می گذارید.

محمد

سلام
همه مطالب مفید بودن
متشکرم

آرمان

سلام بنده هم یه موضوعی رو اضافه کنم، به نظر من استفاده از آنتی ویروس برای اندروید خالی از لطف نیست اگر استفاده از اون رو بلد باشیم من به شما دوتا برنامه رو پیشنهاد میکنم که واقعا بی نظیر هستن تو این زمینه ۱٫malvarebytes anti malvare
۲٫ Anti spy mobile pro

مهران کریمی

ممنونم از نظرتون